DOLAR 9,4600-1.32%
EURO 10,9965-1.29%
ALTIN 547,69-1,65
BITCOIN 593318-2,69%
Ankara
11°

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

GÖKPINAR BARAJI’NIN BİTİRİLMESİ ZOR GÖZÜKMEKTEDİR

GÖKPINAR BARAJI’NIN BİTİRİLMESİ ZOR GÖZÜKMEKTEDİR

ABONE OL
24 Eylül 2021 08:51
GÖKPINAR BARAJI’NIN BİTİRİLMESİ ZOR GÖZÜKMEKTEDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

“SAKARUYA PORSUK DİYORUZ HÜKÜMETİN AKLINA   KANAL İSTANBUL GELMEKTEDİR”

 DEVA partisi Polatlı ilçe1.  kongresi  gerçekleştirildi. Kurucu başkan  Serhat Uğurlu yapılan kongrede   delegelerin oyu ile   başkan seçildi. Kongrenin açılış konuşmasında Polatlı’nın  tarım, imar, sosyal ve kültürel yönü ile   DEVA  Partisi genel başkanı Ali Babacan’a talepleri ve sorunları aktaran Başkan Uğurlu   “Polatlı’mızın ilk uygulandığından bu yana en önemli geçim kaynağı şehrimizin içerisinden geçen Sakarya ve Porsuk nehirlerinin de etkisi ile tarım ve hayvancılık olmuştur. Sizlerin de defalarca kez ifade ettiği üzere maalesef hükümetin kanal denilince aklına rant projesi olan Kanal İstanbul gelmektedir”dedi.

DEVA partisi Polatlı ilçe1.  Kongresinde konuşan DEVA partisi Polatlı ilçe Başkanı  Serhat Uğurlu “

Yüzölçümü akımından Ankara’nın en büyük ilçesindesiniz. 2020 yılı verilerine göre ilçemizin nüfusu 127.000 seçmen sayımız 87.000 sandık sayımız 302’dir. İlçemizde 11 751 esnaf bulunmakta olup, bunlardan 4350’si çeşitli oda ve meslek kuruluşlarına kayıtlıdır. Ayrıca ticaret odasına kayıtlı 10 meslek komitesinde 1723 üye bulunmaktadır. Ankara’mızın batıya açılan kapısı tarihi , yıllar öncesinde 750 senesine dayanan tarihte kanun çıkaran ilk uygarlık olan Unesco tarafından Ankara’nın dünya kültür mirasçısı olarak gösterilen ilk yerleşim yeri olan Fiğ uygarlığının başkenti kadim şehir Polatlı’mızdasınız. Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen tarihi eserlerin birçoğu bu kadim şehir Polatlımıza aittir.

  1. YILDA TARİHİ FIRSAT TEPİLDİ

Polatlımız bu tarih içerisinde bu kadar öneme sahip iken yakın tarihteki en büyük 100 yıl önce yaşadığı şanlı Sakaya Zaferi’nden almaktadır. Sakarya Zaferi Karlofça ile süre gelen milletimizin 322 yıllık geri çekilişinin son bulduğu bundan tam 100 yıl önce 13 Eylül 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki çok kısıtlı imkanlara sahip şanlı ordumuzun dünya savaş tarihinde bir ilk olan ‘’ Hattı müdafaa yoktur, Sathı Müdafaa vardır.O satıh bütün Vatandır.’’ Sözleri ile dünya savaş tarihine geçen 22 gün 22 gece süren bu zaferle komşu kardeş ilçemiz Haymana ile birlikte yediden yetmişe fedakar ecdadımızla düşmanı Ankara’ya yanaştırmamış, düşmanı püskürterek 30 Ağustos Zaferimizin fitilini ateşlemiştir. Milletimiz için bu kadar öneme sahip olan Sakarya Zaferi maalesef bugün ülkemizde tam olarak idrak edilememekte olup savaşın Sakarya /Adapazarı’nda geçtiğini düşünen insanlar azımsanmayacak kadar fazladır. En az Çanakkale Zaferi kadar öneme sahip olan bu şanlı zaferi anlatmak için 100. Yılında bu senenin Sakarya Zaferi yılı ilan edilmesi yönünde yaptığımız müracaat dikkate alınmamış , bir kaç istisna dışında yerelde yapılan törenlerle bu tarihi fırsat tepilmiştir.

