DOLAR 13,55990.27%
EURO 15,29830.27%
ALTIN 775,670,18
BITCOIN 687846-1,82%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

 BÖLGENİN EN GÖRKEMLİ CAMİİNDE KURDELE KESİLDİ

 BÖLGENİN EN GÖRKEMLİ CAMİİNDE KURDELE KESİLDİ

ABONE OL
16 Ekim 2021 11:55
 BÖLGENİN EN GÖRKEMLİ CAMİİNDE KURDELE KESİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1500 KİŞİ KAPASİTELİ VEYSEL KARANİ CAMİ AÇILDI

 

5 bin 592 metrekare arsa üzerine  inşa edilen  1994 metrekare inşaat alanına sahip   mimari yapısı ile  göz dolduran Veysel Karani Cami ve  kuran kursu  resmi törenle hizmete girdi.    Açılışta kuran kursu minik  öğrencileri katılımcılara ilahiler okuyarak  çiçeklerle karşıladılar. Veysel Karni Cami ibadet kurdelesi ile protokolün katılımı ile kesildi.

 

 

 

 

 

Mehmet Akif ve Basri mahallesi arasında bulunan Veysel Karani Cami    5 bin 592 metrekare arsa üzerine  inşa edilen  1994 metrekare inşaat alanına sahip  oturum alanı  600 metrekaredir. Bin 500 kişi kapasiteli cami altında 4-6 yaş Kur’an Kursu bulunan Veysel Karani Caminde   Kur’an Kursu 2 sınıf , bir çocuk oyun salonu , görevli odası ve yemekhane mevcut. Mahalle sakinlerinin ibadetine ev sahipliği yapan Veysel Karani Cami resmi açılışına Ak Parti Milletvekili Orhan Yegin, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak,  Polatlı Belediye Başkan yardımcısı Salih Tekeli, Ankara İl müftüsü Yusuf Doğan, Ankara İl müftü yardımcıları , Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri   kamu kurum ve kuruluşları daire amirleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Veysel Karani cami alt tarafında eğitime açılan   Şerafettin-Fatma Ertuğ kuran kursu açılışın ardından  Veysel Karani Cami açılışı gerçekleştirildi.

 

BABASI İLE CAMİ ANILARINI ANLATTI

 

Ak Parti Ankara Milletvekili Orhan Yiğin   Veysel Karani cami açılışında    camimin yapımına maddi manevi destek veren herkese teşekkür etti.  Milletvekili camilerin önemi, camide bulunan çocuklara davranış biçimlerinden örnekler vererek babası ile olan anısını anlattı.  Yegin “    Polatlı’mıza hayırlı olsun mahallemize hayırlı olsun. Allah  destek verenlerden razı olsun” dedi.

 

 

KAYMAKAM BULACAK “ POLATLI’MIZA” HAYIRLI OLSUN”

Polatlı Kaymakamı Murat  Bulacak “Bu camimizin ve altında açılmış olan eğitin yuvamızın Polatlı’mıza mahallemize hayırlı olmasını diliyorum. Yine bu caminin yapılmasında emeği geçen başta Şerafettin abi ve dernek yöneticisi ve çalışan arkadaşlar olmak üzere maddi manevi emeği geçen bütün kardeşlerimize ve dostlarımıza da huzurlarınız da şükranlarımı iletiyorum. Bu vesile ile de gelecek mevlid kandilimizi tebrik ediyorum . tekrar camimizin ilçemize mahallemize hayırlar getirmesine ve yavrularımızın hayırlı güzel hakikaten onları inşaa edecek bir eğitim almasını cenabı haktan niyaz ediyorum . Katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum .”dedi.

CAMİ AYNI ZAMANDA KURUMSAL VE PROFESYONEL EĞİTİMİN MERKEZİ OLDUĞU TAKDİRDE İŞLEVİNİ TAMAMLAR

Ankara İl Müftüsü Yusuf Doğan ise “caminin inşaasında emeği geçenler çok muazzam bir iş yapmışlar. Ama ben şunu söyleyeyim cami aynı zamanda kurumsal ve profesyonel eğitimin merkezi olduğu takdirde işlevini tamamlar . Evet yapı olarak bizim topraklarımızın tapu senedidir. Bu topraklar bize aittir . Diyanet işleri başkanımız da Gürcistan Tiflis’e gittik , uçakla Batum’a gelirken kocaman bir dağın tepesine devasa bir haç yapmışlar . Yani demek isteniyor ki bu topraklar bize aittir. Bizim kimliğimize aittir. Batum’da bir tek camimiz var. Bize müftülüğün yaptığı sık sık gidiyorduk dostlarımızı götürüyorduk Batum’a . Bir tek camimiz var yetmiyor ikinci bir cami yapmak için Diyanet İşleri Başkanımız da devreye girdi , izin alamadık . Niye? Diyorlar ki burası bize ait .

