DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 678681-0,13%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KADIN MECİS ÜYESİNDEN  KADINA ŞİDDETE HAYIR  VURGUSU

KADIN MECİS ÜYESİNDEN  KADINA ŞİDDETE HAYIR  VURGUSU

ABONE OL
3 Kasım 2021 09:32
KADIN MECİS ÜYESİNDEN  KADINA ŞİDDETE HAYIR  VURGUSU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 ERTEN  MECLİSTE  KADINA ŞİDDETTE MÜCADELEYİ İŞLEDİ

 

Ak Parti Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediye meclis üyesi Fatma Erten Polatlı belediye meclisinde 25 KASIM Kadına  yönelik şiddete karşı uluslararası mücadeleye dikkat çekti. Erten “Ak Parti İktidarında Kadına Yönelik Şiddete Karşı Etkin Rol Alarak, Şiddete Karşı Sıfır Tolerans İlkesi Benimsenerek  Ve Kadınlarımızı Mağdur Bırakmamak Adına, Destekler Ve Çalışmalar Sürdürülüyor.Ak Parti, geldiği günden itibaren kadınlarımızın şiddet ve her alandaki hak arama mücadelelerinde yanlarında oldu ve olmaya da devam edecektir.”dedi.

 

 

 

Ak Parti Ankara Büyükşehir ve Polatlı Belediye meclis üyesi Fatma Erten ,25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle  mecliste gündem dışı bri konuşma yaptı. Eren “

1999 yılında toplumda  farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edilmiştir.      Kadına yönelik şiddet, kadınların cinsiyetleri nedeniyle maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, psikolojik acı veren ya da verebilecek olan her türlü eylem, tehdit edilme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakmaktır.

Kadın erkek yan yana, medeniyet yolunda bin yıllardır birlikte yürüyoruz.Bu uzun yolculukta insanoğlu, güzel olduğu kadar çirkin manzaralara da şahitlik etti. Kadına yönelik şiddet, bu manzaraların en çirkinlerinden biridir. Şiddet, kime ve ne şekilde uygulandığı fark etmeksizin, toplumların ruhunda peyda olmuş kötü huylu bir tümördür. İnsanlığı zehirleyen bu habis tümörün kökünden kazınması noktasında hepimiz canla başla mücadele etmeliyiz.     Bu yönde Türkiye’de aile içi şiddetin önlenmesine yönelik ilk kanun 4320 sayılı “ailenin korunması” hakkındaki kanundur.20 Mart 2012’de “ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik” yeni bir kanun yürürlüğe girmiştir. Yine ‘şiddete sıfır tolerans’ ilkesiyle her türlü şiddeti önlemek amacıyla 2007-2010 yıllarını kapsayan 1.Ulusal Eylem Planı,2012-2015 yıllarını kapsayan 2.Ulusal Eylem Planı, 2016-2020 yıllarını kapsayan 3.Ulusal Eylem Planı uygulanmış olup, halihazırda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021-2025 yıllarını kapsayan 4.Ulusal Eylem Planını açıklamıştır. Bu planın 5 ana hedefi vardır. Bunlar;“Adalete erişim ve mevzuat”, “Politika ve koordinasyon”, “Koruyucu önleyici hizmetler”,“Toplumsal farkındalık” ve “Veri ve istatistik”tir. Bu hedefler doğrultusunda önleyici ve koruyucu tedbirlerin uygulanmasına yönelik hizmetleri vermek üzere şiddet önleme ve izleme merkezleri(ŞÖNİM)ler kurulmuş olup, 81 ilimizde mağdurlara hizmet vermektedir.

ŞÖNİM(şiddet önleme ve izleme merkezleri) bugüne kadar 682bini kadın, 54bini erkek ve 96bini çocuk olmak üzere 833bin kişiye hizmet vermiştir. Yatılı kurumsal hizmetlerimizi ise 81 ilimizde 149 kadın konukevinde 3576 kapasiteyle sürdürülmektedir.İletişim teknolojisini etkin kullanarak Alo 183 sosyal destek hattı, ihtiyacı olan tüm kadın ve çocuklar için psikolojik, hukuki ve ekonomik danışma olarak hizmet vermektedir.Ayrıca İçişleri Bakanlığıyla oluşturulmuş kadın destek sistemi(KADES) de aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

AK PARTİ, GELDİĞİ GÜNDEN İTİBAREN KADINLARIMIZIN ŞİDDET VE HER ALANDAKİ HAK ARAMA MÜCADELELERİNDE YANLARINDA OLDU VE OLMAYA DA DEVAM EDECEKTİR

Ak Parti İktidarında Kadına Yönelik Şiddete Karşı Etkin Rol Alarak, Şiddete Karşı Sıfır Tolerans İlkesi Benimsenerek  Ve Kadınlarımızı Mağdur Bırakmamak Adına, Destekler Ve Çalışmalar Sürdürülüyor.Ak Parti, geldiği günden itibaren kadınlarımızın şiddet ve her alandaki hak arama mücadelelerinde yanlarında oldu ve olmaya da devam edecektir. Tabi burada tüm toplumun gayreti ve çabası gerekmektedir. Tüm insanlarımızın insani ve ahlaki değerleri gözeterek, kadına yönelik şiddet ortadan kaldırılmalıdır.Bu konuda bakanlıklarımızla beraber üniversitelerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın yapacağı her çalışma bizim için çok önemlidir.

Unutmayalım ki kadınlar bizlere Allah’ın emanetidir ve Bizler “tek bir insanın öldürülmesini, tüm insanlığın öldürülmesine eş tutan bir dinin mensuplarıyız.“Cennet anaların ayağı altındadır” buyuran bir peygamberin ümmetiyiz. Bu sebeple önce kendimizden başlayarak aile,sokak,mahalle,semt demeden iyilik ve güzelliği yayma gayretinde olmalıyız. Evlatlarımız kız-erkek ayrımı yapılmadan,geleceğimize daha kendinden emin, iyilik dolu bireyler olarak yetiştirilmelidir.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.