DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 6837610,38%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TÜRK KÜLTÜRÜNDE MANGAL

TÜRK KÜLTÜRÜNDE MANGAL

ABONE OL
8 Kasım 2021 10:19
TÜRK KÜLTÜRÜNDE MANGAL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Türklerin sosyal hayatında önemli bir yer tutan mangal; “oda içinde ısınmak ya da mutfakta bir şey pişirmek, kaynatmak için yanmış kömür koymaya ve içinde kömür yakmaya yarayan bakır, pirinç, saç ya da pişmiş topraktan yapılmış kaplara denmektedir. Dilimize, Arapça “men-kal” sözcüğünden girdiği için önce Araplar tarafından kullanıldığı ileri sürülmektedir. Ancak, yüzyıllar boyunca mangalı önemli bir ısınma ve ısıtma aracı durumuna getirip geliştiren Türklerdir (1). Eskiçağ toplumlarından hiçbirinde mangalı karşılayacak bir sözcük bulunma-maktadır. Anadolu’da yapılan kazılarda, konutlar içinde ateş yakmaya [Yarayan ocakların bulunması, mangalın ancak odun kömürünün bulunuşundan sonra ortaya çıktığını ve Ortaçağ’dan bu yana yaygın olarak kullanıldığını gösterir.

 

Bugün elde bulunan en eski mangal örnekleri Anadolu kökenli olup, en gelişmiş mangal türleri ise Osmanlılar döneminde önemli bir kültür ve sanat merkezi olan İstanbul’da yapılmıştır. Genellikle mangalların büyük çoğunluğu bakırdan ve pirinçten olur. Bilindiği gibi pirinç, bakırla çinkonun alaşımıdır ve bakır gibi kırmızı değil san renktedir. Bakıra göre daha serttir. Yine bakır gibi çekiçlenmeden önce tavlanır (2). Sıcaklığı uzun süre muhafaza etmesi, mangal ve sema-ver gibi kapların daha çok pirinçten yapılmasını gerektirmiştir. Yalnız pirinç ya da yalnız bakırdan mangal Yapıldığı gibi, bakır ve pirincin bir arada kullanıldığı mangallar da görülür. Bakırcılık mesleğinde pirince “sarı” denmektedir. Halk arasında da “sarı bakır” olarak adlandırılır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.