DOLAR 13,43280.94%
EURO 15,29161.2%
ALTIN 766,900,75
BITCOIN 765419-1,43%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

ULAŞIM SEKTÖR TEMSİLCİLERİ :YARINIMIZ YOK 

ULAŞIM SEKTÖR TEMSİLCİLERİ :YARINIMIZ YOK 

ABONE OL
18 Ekim 2021 09:17
ULAŞIM SEKTÖR TEMSİLCİLERİ :YARINIMIZ YOK 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

ULAŞIM SEKTÖRÜ DERTLİ

Ankara da toplu ulaşım hizmetlerini yerine getiren, TÖHOB Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği  ÖHO Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası  ANKMİM Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası  ortak basın açıklamasında ”irçok esnafımızın, yarın sabaha akaryakıt alacak parası olmadığı gibi, evinde pişirecek aşıda kalmamıştır” ifadelerine yer verdi.

 

Ankara da toplu ulaşım hizmetlerini yerine getiren, TÖHOB Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Kurtuluş KARA, ÖHO Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Ercan SOYDAŞ ve ANKMİM Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat YILMAZER ile birlikte yüzlerce özel halk otobüsü ve minibüs esnafının katıldığı basın toplantısı yaptı.

 

Ortak basın açıklamasında :Pandemi sürecinde düşen yolcu sayıları, trafik yoğunluğu sebebiyle azalan sefer sayıları başta olmak üzere yaşanan sıkıntıların halen devam ettiği, yaklaşık üç yıldan bugüne kadar tam bilet ücretlerine zam yapılmadığı, akaryakıt başta olmak üzere tüm işletme giderlerinin yüzde yüz oranında artmasına rağmen bilet fiyat ücretlerine zam yapılmadığını belirtmişlerdir.

 

Tüm sektörlerde bağımsız fiyat artışı olmasına rağmen, bilet artışlarının UKOME gündemine getirilmediği, her yıl değerlendirilmesi gereken ekonomik değerlere göre, her yılın Ocak ayı başında geçerli fiyat artışların belirlenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

 

Kalıcı olarak çözüm bulunabilmesi için;

 

–        Tam bilet ücretinin 5,50 TL , indirimli bilet ücretinin 3,00 TL olarak belirlenmesi

–        Her yılın Ocak ayında güncel bilet fiyatlarının siyasi ve idari endişelerin dışında açıklanması,

–        Zam yapılsa dahi, ücretsiz ve indirimli taşıma yapan Özel Halk Otobüsleri için, belirlenecek üst tavan gelire göre , gelir desteği ödemesinin ABB tarafından yapılması,

–        Aile Bakanlığı tarafından verilen destek ödemesinin en az yüzde yüz arttırılması,

–        Minibüslerde uygulanan indirimli tarifenin kaldırılması,

–        Ankara genelinde bazı güzergahlarda uygulanan istisna hat uygulamalarına EGO tarafından son verilmesi,

–        İlçe özel halk otobüslerine, merkeze olan kilometre uzaklığı dikkatte alınarak, tam ve indirimli bilet ücreti belirlenmesi ,

 

Yetkililerden istenmiştir.

 

Basın açıklamamız yapıldığı esnada, motorine gelen kırk kuruşluk zamda, isteklerimizin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.

 

Birçok esnafımızın, yarın sabaha akaryakıt alacak parası olmadığı gibi, evinde pişirecek aşıda kalmamıştır” ifadelerine yer verdi.

HBR AYŞE KÖKSAL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.