DOLAR 13,2321-3.28%
EURO 15,0935-3.49%
ALTIN 757,83-2,67
BITCOIN 764163-0,91%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

HEREKE HALILARI

HEREKE HALILARI

ABONE OL
26 Ekim 2021 10:24
HEREKE HALILARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Ulusal kültürümüzün bir parçası olan Hereke halıları, bugün genellikle adım aldıkları Hereke kasabası ve İzmit körfezi bölgesinde dokun-maktadır. Literatüre .bu ad ile geçmiş olup, dünya el halıları içinde müstesna bir yere sahiptirler. Hali sanatımızda ayrı bir grup teşkil eden ve Saray halıları olarak adlandırılan bu eserler, Osmanlı devrinde Sultan ve ona yakın kişilerin gereksinmeleri için, saray içinde ve dışında saraya bağlı atölyelerde dokunmuştur.

Tarihi bilgilerin ışığında, ilk örneklerine Selçuklular devrinde rastladığımız saraya bağlı atölyelerin 15, 16 ve 17.yy’da Uşak, Gördes, Kahire, Bursa ve Istanbul’da mevcut olduğunu görüyoruz. 19. yy’da Osmanlı Sanayi politikası gereğince kurulan Fabrika-ı Hümayun zincirinden olan Hereke fabrikasında kumaş imalatı ile yüzyıl sonlarına doğru hali imalatma geçilmişti. Saray ve zamanın konutları için yapılan bu tür halılar, Osmanlı devlet düzeninin gereği saray teşkilatı içinde yer alan sanatkarlar tarafından tasanmlan yapılıp deği-şik atölyelerde üretilmişlerdir. Önceleri “Ehli Hiref” teşkilatı altında örgütlenen sanatkarların eserlerin-de sanatın hangi dalı olursa olsun, bu teşkilatlanmanın neticesinde motif birliği ve üslup beraberliğine varılmıştır. Sonraları sanatkarlar saray beğenisi çizgisinde yeni tasarımlarla, özgün Hereke desen ve kompozisyonları yaratmışlardır. Saray ve Yörük, Türkmen halıları aynı işlevsel özelliği taşımalarına üslup bakımından tamamen (1, ğjşiktirler. Oymak ve Aşiret dokumalarında görülen usluplaşaya karşılık (Stilizasyon), saray tipi dokumalarında teknolojik özel-ligin daha girift desen ve motif çalışmasına olanak vermesinden dolayı doğaya yakınlık (natüralizm) görülür. Günümüzde, dünyanın en iyi ve ince ipek halılan olan Hereke halıları, bu özelliklerinden ötürü büyük bir üne kavuşmuşlardır. Halen üretilmekte olan has ipek halılarda standart sıklık normu 10×10100 düğümdür. Halının 1 cm2 de ihtiva ettiği düğüm sayısı halının inceliği için bir ölçü olarak kabul edildiğinden, o türün sıklık normunu meydana getirir. Son senelerde teknik imkanlardan faydalanarak standart incelik teknolojik dokuma zorlamalarıyla daha ileriye götürülüp 24×24,–576dü’ğüm sayısına erişilmiştir. Bu incelikte ve buna yakın halılar şahane. bır kumaş havasına bürünmektedirler. Bütün bu eserler Türk hah sanatının gururu ve kollektif çalışma”’ şaheserleridir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.