DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 681434-0,34%
Ankara
16°

HAFİF YAĞMUR

15:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DEMİR : 98’INCİ YILIMIZ KUTLU OLSUN

DEMİR : 98’INCİ YILIMIZ KUTLU OLSUN

ABONE OL
29 Ekim 2021 09:39
DEMİR : 98’INCİ YILIMIZ KUTLU OLSUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

spot: DEMİR “TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE VE ADETLERİNE EN UYGUN OLAN İDARE, CUMHURİYET İDARESİDİR”

 

 

Ak Parti Polatlı ilçe başkanı Aysel Demir Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98. Yılını kutladı. Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir “diyen Demir “Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet’in ilan edilişin 98. Yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayan Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir “Cumhuriyet, hükûmet ya da devlet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği,ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir.           Demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi cumhuriyettir. Türk ulusunun yaratılışında en uygun olan yönetim cumhuriyettir.         Türk ulusu büyüktür. Özgürlüğü ve barışı sever. Canı pahasına da olsa, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak güçtedir. Ve yaşatacaktır. Ülkemizde, Cumhuriyet ilk olarak Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, Atatürk tarafından 29 Ekim 1923’te kurulmuştur, 1924 Anayasası’nın I. maddesine göre, “Türkiye Devleti bir cumhuriyettir”. Bu madde, 27 Mayıs 1960 Anayasası’nda aynen yer almış ve aynı anayasanın 9. maddesinde şu şekilde bir hukuki kesinlik kazanmıştır: “Devlet şekli Cumhuriyet olduğu hakkında anayasa hükmü değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez”.

        Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ün dediği gibi;

”Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM

Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.       Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.      Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.”      Cumhuriyetin kurulması, tüm dünyaya ilan edilen bağımsızlık ve demokrasinin sönmeyen meşalesi olmuş, bilimin ve sanatın ışığında dünya ülkelerine örnek teşkil edecek müreffeh bir ülke olmamızın yolunu açmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.