DOLAR 13,4999-1.26%
EURO 15,3823-1.39%
ALTIN 770,06-1,09
BITCOIN 7737004,09%
Ankara

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

BU İMAM BAŞKA İMAM

BU İMAM BAŞKA İMAM

ABONE OL
14 Ekim 2021 09:50
BU İMAM BAŞKA İMAM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Gelin günümüzdeki imamlara bir göz atalım. Öncelikle şunu bilelim nedir imamlık, imam kime denir. İmam demek hafız demek, hafız demek Kur’an-I’ Kerim’i baştan sona ezbere bilen adam demek ve bu adama da imam demektir. Pekâlâ, günümüzde boş lakırdılar çok. İmamın görevi ne ki; kıldırırsa beş vakit namaz kıldırmak, olursa da cenazeye iştirak etmek. Gerçekten bu kadar mıdır? İmamlık görevi. İmamlar Allahın evlerinin maneviyat bekçileridir. İlim irfan yolunda yarışan, dini mümin islamı yayan. Allahın emir ve yasaklarını anlatan her türlü mecmuayı gönüllere aşılayan bir kişiliğe sahip kutsal bir görevdir. Her imam böyle mi değildir tabi ki gaflete düşmüş, işinin ehli olmayan icazet almış o kadar imam arasından illaki dikenleri vardır. Lakin sesi ile nefesi ile kalpleri yumuşatan, duygusallığa bağlayıp Allah hafsını dile nakşeden gurur timsali hocalarımızdır. İmamlık vasfının yegâne temeli Allahın rızasını kazanabilmektir. İmam efendiler Kur’an-I’ Kerim deki hususları aktaran ilmihal bilgileri ile ilimlendiren Müslüman’ın seyyar kütüphanesidir. Kur’an-I’ Kerim’i yayan okuyan, okutturan neslin başıdır. Hemen aklımıza peygamberimiz efendimiz S.A.V ’in hadisi şerifi geldi değimli. Ne buyuruyor Allah resulü sizin en hayırlınız Kur’an-ı’ı Kerim’i öğrenen ve öğreteninizdir. Burada tabi ki sadece imamlardan bahsedilmiyor veyahut kitabımızı öğretecek kişiler sadece imamlar değildir. Her kulun vazifesidir. Her kulun içindeki rıza ilahın göstergesidir.

Küçükken herkesin gittiği gibi bende gittim. Yaz tatiline girdiğimiz vakitte camilere bırakılır, kara cübbeli imamların elinde azıcık korkak ve ürkek tavırlarla Kur’an-ı Kerim kurslarında kendimizi bulurduk. Neşeli ve eğlenceli şekilde kurslara gitmeye can atardık. Bu imam başka imam derken neyi kastettiğimi anlayalım. Birçoğunuzun tanıdığı bildiği Polatlı sanayi camiinin imam hatib-i Metin ALTAY hocamızdan bahsedeceğim. Polatlımız imam hatip yönünden aşırı derece zengin aslına bakarsanız. Sesleri ile nefesleri ile kıratları ile her yönleri ile takdire şayan efendiler vesselam. Gelelim Metin hocamıza. Metin hoca derdini kederini Allahın rızasına bağlamış bir zat-ı muhterem olarak kendini sanayi esnafının kollarına sarmış adeta. Uzun süredir rızasına rıza eklemek için sanayi esnaflarına Kur’an-ı Kerim dersi için kolları sıvayıp o dükkân senin bu dükkân benim koşturuyor. Geçenlerde bu güzel ilim için yanında bulunma fırsatım oldu ve gerçekten hakkı ödenmeyecek şekilde pervane olduğunu gördüm ve bunu yazıma, köşe dökmek istedim. Şunu söylemeliyim ki sanayi esnafı diyoruz. Bunlar küçük öğrenciler değil. 35 ila 60 yaşında ki ağabeyler bunlar. Metin hoca ile bir dükkâna girdik. Ustamın elinde işi var hocamı görür görmez işini bırakıp başladılar derse. Gayette güzel okuyorlar maşallah. Bunda ne var diyeceksiniz. Asıl macera şimdi başlıyor. Hocam ile bir başka esnafın yolunu tuttuk. Esnaf abi kem küm edip, dersten kaçma bahanesi arıyor. Metin hoca ise alttan alıp espri söyleyip damardan girip yumuşatıp o dersi veriyor ve Kur’an-ı dilden dile yayıyor. Bir başa esnaf hocayı dükkândan kovuyor, hoca bu durumu arka kapıdan tekrar giriyor. Tabiri caizse kapıdan kovulup bacadan giriyor. Noel baba gibi antik kuntin değil. Bu adam gibi adam baba imam kendisi. Derken zaman su gibi geçiyor ve metin hoca yorulmuş vaziyette camiinin yolu tutup görevinin başında bulunuyor. Sordum kendisine yahu hocam cennetlik adamsın vesselam, adam seni kapıdan kovuyor, bugün işim çok, hastam var, uğraşamam deyip başından savıyor seni. Ama sen yılmadan yorulmadan yinede o dükkâna o esnafın yanına gidiyorsun. Aslında cevap çok basit Allah rızası sadece. Hocam diyor ki olsun arkadaş beni kovsun, laf etsin kızsın bağırsın çağırsın en sonunda bunun tadını alacak ve minnettar kalacak. Allah razı olsun ne diyelim Allah sizin gibi ilmi insanları gönül adamlarını eksik eylemesin. Nefesinize, sesinize zeval vermesin.

Kıssadan hisse kıymetli okurlarım Metin hoca bir örnek, çabası amacı emeği çok. Hakkı ödenmez ama sağ olsun var olsun. Vazife kutsal vazife ibadettir. Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.