DOLAR 13,2366-3.19%
EURO 15,0234-3.45%
ALTIN 758,22-2,61
BITCOIN 757823-1,79%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

PİKTOGRAMLAR

PİKTOGRAMLAR

ABONE OL
9 Kasım 2021 10:29
PİKTOGRAMLAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Piktogramlar İnsanların iletişim kurmak için kullandıkları simgeler, zamanla topluluk içinde ortak bir anlatım dili ortaya çıkardılar ve günümüz yazısının kay-nağını oluşturdular. Çivi yazısı, Hiyeroglif… vb. eski yazı türleri simgeler-den oluşmuştu. Günümüzde de Çin, Japon… vb. yazılarındaki simgesel örneklerden oluşan yazı türleridir. Ulusal simgesel yazıların yanında uluslararası bir dil oluşturan simgesel anlatım örnekleri de vardır. Piktogram denilen; karayolları, havayolları, spor, turizm ile ilgili bu şekiller günümüzde’ çok geniş uygulama alanı bulmuşlardır.

Günümüzde otel seçimi yapmak y n bir kişi, rehberde yer alan piktogramlan gördüğü zaman, o otelde sırasıyla; otopark, asansör kalorifer, lokanta, konferans salonu, Türk hamam’, sauna, yüzme havuzu, tenis kortu … olduğunu kolaylıkla anlamaktadır. Otelcilik konusunda oluşmuş yüze yakın piktogramın yanında çeşitli konularda geliştirilen ve dünyanın ayrı ayrı diller konuşan uluslarına ait kişilerce kolaylıkla anlaşılabilen bine yakın piktogram bulunmaktadır. Bu piktogramlar gibi, günümüz el sanatlarında, öncelikle kilim, cicim, zili, surnak gibi dokumalarla, soya, çorap gibi örgülerde karşılaştığımız örgeler de (motif) bir tür simgesel iletişim unsurlarıdır. Konya ili sınırları içinde yer alan ve İ.Ö. 6500-5800 yılları arası Neolitik çağ buluntuları veren Çatalhöyük örgelerinin (motif) pek çoğuna yöredeki çağdaş etnografik malzeme üzerinde de rastlamaktayız. Bu, bize yaklaşık on bin senelik bir simgesel anlatımın devamını göstermektedir. Bu varsayım bile, yurdumuzun on bin yıllık geçmişini aydınlatabilecek olan örgeleri araştırırken, bir yörede ona verilen adi saptarken, örgenin bir diğeri ile olan benzerliği veya ayrılığını etüd ederken ne denli dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.