DOLAR 13,50720.12%
EURO 15,28360.17%
ALTIN 775,200,12
BITCOIN 684014-1,88%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

TARİH BOYUNCA MÜHÜR

TARİH BOYUNCA MÜHÜR

ABONE OL
13 Kasım 2021 11:21
TARİH BOYUNCA MÜHÜR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

İçgüdüsel ikiz bir davranış biçimindeki “kişilik” ve “mülkiyet” duygularını insanlar en eski devirlerden beri özel işaretler ve simgeler kullanarak belirlemişlerdir. Yalnızca nameler, mesajlar, mektuplar gibi yazılı belgeler değil, taşınır ve taşınmaz mallar, ticaret eşyaları ve sanayi ürünleri de mühürlenmişlerdir. Bu nedenle mü-hürlerin yazıdan daha önce varoldukları düşünülebilir. “Mühür” sahibi kişi varlığının, rızasının, mülkiyet ya da diğer haklarının cansız fakat yetkili bir temsilcisi gibi kabul edildiği anlaşılıyor. Mi-lattan 450 yıl önce yaşamış tarihçi ilerodot, Eski Mısır’da devlet. hazinesinin muhtemel hırsızlıklara karşı mühürlediğini söyler.- Mısır Piramitlerindeki örnekler ise mühürlerin çok daha eskilerde de var olduğunu gösteriyor

Antik medeniyet ve kültürlerde üzerleri yazılı taşlara karşı ilkel inançlardan gelen özel bir ufka vardır. insanla kullandığı mühür arasında görünmez bir ilişkinin varlığına ve mühürlerin tılısım niteliğinde koruyucu güçleri bulun-duğuna inanılıyordu. Bu nedenle ilk mühürler kıymetli taşlara kazınarak kolye gibi boyunlara asılmış veya yüzük olarak parmağa takılmıştır. Aynı inanç Büyük İskender’e ganimet olarak eline geçen Pers Kralı Daryüs’ün mühürünü kendi mühürü imişcesine kullandırmıştı.Dönerek baskı yapan rulo mühürlere de sihir, büyü ve bazı mitoloiik olayların uzun anlatımları kazılmıştır.

Aynı etkinin ilk Hıristiyanlarda da devam ettiği görülüyor. IV ve V’. Yüzyıllarda  değerli taşlar üzerine Isa, Meryem, melekler, Saint Paul, Saint Pierre ve diğer azizlerin re-simleri kazılmış mühürler kullanılmıştır .Mühürlerin imal edildiği maden, kullanan şahsın önemine göre seçilirdi. Mesela Galya’da “Wro-vingiens Hanedanı” krallarının mühürleri altın, uyruklarınınkiler ise aynı biçimde fakat önemlerine göre gümüş veya bronzdu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.