DOLAR 12,81453.58%
EURO 14,44782.97%
ALTIN 734,873,08
BITCOIN 75205312,22%
Ankara
15°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

AVCI : TÜRK HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLUYORUZ

AVCI : TÜRK HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLUYORUZ

ABONE OL
2 Kasım 2021 09:18
AVCI : TÜRK HARF İNKILABI’NIN 93. YILDÖNÜMÜ KUTLUYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 CHP HARF İNKILABININ 93. YILINI KUTLADI

CHP Polatlı İlçe teşkilatı Türk Harf İnkılabı’nın  yıldönümünü kutladı. CHP Polatlı ilçe başkanı Bilal Haşim Avcı “Dilimizi, esasına uygun olarak yazıya dökebiliyorsak, kuşkusuz ki bu harf devriminin kazanımıdır. Savaşlardan çıkmış ülkemizde, okur-yazar sayısının artmasına, bilim, teknoloji ve kültürel gelişmeleri takip edip çağ atlayabilmemize vesile olan Türk Harf İnkılabı’nın 93. yıldönümü kutluyor, Çağdaş Türk toplumunun yaratılması noktasında önemli bir misyon üstlenen Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

 

  Türk Harf İnkılabı’nın 93. Yıldönümü ile ilgili  ilişkin açıklama yapan CHP Polatlı ilçe başkanı Bilal Haşim Avcı “ 01 Kasım 1928 tarihli 1353 sayılı “Yeni Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun” ile yeni alfabe uygulanmaya başlandı. Gerçekleşen Harf İnkılabı çağdaş Türkiye Halkının okuma yazma oranında önemli bir artış yaşanırken, Dünya ile bağlantıları güçlenmiştir. Türkçe’nin karakteristik yapısına uygun Latin alfabesi ile okuma ve yazma kolaylaştırılmıştır. Atatürk, Harf İnkılâbını, sadece kolay okuyup yazma için bir yazı tekniği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden alınan yeni Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır bu sayede bundan sonra yürüteceğimiz ilişkilerimizde Batı medeniyeti ile uyum sağlamada büyük faydalar sağlamıştır. Harf İnkılâbı aynı zamanda, dilde reform yolunu açmak isteyenlere bir başlangıç, bir dayanak olmuş ve onlara güç kazandırmıştır. Böylece dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız verilebilmiştir.

         Harf İnkılâbı, kolay okuyup yazma olanağı sağlamasının yanında okuma alışkanlığını da artırmış ve yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Aslında harf İnkılâbının en önemli yönü, yeni başlayacak olan Kültür İnkılâbının temel yapısını oluşturması ve de Türk Kültürünün gelişmesine imkân vermiş olmasıdır. Dilimizi, esasına uygun olarak yazıya dökebiliyorsak, kuşkusuz ki bu harf devriminin kazanımıdır. Savaşlardan çıkmış ülkemizde, okur-yazar sayısının artmasına, bilim, teknoloji ve kültürel gelişmeleri takip edip çağ atlayabilmemize vesile olan Türk Harf İnkılabı’nın 93. yıldönümü kutluyor, Çağdaş Türk toplumunun yaratılması noktasında önemli bir misyon üstlenen Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

 HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.