DOLAR 13,5069-1.26%
EURO 15,3380-1.52%
ALTIN 770,81-1,00
BITCOIN 7708244,45%
Ankara

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNLARI HANGİ TARİHTE GİDERİLECEK?  

YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNLARI HANGİ TARİHTE GİDERİLECEK?  

ABONE OL
20 Ekim 2021 09:53
YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNLARI HANGİ TARİHTE GİDERİLECEK?  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, yurt sorununu meclise taşıdı. Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Gök yaptığı yazılı açıklamada  “Yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim yılı barınma sorunları ile başlamış, çok sayıda öğrencimiz yurtlarda yer bulamamıştır. Ekonomik krizin etkileriyle kira fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar sebebiyle öğrencilerimizin konut kiralama imkanları oldukça daralmış, eğitim imkânı ellerinden alınan çocuklarımız okullarını dondurmaya başlamışlardır. Çocuklarımızın yıllar süren emekleri sonucu girmeye hak kazandıkları yükseköğretim kurumlarında ekonomik imkansızlıklar sebebiyle eğitimlerine devam edememeleri ülkemizin sosyal devlet anlayışının çöktüğünün açık bir kanıtıdır. Okulunu donduran ve kayıt yaptıramayan çocuklarımızın geleceklerinin belirsizliğe itilmesi güvensiz ve umutsuz bir gençlik yaratmakta, gençlerimizin boşluğa düşmesi ülkemizin geleceğini karartmaktadır. Barınma sorunları ve diğer ekonomik imkansızlıklar sebebiyle okullarına devam edemeyen çocuklarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için acilen somut adımlar atılması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

1.   2010 – 2021 döneminde okulunu donduran yükseköğretim öğrencilerimizin sayısını eğitim gördükleri okullara göre, yıllık temelde açıklar mısınız?

2.   2010 – 2021 döneminde bir yükseköğretim kurumunda eğitim almaya hak kazandığı halde okula kayıt yaptırmayan öğrencilerimizin sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?

3.   2021 yılında okulunu donduran veya kayıt yaptırmayarak istihdama katılan öğrencilerin sayısını ve sözü geçen çocuklarımızın istihdama katıldığı iş kollarını açıklar mısınız?

4.   Yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim yılının başlamasının üzerinden 1 ayı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen öğrencilerimizin barınma sorunlarının giderilememiş olmasının sebeplerini açıklar mısınız?

5.   Yükseköğretim öğrencilerinin barınma sorunları hangi tarihte giderilecektir?

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.