DOLAR 9,4655-1.26%
EURO 11,0054-1.21%
ALTIN 548,78-1,45
BITCOIN 597166-2,48%
Ankara

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MUHABBET KALBE DÜŞÜNCE

MUHABBET KALBE DÜŞÜNCE

ABONE OL
12 Ekim 2021 10:04
MUHABBET KALBE DÜŞÜNCE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Muhabbet kalbe düşünce ne akıl kalır başta, ne baş kalır vücutta. Odur âlemlerin rabbi zül celal odur akıl sahibiyyetin vel kemali ikram.

Olmazsa olmazımız nedir? Nedir olmazımız olmazsa?

Birçoğumuza bir sual ediliverse acep ne olurdu bu sualin cevabı. Kim neler derdi acep. Para, iş, eş, aş, aşk, evlat, ev, araba, kıyafet, sağlık, itibar, şöhret, futbol, müzik, eğlence bu sözleri çoğaltabiliriz. Gerçekten bu mu peki bizim olmazsa olmazlarımız. Ne yani bunlar olmaz ise yaşamayacak mıyız? Kimileri para, kimileri aşk, kimileri hepsi, kimileri daha da çok ama kimileri ise de hiçbiri diyecektir. Siz bu soruyu kendinize çevirin bakalım siz neler söyleyeceksiniz. Bu listeyi türetecek misiniz? Yoksa bu listede sabit kalıp veyahut hiç mi sayacaksınız.

Peki, olmazsa olmazımız ne olmalı neler olmalı?

Aslında bunlar dünyadan bir nebze olsun nefes almak denebilir. Olmazken olduran hakkı neden hiç düşünmedik. Neden hiç bu listeye yazmadık yâda bu listeyi yaşatacak olanı neden düşünmedik. Olmazsa olmayacak olan bunlar değildir. Öncelikle yaşamı bize veren yüce Allah tır. Maneviyat ikliminin esasında bu şarttır ve olmazsa olmaz olan illaki Allah tır. Olmazsa olmayacak hayallere kendimizi kaptırıp. Bizi olmazken olduran rabbi unutmaya varıyoruz. Ey Müslüman uyan, uyan bu gafletten gözlerim uyan diyen neslin torunları uyan. Olmazsa olmayacak olanı bilmediğimiz için mi? olmasa da olacak olanlarla kuşatıldık. Yoksa olmasa da olacak olanlar bizi çepeçevre sarıp sarmaladığı için mi? olmazsa olmayacak olanı hatırlamaz olduk. Allah’ı tanımak. Neden dünyaya bunun için geldik çünkü. Kulluk etmek içinde diyebiliriz. Fakat insanın tanımadığına ettiği kulluk noksandır, kulluk etmediğini tanıma arzusu ise hayal tufanından ibarettir. Kulluk ettikçe tanırız rabbimize. Kulluk ettikçe yakınlaşırız arşı alaya ve kulluk ettikçe sarıp sarmalarız yürekleri, gönülleri, canları. Kulluk ettikçe daha da dostçul olur daha azcıl oluruz ve olmazsa olmazlarımı oldururuz. Gönülden bağlanmadıkça olmaz olduklarımız. Çünkü bizi olmazdan olduran rab var ve o isterse her şey oluverir hamdı senalar olsun.

Almasan da olacak şeyi almadığın için sende kalan parayla, yapmasan da olacak işi yapmadığın için sana kalan zamanla, uyumasan da olacak uykuyu uyumadığın için uzayan geceyle, sevmesen de olacak şeyleri sevmediğin için sevmezse olmaza susayan kalple neler yapacaksın? Serdar TUNCER’e selam kelam olsun.

Evet, pek kıymetli dostlar olmazsa olmazımızın ne olduğunu azda olsa anımsata bildi isek benden bahtiyarı yoktur. Muhabbet gönül’e düşümce kelamlar ona olur salât ve selam ise nebiye olur. Bizlere ise bunun mutluluğu sevinci ve huzuru dolu dolu olur maaselam. Olmazsa olurunuz her daim hak için hak yolunda hak olsun. Sevgi ile hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.