DOLAR 13,38430.57%
EURO 15,23940.87%
ALTIN 767,160,79
BITCOIN 765264-0,67%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

BODRUM SU ALTI ESERLERİ

BODRUM SU ALTI ESERLERİ

ABONE OL
3 Kasım 2021 10:35
BODRUM SU ALTI ESERLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Ege kıyılarında, yıllardan beri, sünger avcıları denizden sünger çıkarırlar. Bu iş, onların geleneksel mesleği ve ekmek kapısıdır. Deniz vurgunlarının acı tehlikelerine rağmen süngerciler, kendilerine özgü araçlar ve metodlar12., denizin kırk kulaç derinliklerini tarar, ham süngerleri toplayarak kıyıda çiğner, terbiye ederler. Bu arama – tarama sırasında, çok kere batık bir geminin çürümüş artıklarına, batan gemiden sağa sola serpilmiş eşyalara da rastladıkları olur.

1953 yılı yazında, Marmaris’li, tecrübeli bir sünger avcısı Bozburun’un doğu kesimindeki Kızıl ada yakınlarında bir dalış yapmış, denizin yirmi kulaç dibinde paslanmış, ağır bir bronz kütleye rastlamıştı. Güçlükle su yüzüne çıkardı, Mar-maris’e getirdi. Bu, 81 cm. boyunda bir kadın heykeliydi. Heykel, İzmir Arkeoloji Müzesine götürüldü. Uzun ve titiz çalışmalardan sonra paslan alındı temizlendi. Ortaya, şaşılacak derecede güzel, sanatlı bir şaheser çıkmıştı. Heykel bir büste benziyordu. Belki de büyük bir boy heykelinin belden yukarısıydı. Göğüs ve omuzlarını zarif ve ince bir kumaş örtüyordu. Heykelin basın-da, omuzlarına dökülen ince ‘bir örtü vardı. Tatlı bir yüz ifadesiyle Paris Louvre Müzesindeki Mona Lisa’ya benziyordu. Alnının üzerine ve sağ omuzu, ne yazık ki, çürümüştü. Böyle de olsa, bronz heykel, güzelliğinden hiçbir şey yitirmemişti. Arkeologlar, bu eserin, İsa’dan Önce 4 ncü yüzyılda yapılmış, Klasik Çağa ait bir Demeter heykeli olduğu sonucuna vardılar. Demeter, bu çağın Anadolu’sunda, Bereket Tanrıçasıydı. Özellikle, Marmaris, Datça, Bodrum kıyı şehirlerinde Demeter’e çok itibar ediliyor, saygı gösteriliyordu.

Demeter heykelinin bulunmasıyla birlikte, Finike’den Bodrum’a kadar Ege kıyılarına ilgi arttı.. Sünger avcıları bu kıyılardan (anfo-ra) adı verilen, dipleri sivri iki saplı testiler, heykeller, çeşitli tarihi eserler çıkarıyorlardı. Çıkan eserler, o günlerde, Bodrum Kalesinde kurulmakta olan (Su Altı Eserleri Müzesi)’nde toplanmaya başlandı. Ne var ki, ilkel araçlarla dalış yapan sünger avcıları, denizin dibindeki gemi batıklarını yağma ediyor, faydadan çok zarar getiriyorlardı.

 

Bu dalışlar hemen yasaklandı. Amerika’da Pennsylvania Üniversitesi profesörlerinden arkeolog D, George Bass başkanlığındaki bir su altı arkeolojik araştırmalar heyeti, Türk müzecileriyle işbirliği yaptı. 1961 yılında, modern araçlarla, Bodrum – Yassıada açıklarında sistemli su altı araştırmalar yapıldı. Bu verimli araştırmalar, bazı aralıklarla bugüne kadar sürdü. Bu arada, deniz altından çıkarılan gemi parçaları, para yerine kullanılan bronz külçeler, testiler, kaplar, heykeller, taç çıpalar, kantarlar, paralar, batık eski gemilerden arta kalan ne varsa toplanarak, Bodrum Su Altı Eski Müzesinde, 1964 yılında ziyarete açıldı. Bu müze, Türkiye’nin ilk su altı eserleri hazinesiydi ve dünyanın bu alanda belli başlı bir kaç müzesinden biriydi. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarla Miken medeniyeti eserleri de bu müzede sergilenmişti. Kıyılarımızda su altı eski eser araştırmaları bu günde devam ediyor. Dalış yapan Türk arkeologlar, yabancılardan daha üstün yetişiyorlar. Bodrum’da sergilenen su altı hazinesi her geçen yılla büyüyor, zenginleşiyor.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.