Değerli kardeşlerim sadece yapısal anlamda bize ait değil , kimliğimizi inşaa ettiğimiz iki temel merkezimiz var. Bunun bir tanesi ailedir, öteki de camidir. Tabiki okullarımız komşuluk ilişkilerimiz, sokaklarımız , caddelerimiz çarşılarımız ,şehirlerimiz kimlik inşaa edici merkezler .Fakat iki temel var bunun bir tanesi ailedir. Her kapı kapanır sevdiğiniz dostunuzun kapısını bile gecenin bir saatinde çalamazsınız , çalmak isteseniz de tereddüt edersiniz. Ama bu kapı her daim açıktır. Dolayısıyla çok muazzam mübarek bir mevlid arifesinde ve Cuma günümüzde çok muazzam bir iş yapıyoruz. Çok muazzam bir açılış yaptık. Cenabı Allah u kapıyı daima açık tutabilmeyi bizlere nasip etsin . Kırık dökük yanlarımızı burada tamir edebilmeyi birlik dirliğimizi huzurumuzu beraberliğimiz buradan başlayarak bütün toplum katmanlarına yansıtacak şekilde burada inşaa edebilmeyi rabbim cümlemize nasip eylesin .Emeği geçenlere tekrar  şükranlarımı arz ediyorum .Mevlid kandilimiz  mübarek olsun . Efendimizin şefaati sizi bizi bulsun . “sözleri ile tamamladı.

 

MÜFTÜ CİHANGERİ “4 SON 4 YILDA 4 CAMİ AÇILDI AÇILMAYI BEKLEYEN 4 CAMİMİZ DAHA VAR”

 

Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri  “ Polatlı’mız da  hayır işlerinde kuran kursu hizmetlerinde  son büyük bir ivme  kazandığını  Polatlı halkının bu konuda büyük bir kadirşinaslık gösterdiğini söylemek isterim  . Son 4 yılda 4 camimizi ibadete açtık, bir iki ay içinde de hizmete açılmayı bekleyen 4 camimiz var bahar ayında bir camimizin daha açılmasını planlıyoruz. Hz. Ebubekir camimizin işi biraz uzun süreek inşallah Polatlı halkıda o  camimizi de  en kısa zamanda tamamlayacaktır. Polatlı halkımızdan Allah razı olsun.   Veysel Karani Cami ve kuran kursu yaptırma ve yaşatma derneği Başkanımız  Şerafettin Ertuğ  beye çok teşekkür ediyorum işin büyük kısmını kendisi omuzladı  bunun yanında Polatlı halkı ve ilçemiz kurumları mahalle sakinlerimizde destek verdi.  Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

ERTUĞ “CENAB-I ALLAH EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN RAZI OLSUN”

Veysel Karani cami yaptırma ve yaşatma dernek başkanı Şerafettin Ertuğ “

Geçtiğimiz ekim ayında ibadete açtığımız , ancak pandemi kuralları nedeniyle açılışını bugüne ertelediğimiz Veysel Karani  Camimiz 5 bin 592 metrekare arsa üzerine yapıldı. 1994 metrekare inşaat alanına sahip camimiz oturum alanı ise 600 metrekaredir.Bin 500 kişi kapasiteli cami altında 4-6 yaş Kur’an Kursu bulunmaktadır. Kur’an Kursu 2 sınıf , bir çocuk oyun salonu , görevli odası ve yemekhane mevcuttur.Ayrıca cami inşaatı altında 550 metrekare büyüklüğünde ticari alan , mahalle halkına hizmet veren bir market açılmıştır.

Aynı arsa üzerine 145 metrekare büyüklüğünde camii imam hatip için bir adet lojman yaptık.Böylece cami ve din hizmetlerinin daha iyi bir ortamda sunulmasını sağlamış olduk. Veysel Karani camimizin yapımına 2018 yılının Ekim ayında başladık

2019 YILI RAMAZAN AYINDA CAMİ İBADETE AÇILDI

2019 yılının mübarek ramazan günü olan 6 mayıs tarihinde ibadete açtık. 2 yıl içerisinde camiyi tamamladık ve hizmete açmış olduk.

Veysel Karani camimizin yapımında bizlere destek veren Polatlı Kaymakamlığına, Ankara Büyükşehir  Belediyesine, Polatlı Belediyesine , ilçe müftülüğümüze , mahalli sakinlerine ve hayırsever vatandaşlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum .Cenab-ı Allah emeği geçen herkesten razı olsun . Böyle anlamlı bir günde teşriflerinizden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ediyorum .”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.