DOLAR 13,52390.19%
EURO 15,27650.25%
ALTIN 775,880,22
BITCOIN 684963-1,94%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

ORTADOĞUDA BİR LİDER

ORTADOĞUDA BİR LİDER

ABONE OL
20 Ekim 2021 10:34
ORTADOĞUDA BİR LİDER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Zamanın bir vakti saatinde bozulan bir parçanın arayışı ile zor şartlarda az mevcut ile kurulan ve ayakta duran, durdurulan bir yapıtın metal ile puslu havanın iklimindeki macerası ve bitmeyen tükenmeyen dillere destan serüveni ile dünyaya hükmeden, dünyaya hâkim olan dev bir yerin adresi Ortadoğu rulman sanayisi… Şehrimizin maddi ve manevi mihenk taşının tam tepesinde bulunan hepinizin bildiği rulman fabrikası. Bu dev yapının kurulumu illaki kolay değil. Ne emekler ne dertler aşıldı da bugünlere gelindi. Anlatılıp yazılsa kitap dahi olur demeyelim ki oldu. Geçtiğimiz yıl 30. Yıllarını kutladılar ve bu yıla özel bir dergi çıkartıp bu dergide çok olaylara anılara yer verdiler. Bugün 30.yıllarından bir yıl daha alıp 31.yıla doğru yol alıyorlar. Böyle bir fabrikanın Türkiye için önemi büyük olan yerde al bayrağın dalgalanması ve istihdam açısından da çok yüksek yere sahip olup bu prestiji yakalaması ile dünyaya lider bir kuruluş olması paha biçilemez bir duygu ve övünç kaynağıdır.

Rulman serüvenin başlangıcı;

Hepimizin tornet veya bilya olarak bildiği rulmanın doğuşu. Bir halı makinesinin bozulan ve bulunamayan rulmanından yola çıkılarak dev adımlar atılarak büyük çınarın yetişmesinde tabiri caizse toprağa su dökülmesi ile başlar. O günlerde mevcut çalışan sayınında az olması ile birlikte bu güzide yerin kurucu Hasan ASLAN ile bu yere destek olan o dönemin Başbakanı rahmetli Turgut ÖZAL ile aralarında geçen şu muhabbet ise takdire şayan bir cesaretin ve özgüvenin oluşunu gözlemlemektedir. Dergideki yayımlanan bir anıda ise; mühendis olan Rahmetli Turgut ÖZAL rulman kurucu Hasan Bey’e ‘‘ben mühendis adamım bunun zor olduğunu biliyorum. Sen halıcısın bu iş metre ile halı ölçmeye benzemez çok hassas bir iştir.’’demesine lakin Hasan Bey ise azimle çıktığı yoldan geri dönmeyip zafere ulaşmak için tüm çabasını harcamaya devam etmekte karar kılmış. Sonuca baktığımızda da şimdilerde orta doğuda tek olmanın Ortadoğu rulman olmanın verdiği kıvanç ve 2000’e yakın çalışanı ile liderlik koltuğuna oturması alkışlanacak bir niteliktedir. Ortadoğu Rulman Sanayi Polatlımız için aslında bel kemiği. Çalışanlarının çoğu Polatlılı ve düşünün ki her çalışanın ailesini de katmış olsak bu sayı yaklaşık olarak 5000 kişiye ulaşıyor. Kolay değil bu kadar kişiye ekmek kapısı olmak. Kolay değil bu kadar kişiye ulaşmak yıpranmadan, yorulmadan bugünlere merdiven dayamak.

Kıymetli okurlarım şehrimizde ki bu yer aslında milli servet ve milli bilinç gerektiren bir özellikte. Bu kurumun ayakta durması hepimizin için Türkiye’miz için önemli bir yere sahip. Orta doğuda tek diyoruz, dünyaya hükmediyor diyoruz, kullandığımız araçlardan tutun ev aletlerine kadar yerli üretimlerimiz var. Dünya bizim ile dönüyor diye boşa denmiyor. Bazen bir yerlerde bir topluluk hâsıl olduğunda nerelisin diye muhabbet ortamlarında ben çoğu kez bu yerin adını zikredenleri, kiminin de hiç anlatmadığını köhne bir yer Polatlı deyip geçiştirdiğini de duydum. ORS reklamı demek Polatlı reklamı demektir. Bir gün sanayide arabanın tamir vs. işleri ile uğraşırken bir ustanın rulmanı eline alıp değiştireceğini fark ettim ve hemen müdahale edip. Ustaya takacağın rulman ne malı diye bir soru yönelttim ve tam duymak istediğim cevabı aldım. Kullanacağı ve arabaya takacağı rulman yabancı firma isminin bulunduğu bir rulmandı. Yerli malı yurdun malı felsefesi ile ustaya, hemen iki adım ötende rulman fabrikası var ve senin bu ürünü takıp kullanman gerekirken neden kullanmıyorsun neden parayı başka yerlere kazandırıyorsun. Bu yerde illaki akraban, eşin, dostun çalışıyordur, demem ile usta hemen elindeki rulmanı bırakıp, ORS rulmanını çırağından isteyerek tamiratına devam etti ve haklısın aslında Türkiye’mize katkı için bunu yapmamız gerekir, diyerek farkındalık oluşturmanın haklı sorumluluğu ve bilinci içerisindeydim. Kıymetli okurlarım bu vesile ile Ortadoğu rulman sanayisi çalışanlarının 31.yıllarını kutluyor vatanımız için milletimiz için verilen emeklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Bir elinizde gurur, bir elinizde başarı, Mekân sahibidir yüce şehitler diyarı.

Sensin emeğin sahibi bunun yaşatanı, Nice nice yılların olsun ORS çalışanı…

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.