 

GÖKPINAR BARAJI HALEN BİTİRİLEMEMİŞTİR

Polatlı’mızın ilk uygulandığından bu yana en önemli geçim kaynağı şehrimizin içerisinden geçen Sakarya ve Porsuk nehirlerinin de etkisi ile tarım ve hayvancılık olmuştur. Sizlerin de defalarca kez ifade ettiği üzere maalesef hükümetin kanal denilince aklına rant projesi olan Kanal İstanbul gelmektedir. Bölge çiftçimiz için hayati öneme sahip olan 5 ekim 2015 tarihinde sizlerin de katılımı ile temeli atılan yanı başımızdaki Gökpınar Barajı halen bitirilememiştir. Gökpınar barajı bölge çiftçimiz ve ülke ekonomisi için çok önemli bir konumdadır. Zira Konya ile birlikte ülkemizin tahıl ambarı olarak bilinen Polatlı’mız da tahılın yanı sıra soğan , kavun , şeker pancarı ve ayçekirdeği gibi suya ihtiyaç duyan ürünler yetişmektedir. Ne yazıktır ki kış aylarında boşa akan Sakarya ve Porsuk nehirleri sulama ihtiyacı olan yaz aylarında kurumakta ve doksan gün boyunca çiftçilerimiz sulama yapamamaktadır. Bu sebeple ürünlerinde büyük verim kaybı yaşanmaktadır. Bir kaç gün önce barajda su tutulduğu bilgisi yetkililer tarafından kamu oyuyla paylaşıldı. Ancak suyun tutunması en az 1 yıl sürecektir. Aynı zamanda suyun ilçemize gelmesi için alt yapı ve üretim hatları bugünün şartları ile başlansa en az3-4 yıl sürecektir. Bu gidişle Gökpınar Barajı’nın bitirilmesi zor gözükmektedir. Umudumuz odur ki yanılan bizler olalım . Gökpınar Barajı bir an önce bitirilsin . Aksi takdirde ilk seçimde Deva İktidarına sizler ile birlikte bölgemiz için çok önemli olan bu projeyi bitirmek ve bölge insanımızın hizmetine sunmak en büyük hedeflerimizdendir.

ŞEHRİMİZDE İMAR KATLİAMI

 Şehrimizde son yıllarda yaşanan imar katliamına değinmeden geçemeyeceğim. Polatlı’mızda bir çok mahallede kensel dönüşüm , imar düzenlemesi ile ilgili beklentisi varken şehrimizin batı çıkışında yer alan üçpınar bölgesinde yapılan imar çalışmaları ile emsal1.8 ile uygulanmış tarım alanları yok edilmiştir. Bölgede alt yapı tamamlanmadan inşaatlar yapılmakta ve evlerine taşınan insanlar elektrik , su ve doğalgaz sıkıntıları yaşamaktadır. Hali hazırda bölgede planlanan nüfusun yaklaşık yüzde beşi evlerine taşındığı halde bölge için alternatif güzergahı planlanmadığı için hergün günün belirli saatlerinde üçpınar ve şehir merkezi arasındaki trafik kilitlenme noktasına gelmektedir. Defalarca kez o bölgeye alt geçit yapılmasını iletmemize rağmen yapılmamış belediye binası yeni yerine taşınmadan trafik çoğu zaman kilitlenme noktasına gelmektedir. Belediye binası yeni yerine taşınmasıyla keşmekeşe dönüşecektir. Polatlı’mızın Ankara’mızın batıya açılan kapısı olduğu Ege ve Akdeniz’e geçişin şehrimizin doğrudan içinden yapıldığı düşünüldüğünde her gün yaşanacak trafik kaosunu bilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Sayın genel başkanım izah ettiğimiz üzere şehrimizin sorunları bulunmaktadır. Ancak Polatlı’mızın potansiyeli göz önüne alındığında bunları çözmek hiçte zor değildir. En kısa zamanda ilçemizdeki 82 kırsal mahalle ve 13 merkez mahalle olmak üzere toplam 95 mahallesinde mahalle başkanlarımızın ve sandık kurullarımızı tamamlayacağız. Gece gündüz demeden sizlerin belirlediği politikalar ışığında tüm hemşehrilerimize deva partimizi anlatacağız. Tüm bunların sonucunda umut ediyoruz ki ilk seçimde Polatlı’yı Deva iktidarı ile buluşturacağız. “dedi.

 GECE GÜNDÜZ DEMEDEN VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞTUK

Kongrede   Polatlı da gençlerin taleplerinin yer aldığı panoyu Genel başkan Ali Babacan’a ileten  deva PARTİSİ Ankara İl Başkanı Ali Güven “ Elimizden geldiği kadarı ile gece gündüz demeden sizlere layık olmak için sizlerin yetiştirdiği bir bir fert bir kardeş olarak durmadan çalışacağımıza tekrar bu kıymetli halkımızın önünde söz veriyoruz inşallah. Polatlı benim için çok önemli . Ankara benim için çok önemli Ve burayı kurucu ilçe başkanımız olarak kıymetli kardeşim ilçe başkanımız Sadık Serhat Uğurlu’ya emanet ettik ve emanet ettiğimiz günden bugüne kadar söylediği gibi 95 muhtarımızla gece gündüz demeden görüşerek, tüm STK temsilcileri ile görüşerek Polatlı için ne yapabiliriz fikirleriniz ve önerileriniz nedir diyerek sürekli istişare içerisindeyiz. Daha dün gençlik kolları başkanımız Polatlı Cumhuriyet Meydanı’nda partimizin minübüsünü çekerek gençlere dediki ‘’ Ali Babacan’a iletmek için mesajlarınız nelerdir?’’ dedi. İki saat içerisinde boş yer kalmadı”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.