DOLAR 13,39700.64%
EURO 15,23360.87%
ALTIN 767,210,80
BITCOIN 765607-1,12%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

SOĞAN ÜRETİCİNİN ELİNDE KALDI

SOĞAN ÜRETİCİNİN ELİNDE KALDI

ABONE OL
1 Kasım 2021 09:44
SOĞAN ÜRETİCİNİN ELİNDE KALDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOĞAN ÜRETİCİSİ BU YILDA UMDUĞUNU BULAMADI SOĞANLAR YA TARLADA KALDI YADA DEPOLARDA

    Soğan üreticileri hasadını yaptıkları soğanların büyük bir kısmını  satamadı. Sökümü yapılan soğanlar ya tarlada satılmayı bekliyor yada depolarda. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu “Soğan ekim alanının ve verimlerin fazla olmasından dolayı işçi bulmakta sıkıntılar yaşanmaktadır. Halen tarlada hasat edilmeyen ve çuvallanamayan soğanlar bulunmaktadır.Bazı Çiftçilerimiz para etmemesinden parası   olmadığından soğanını tarlada bırakıyor”dedi.

 Polatlı da soğan üreticisi bu yılda umduğunu bulamadı. Marketlerde odlukça yüksek fiyata satılan soğan Polatlı ve civar bölgelerde üreticinin elinde kaldı. Bazı soğan üreticileri soğan hasadını yaptı  hasat yapılan soğanı deposuna koydu.  Bazı üreticiler ise  çuvallanan soğanları tarlada bıraktı.  Soğanlar hamaliye  ve  nakliye parası yüzünden    tarlada beklerken depolarda ki soğanlar ise alıcısını bekliyor.  Polatlı da 2021 yılı soğan hasadına ilişkin açıklama yapan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu:Polatlı  da 2021 yılı üretim sezonunda 80.000 dekarlık alanda kuru soğan ekimi yapıldığını söyledi.

HALEN TARLADA HASAT EDİLMEYEN VE ÇUVALLANAMAYAN SOĞANLAR BULUNMAKTADIR

 Tarlada halen bekleyen soğan olduğuna dikkat çeken Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu

 Polatlı ilçesinde 2021 yılı üretim sezonunda 80.000 dekarlık alanda kuru soğan ekimi yapıldı.    Bu soğanların yaklaşık %30’luk gibi bir kısmı erkenci yazlık diğer kısmı ise kışlık olarak ekildi.    2021 yılı hasadına Ağustos ayının 10 unda başlanmış olup, halen bu tarih itibari tarlada %10 sökülmeyen soğan, % 30 sökülüp yığın halinde ve geri kalan %60 ı da depoya çekildi veya satış yapıldı.    Mevsim itibariyle bu sene soğan verimi ilçemizde ortalama dekara 5.700 kg olarak öngörülmekte ve toplam rekoltenin de 456.000 ton olması beklenmektedir.  Polatlı’nın toplamda olan üretimi 456.000 Ton gerçekleşse de depolara dışarı ilçelerden (Eskişehir Sivrihisar, Mihallıçık, Günyüzü –Konya Yunak ve Çeltik ile Şereflikoçhisar gibi) de 250.000 ton ürünün gelerek 700.000 Ton ürünün Polatlı’da işlem göreceği öngörüsü oluşmuştur.

ÇÖZÜM BULUNMAZSA ÜRETİCİ EKTİĞİ SOĞANI TARLADA BIRAKACAK

Üretim fazlası soğanın ihraç edilmesinin piyasayı canlandıracağına dikkat çeken Köseoğlu “    Hasattan bu yana toplamda 100.000 ton ürünün satıldığı, geri kalan ürünlerin ise depoya çekildiği veya henüz tarlada olduğu,    Bu tarih itibari ile orta boy soğanın 40 Krş. a çiftçi elinden satıldığı maliyetinin. Dekara 5700 kg verim aldığında ise dekara kg başına 70 krş. olduğu tespit edilmiştir.        Soğan ekim alanının ve verimlerin fazla olmasından dolayı işçi bulmakta sıkıntılar yaşanmaktadır .Halen tarlada hasat edilmeyen ve çuvallanamayan soğanlar bulunmaktadır. Bazı Çiftçilerimiz para etmemesinden  yada parası olmadığından soğanını tarlada bırakıyor .Soğanda ihracatı teşvik pirimi verilerek üretim fazlası soğanın ihraç edilmesi piyasanın canlanmasını sağlayacaktır. Eğer çözüm bulunmaz ise işçi parası bulamayan çiftçi tarlada bırakacak önümüzdeki sene üretim düşer ithal etmek zorunda kalırız”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.