DOLAR 13,5046-1.23%
EURO 15,3738-1.3%
ALTIN 770,06-1,09
BITCOIN 7775985,95%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

POLATLI’YA HAYIRLI OLSUN

POLATLI’YA HAYIRLI OLSUN

ABONE OL
10 Kasım 2021 09:54
POLATLI’YA HAYIRLI OLSUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

POLATLI ŞEHİR GEÇİŞİ VE KARTALTEPE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara – Polatlı – Sivrihisar Yolu projesi ile Ankara’nın batıya, Ege Bölgesi’nin ise İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’e bağlantısını sağlayan D-200 Doğu-Batı koridorunun kaliteli ve konforlu hizmet vermesi için iyileştirme çalışmaları yaptıklarını söyledi. Transit trafiğin kesintisiz akışını sağladıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, yapılan iyileştirmeler ve yeni imalatlarla yıllık toplam 131 milyon TL tasarruf edileceğini kaydetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara- Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı açılış törenine katıldı. Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı Projesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı Açılış Töreni”nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu  “Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı Projesi kapsamında yan yol düzenlenmeleriyle ana yola katılım noktalarını iyileştirerek, transit trafiğin kesintisiz akışını sağladık ve Polatlı şehir içi geçişini rahatlattık” dedi.

Bakan Karaismailoğlu konuşmasına  “2023 yılında 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız Cumhuriyet’imizin hangi zorluklarla kazanıldığını unutmamalı, unutturmamalıyız. Milli bağımsızlığımızın ve milli mücadelemizin en güçlü temellerinden biri burada atıldı. Bu vesile ile 10 Kasım’a bir gün varken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, kahraman askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle yad ediyorum” ifadeleri ile başladı.

 Bölgedeki trafik akışını rahatlatacak Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı’nın yapım çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Karaismailoğlu, Köprülü Kavşağı’nın, Polatlı’da yaşayan vatandaşların güvenle ve konforla ilçe merkezine giriş ve çıkışına katkı sunacağını söyledi.

 

 

TÜRKİYE’Yİ DÜNYAYA DEĞİL, DÜNYAYI TÜRKİYE’YE BAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 “Her zaman olduğu gibi, memleketimizin hiçbir yerini ayırt etmeden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Yol Medeniyettir’ diyerek bizlere açtığı müreffeh yolda yürüyoruz” diyen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Vatanımıza ve milletimize gece-gündüz, kar-kış demeden hizmet etmeyi sürdürüyoruz. 2002’den bu yana Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok büyük işlere imza attık, atmaya da devam edeceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye için ülkemizi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak için kararlılıkla, özveriyle çalıştık. Bugüne kadar bizi hiçbir şey yavaşlatamadı. Bundan sonra da yavaşlatamayacaktır. Çünkü bizler milli bağımsızlığımızı korumak için, geleceğin dünyasına öncülük edecek Yeni Türkiye için milli ekonomi hamlelerini ardı ardına hayata geçiriyoruz. Ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısını inşa eden bakanlık olarak Türkiye’yi dünyaya değil, dünyayı Türkiye’ye bağlamak için çalışıyoruz. 2003 yılı öncesinde mevcut 6 bin 100 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı, 28 bin 402 kilometrenin üzerine çıkardık. Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri de köprülerle aştık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu 632 kilometreye yükselttik. Yurdumuzun geleceğine ışık tutacak, ülkemizi yarınlara taşıyacak nice projelere, dev eserlere, milletimize iş, aş, refah olarak dönecek çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

 

