DOLAR 13,43280.94%
EURO 15,29161.2%
ALTIN 766,900,75
BITCOIN 765419-1,43%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

HERŞEYİN BAŞI EĞİTİM

HERŞEYİN BAŞI EĞİTİM

ABONE OL
9 Ekim 2021 11:51
HERŞEYİN BAŞI EĞİTİM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Renklerin ustası olarak anılan büyük bir ressamın öğrencilerinden birisi eğitimini tamamlamış ve ustası ile vedalaşıp yoluna koyulacak iken ustası öğrencisinden, yapmış olduğu resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını söylemiş ve halktan resimdeki beğenmedikleri yerlere işaret bırakmaları belirten uyarı yazısı da yazmasını istemiş. Öğrenci ustasının dediğini harfi harfine uygulayarak dediğini yapmış. Aradan birkaç gün geçtikten sonra öğrenci resmini koyduğu meydana gitmiş ve birde ne görsün resmin üzeri kırmızı işaretlerle dolu olduğunu görmüş. Üzüntülü ve kırgın hal ile ustasının yanına gitmiş. Ustası öğrencisine üzülmemesini ifade edici ve öğrencinin rahatlaması için konuşmalar yapmış ve öğrencisine tekrar talimat vererek aynı yere yine resmini koymasını istemiş. Fakat bu sefer resmin yanına kalem yerine bir palet dolusu renklerle dolu boya ve fırça koymasını, yanına da insanların beğenmedikleri yerleri düzeltmelerini rica eden bir söz yazmasını ve resmin yanına koymasının talimatını vermiş. Öğrenci yeniden ustasının dediklerini yapmış ve en kalabalık meydana resmi, boyaları ve fırçayı koyarak yazıyı da yazıp yoluna varmış. Aradan yine birkaç gün sonra öğrenci meydana gelmiş ve hayretler içinde resmine bakmış ki resimde en ufak bir düzeltme ve herhangi bir dokunma yok. Sevinçle ve mutlulukla öğrenci ustasının yanına koşmuş.

Bu halini gören akıllı bilge usta ressam; öğrencisine ilk seferde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşı karşıya kaldın. Hayatında resim yapmamış, fırça dahi tutmamış olan insanlar senin resmin üzerinde karalamalar yapıp onlara göre beğenmediklerini ifade ettiler. İkinci seferde ise bu insanlardan yapıcı olmalarını beğenmedikleri yerleri düzeltmeleri için fırsat vermiş oldun ve gördün ki bir oynama olmadı. Olamaz da yapıcı olmak için bilmek gerekir anlamak gerekir eğitim gerekir. Kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemez. Okuyucularım yukarıda bir örnek ile eğitimin yapılan değer ile değer kazanmasını bir nebze olsun anlatmak istedim. Emeksiz yemek olmaz. Kolay iş güzel olmaz. Her ne yaparsanız yapın kendinize güvenin ve çıktığınız yolda pes etmeyin. Sonuca varın, hedefinizi yitirmeyin ve ne olursa olsun kendini beğenmiş kişilerden aldığınız her tepkiye sabırla yaklaşıp sessiz kalmayı tercih edin. Emeğinizin karşılığını ve yapılanın ne yapıldığından haberi dahi olmayan insanlardan bir tepki veya bir beğeni bile alamazsınız. Sakın ola emeğinizi heba ettirtmeyin. Sözüm ona hiçbir şeyden anlamayan insanlara ahkam kestirmeyin. Hatta bu gibi insanlara bu yapmış olduğunuz artık her ne ise sunmayın, fikrini beyan ettirmeyin ve asla tartışmayın. Cahil olan bilgisizliği ile ünlenir. Eğitime eğitimi olmayan zihniyet âlimlik ve ben bilirim konusunda profesör kesilirler ve seni beni dahi beğenmezler.Sevgili dostlar eleştirmek kolay ama üretebilmek zordur. Bu zorluğu yenip bir şeyler yapmak ise başarı elde edip başarmaktır. Yıkmak, yaralamak için eleştirmek aciz ve beceriksiz insanların işidir. Aslına baktığımızda eleştirmek iki yönlüdür ve eleştiri almak demek yapılan beceride daha ileriye çıkmak görünmeyeni sağladıkları için teşekkür etmek demektir. Eleştirmen eleştirilene, kendini geliştirebilirsin, daha iyisini yapabilirsin, ben sende bu ışığı görüyorum senden daha iyi şeyler bekliyoruz demek, adeta gaz vermek desek tam yerinde bir söz olur sanıyorum. Lakin yapılan her eleştiri üsluplu veya desturlu değildir. Bir kişinin yapılan emeğe eleştiri yapabilmesi için o eserin ne olduğunu az yada çok bilgi sahibi olması gerekmektedir ki fikir versin, olumlu olumsuz konuşabilsin. Veyahut sözde değil icraatla göstersin. Ama bunlar için her zaman önümüze çıkan eğitim gelmektedir. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Balta bile sap olmaz sevgili okurlarım. Eğitim anne karnında başlayıp toprakta biter ve eğitim vücudun temel taşıdır.

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.