DOLAR 13,5053-1.22%
EURO 15,3467-1.45%
ALTIN 769,76-1,13
BITCOIN 7700234,59%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

DEMİR :HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

DEMİR :HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

ABONE OL
2 Kasım 2021 09:21
DEMİR :HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEMİR, HARF İNKİLABI VE SALTANATIN KALDIRILIŞIN YILDÖNÜMÜNDE KONUŞTU

 

Spot: Harf İnkılabı ile Türk düşüncesi bu kolay ve en akılcı bir yolla şekil almış, kültür hazinesinin zenginleşmesine imkân vermiştir.

 

Harf inkılabının 93. Yılına ilişkin açıklama yapan Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir   Atatürk, Harf İnkılâbını, sadece kolay okuyup yazma için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden alınan Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır. Harf İnkılâbı aynı zamanda, dilde reform yolunu açacaklara bir dayanak olmuş ve onlara güç kazandırmıştır. Dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız vermiştir.  “ifadelerine yer verdi.

 

        Ak Parti Polatlı İlçe başkanı Aysel  Demir Harf inkılabı  ve saltanatın kaldırılmasının yıldönümüne ,ilişkin yatığı açıklamada “ 1 Kasım 1928’de, daha Önce Türkçeyi yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine Lâtin esasından alınan harfler, Türk dilinin özelliklerini belirten işaretlere yer vererek Türk harfleri adı ile 1353 sayılı kanunla kabul edilmiştir. Harf İnkılâbı yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine yeni Türk harflerinin alınmasını ifade eder.                                                                                                                                                                                                          Türk milletinin düşüncesine şekil veren yazı, Arap fonetiğine, Arapçanın özelliklerine uyan yazı olamazdı. Türk milletinin düşüncesine uyan yazı, Lâtin alfabesinden alınan, Türk dilinin özelliklerine uyan Türk harfleri olabilirdi. Harf İnkılâbı ile Türk düşüncesi bu kolay ve en akılcı bir yolla şekil almış, kültür hazinesinin zenginleşmesine imkân vermiştir.

 

ATATÜRK, HARF İNKILÂBINI, SADECE KOLAY OKUYUP YAZMA İÇİN BİR YAZI TEKNİĞİ MESELESİ OLARAK ELE ALMAMIŞTIR

   Atatürk, Harf İnkılâbını, sadece kolay okuyup yazma için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden alınan Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır. Harf İnkılâbı aynı zamanda, dilde reform yolunu açacaklara bir dayanak olmuş ve onlara güç kazandırmıştır. Dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız vermiştir.   Harf İnkılâbı, kolay okuyup yazma yanında okuma alışkanlığını da artırmış ve yaymıştır. Harf İnkılâbının en Önemli yönü, Kültür İnkılâbının temel yapısını teşkil etmesi, Türk kültürünün gelişmesine imkân vermiş olmasıdır.        Ülkemize milletimize Hayırlı olsun”dedi.

 

TÜRK MİLLETİNİN EGEMENLİĞİ, BİZZAT KENDİSİNİN KULLANMASI YÖNÜNDE ATILAN BİR ADIM OLMUŞTUR. ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN

 “1 kasım 1922 de kaldırılan  Saltanat Türk milletinin egemenliği, bizzat kendisinin kullanması yönünde atılan bir adım olmuştur.” İfadeleri ile Saltanatın kaldırılışının yıldönümünde konuşan Başkan Demir “  Mudanya ateşkes antlaşmasından sonra barış konferansı hazırlıkları başladığında İstanbul hükümeti TBMM Hükümetinin yanında görüşmelere katılmak istediğini belirtmiştir. İtilaf devletleri de bunu destekleyerek iki hükümet arasında görüş ayrılıklarının çıkmasını sağlayıp bundan yararlanmak istemişlerdir.

Mustafa Kemal Paşa buna çok sert bir şekilde cevap vererek İstanbul Hükümetinin bağlı olduğu saltanat makamının kaldırılması için TBMM’de görüşmeler başlatmıştır.

1 Kasım 1922’de alınan bir kararla önce saltanat makamı halifelik makamından ayrılarak dini ve siyasi yetkilerinin ayrılması sağlandı. Bu makamın zaten 16 Mart 1920’de İstanbul’un işgaliyle kalkmış olduğu belirtildi. Halifelik makamının ise devam etmesi ve Osmanlı hanedanından da bir kişinin TBMM tarafından bu göreve getirilmesi kararlaştırıldı. Türk milletinin egemenliği, bizzat kendisinin kullanması yönünde atılan bir adım olmuştur. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.