DOĞU-BATI KORİDORUNUN KALİTELİ VE KONFORLU HİZMET VERMESİ İÇİN İYİLEŞTİRDİK

Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı’nın da hayata geçen önemli projelerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Ankara’nın, İzmir ve Ege Bölgesi ile bağlantısı Polatlı geçişinin de yer aldığı D-200 Devlet Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Özellikle son yıllarda hızla büyüyen Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi, Ankara 2. ve 3.Organize Sanayi Bölgeleri’nin faaliyetleri de bölge trafiğinin yoğunluğunu günden güne artırmaktadır. Güzergahın en yoğun olduğu kesimlerin yıllık ortalama günlük trafik değeri 50 bine yaklaşmaktadır ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle Ankara’nın batıya, Ege Bölgesi’nin ise İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’e bağlantısını sağlayan D-200 Doğu-Batı koridorunun kaliteli ve konforlu hizmet vermesi için iyileştirme çalışmaları yaptık” ifadelerini kullandı.

 KARTALTEPE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI İLE KARTALTEPE MEHMETÇİK ANITI’NA VE PANORAMİK MÜZE’YE KOLAY ULAŞIM İMKANINI SAĞLADIK

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Ankara Çevre Otoyolu Eskişehir Yolu Kavşağı’ndan Polatlı girişine kadar uzanan 52 kilometrelik kesimi ile 6,5 kilometrelik Polatlı Şehir Geçişi’ni 3 gidiş 3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritli olarak yenilediklerini kaydetti. Polatlı çıkışı-Sivrihisar Kavşağı arası 57,5 kilometrelik kesiminin ise 2 gidiş 2 geliş 4 şerit halinde toplam 116 kilometre olmak üzere bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak yenilediklerinin altını çizen Karaismailoğlu, “Çalışmalar kapsamında ayrıca; 52 kilometrelik ilk kesimde Alagöz Kavşağı’na ilave köprü yaptık.  6,5 kilometrelik Polatlı Şehir Geçişinde tek taraflı 5,3 kilometre kutu menfez şeklinde sel önleme drenaj kanalı ve 4 kilometre uzunluğunda 2×1 şeritli yan yol tesis ettik. 44 metre uzunluğunda Kartaltepe Köprülü Kavşağını tamamladık. Her biri 60 metre uzunluğundaki Sakarya, DDY-1 ve DDY-2 sağ köprülerini yıkıp yeniden yaptık. 57,5 kilometrelik ikinci kesimde de 24 kilometre tırmanma şeridi inşa ettik” diye konuştu.

 Proje ile; D-200 Doğu-Batı koridorunun kaliteli ve konforlu hizmet vermesini sağladıklarını kaydeden Karaismailoğlu, yan yol düzenlenmeleriyle ana yola katılım noktalarını iyileştirdiklerini, transit trafiğin kesintisiz akışını sağladıklarını anlattı. Polatlı şehir içi geçişini rahatlattıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Transit trafiğin bölgeden geçişinde yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırdık. Kartaltepe Köprülü Kavşağı ile Kartaltepe Mehmetçik Anıtı’na ve Panoramik Müze’ye kolay ulaşım imkanını sağladık” dedi.

TASARRUF EDİLEN BU PARA ARTIK DEVLETİMİZİN KASASINDA, İNSANIMIZIN CEBİNDE KALACAK

“AK Parti hükümetleri olarak bunca yıldır milletimizle olan muhabbetimizin temelinde ‘Önce İnsan’ yaklaşımımız yatar” diyen Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanın ayrılmaz parçası da elbette doğa, çevre ve ‘yaşanabilir bir dünya’dır. Ankara – Polatlı – Sivrihisar Yolu’nda yaptığımız iyileştirmeler ve yeni imalatlarla da zamandan 45,7 milyon TL ve akaryakıttan 85,3 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 131 milyon TL tasarruf edeceğiz. Trafikten kaynaklı karbon salınımını da 34 bin 200 ton azaltacağız. Tasarruf edilen bu para artık devletimizin kasasında, insanımızın cebinde kalacak. Yatırımlarımız, milletimize olduğu kadar doğaya da ‘nefes’ olmaya devam edecek. Geleceğe dönük plan, proje ve buluşlarımızda, yeşil ve çevre bilinci ile hareket edeceğiz.”

Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı belirlediklerini anımsatan Karaismailoğlu, planın gereği olarak Sürdürülebilir Akıllı Ulaşımı hedef edindiklerini anlattı. Bu hedef kapsamında; sürdürülebilir ve akıllı taşımacılığı geliştireceklerine vurgu yapan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamalarını yerine getireceklerini söyledi. Demiryolu taşımacılığını daha da geliştireceklerini, yakıt tüketimini ve emisyonu azaltacaklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Mikro hareketlilik araçlarının kullanımını yaygınlaştıracağız. Küresel gelişmelere paralel olarak; ulaşımda seyahat sürelerini azaltacağız. Mevcut yol kapasitelerinin etkin ve verimli kullanacağız. Enerji verimliliği sağlanarak ülke ekonomisine katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

MEKTUBU YAZANLAR BÖYLE YANLIŞ İŞLERLE UĞRAŞACAKLARINA, KENDİ İŞLERİNE SAHİP ÇIKSINLAR

“Güneş balçıkla sıvanmaz. Yaptığımız her yatırımın, gerçekleştirdiğimiz her projenin yerini bulduğunu çok iyi biliyoruz” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yanda halka hizmeti, hakka hizmet olarak gören bizler, diğer tarafta liyakatsiz kadrolarla Ankara, İstanbul ve İzmir i başarısızlık girdabına sürükleyenler. Halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe taşıyan, hedeflerine ulaştıracak projeler üreten bizler, diğer tarafta, bu başarılı projelere imza atanları ve yatırımcıları tehdit edenler. Bir yanda, İstanbul Boğazı’nı her türlü faciadan kurtarmak için çabalayan bizler, diğer tarafta İstanbul Boğazını ve çevresindeki milyonların can güvenliğini hiçe sayan, dış güçlere mektup yazan iş bilmezler. Türkiye tam bağımsız bir ülkedir bu herkes aklının bir köşesine yazsın. Bu mektubu yazanlar böyle yanlış işlerle uğraşacaklarına önce kendi işlerine sahip çıksınlar. Ne Ankara’da ne de İstanbul’da 2,5 yıldır, İzmir de 30 yıldır vatandaşlarımızın iyi ki yaptılar dediği, tek bir projelerine rastlayamazsınız. Ancak biz, ülkemiz için canla başla çalışırken, gündelik polemiklere değer vermiyoruz. Buna, vaktimiz de yok, niyetimiz de. Emek hırsızlarını, gözlerini iktidar hırsı bürümüş ve her türlü kirli odakla iş birliği yapanları uyarıyoruz; Halkımız suyu getirenle testiyi kıranları elbette çok iyi görüyor. Emanet aldıkları şehirlere hizmet vermeyen, halkına çile çektiren ve çağın gerisine taşımak isteyenleri, yakından takip ediyoruz.”

 POLATLI’NIN GELİŞEN ULAŞIM AĞIYLA ZİYARETÇİ SAYISI KATBEKAT ARTACAKTIR

Nasıl ki akarsular geçtikleri yere hayat katıyorsa, yapılan her yeni yol da akarsular gibi, geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaret, kültür ve sanatına can kattığını kaydeden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tamamladıklarımızın yanı sıra yapımı devam eden tüm projelerimiz hayata geçtiğinde; Kurtuluş Savaşı’nın ve Sakarya Meydan Muharebesi’nin eşsiz hatıralarını ve kahramanlıklarını bağrında taşıyan Ankara Polatlı’nın gelişen ulaşım ağıyla ziyaretçi sayısı katbekat artacaktır. Şehrin turizm, ticaret ve üretim faaliyetleri daha da üst seviyelere çıkacaktır. Bizler Polatlı için, Ankara için, Türkiye için, millet için durmadan, yorulmadan, yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emin adımlarla yatırımlarımızı bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.