DOLAR 13,55990.27%
EURO 15,29830.27%
ALTIN 775,670,18
BITCOIN 687846-1,82%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

ABONE OL
20 Ekim 2021 10:39
ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Nedir bu zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılacağı üzere trafiğe çıkmadan önce motorlu aracın yaptırması gereken kanunen zorunlu trafik sigortası hem kendimiz, hem karşı tarafa verebileceğimiz hasarlar nedeniyle önemli ve gereklidir. Trafik sigortası poliçeleri olmadan trafiğe çıkan araçlar bağlanarak men edilir. Zorunlu trafik poliçeleri yaptırmaktan kaçınmak ya da ertelemek daha sonra uğraşmanız gereken pek çok prosedürle birlikte para ve zaman kaybı demektir.

Trafik poliçesi teminatları ve limitleri hazine müsteşarlığı tarafından belirlenir. Sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemlerinin bu bilgiler ışığında ancak kendi istatistiklerine ve verdikleri ek hizmetlere göre yaparlar. Türkiye sigorta reasürans şirketleri birliği tarafından öneri niteliğinde duyurulan trafik sigortası fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bazı sigorta şirketleri bazı marka model araçlara daha ucuz trafik sigortası fiyat teklifi verirken, bazı marka model araçlara ise daha pahalı teklif verebilir. Ayrıca trafik sigortası hesaplamalarında aracın plakası ve kullanım amacı da değerlendirilir.

Trafik sigortası primlerini etkileyen unsurlar;

Sigortacıya gittik ve bize fiyat çıkarmadan önce ne gibi etkenlere bakarak ucuz ya da pahalı bir ücreti söyleyecek. Aracın bağlı olduğu ilde ki trafik yoğunluğunun olup olmaması ve trafik kazalarının fazla yaşanıp yaşanmaması, aracın eski ya da yeni bir model olup olmaması, aracın hususi yada ticari amaçla kullanılıp kullanılmaması, araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmaması ve bulunan hasarsızlık indirimi de sigorta primleri etkiler.

Buraya kadar tamam bu hususlar önemli bir etken. Ama bence bu sigorta primlerinin etki amacına ilave olarak şu da eklenmelidir. Trafik sigortası yapılırken sürücünün eski poliçesinden şimdiye kadar ki zamana kadar işlemiş olduğu trafik suçları, ihlaller, emniyet kemeri ve kısacası trafik kurallarını hiçe saymış veya hata yapmış ise bunlarda primi etkilemeli ve önlem alınmalıdır. Sürücü yollarda ışıklara aldırış etmeyip geçiyorsa, emniyet kemeri takmadan seyir ediyorsa, kuralları görmezden gelip alkollü araç başında har vurup harman savuruyorsa primi etkilemeli ki sürücünün aklı başına gelsin. Beklide bu şekilde kural dışı kullanımdan dolayı kim bilir kimlerin gözünden yaş geldi. Bence sigorta hesaplanır iken böyle bir şey kesinlikle ve kesinlikle görmezden gelinmemelidir. Para aşırı olarak yükseleceği için en azından bu hatayı bir daha tekrarlamaz. Diyebilirsiniz ki trafik cezaları var ama yeterli gelmiyor ne yazık ki. Zaten yazılan trafik cezalarından ve resmiyete dökülmüş evraklardan yola çıkılarak sürücünün işlemiş olduğu kural dışı hususlar bulunacaktır.

Kıymetli okurlarım trafik sabır ister sakinlik ister. Her ne olursa olsun hatanızın sonu hüsran olmasın. Dikkatli olalım duyarlı olalım kurallara uyalım. Unutmayalım ki kurallar hayat kurtarır. Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.