DOLAR 9,4281-1.64%
EURO 10,9722-1.66%
ALTIN 546,87-1,79
BITCOIN 594037-3,22%
Ankara
11°

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

AVCI : ÇİFTÇİLER GİRDİ MALİYETLERİ KARŞISINDA ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMA NOKTASINA GELDİ”

AVCI : ÇİFTÇİLER GİRDİ MALİYETLERİ KARŞISINDA ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMA NOKTASINA GELDİ”

ABONE OL
21 Eylül 2021 09:37
AVCI : ÇİFTÇİLER GİRDİ MALİYETLERİ KARŞISINDA ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMA NOKTASINA GELDİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

AVCI : “GELECEĞİN TARIMINI POLATLI’  DA YAPACAKLARINI SÖYLEYENLER TARIMI POLATLI DA BİTİRENLERDİR”

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, hükümetin tarım politikalarını  eleştiren basın açıklaması yayımladı.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, AK Partinin tarım politikalarında uygulamalarının başarısız olduğunu ve çiftçinin artan girdi maliyetlerinden  dolayı sıkıntı yaşadığını belirtti. Avcu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ Polatlı çiftçimiz can çekişiyor, vatandaşımız umutsuz. Çiftçiler girdi maliyetleri karşısında ürünlerinin değer bulamadığından yakınıyorlar. Elektrik, mazot, gübre ve tohuma gelen zamlar, çiftçiliği bırakma noktasına getirmiştir. Hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergilerini sıfırladı. Can çekişen, tarımımızı ve çiftçimizi bitirmeye kararlı bir siyasi iktidar var. Türk çiftçisini açlığa mahkum edip yabancı ülkelerdeki çiftçileri kalkındırıyorlar. Türkiye de soğanın % 35 ini Polatlı çiftçisi karşılarken, soğan sezonunun başlamasıyla fiyatlar girdi maliyetlerinin altında kalmıştır. Üreticimiz zarar ediyor. Çiftçi dostu diye bildiğimiz Ziraat Bankası borç ertelemelerinde fahiş faiz oranlarıyla çiftçilerimizi bitirme noktasına getirmiştir.

 

AVCI : “SOĞAN FİYATLARI MALİYETİNİN ALTINDA KALMIŞTIR”

 

Önceki yıllarda şeker fabrikalarını Polatlı’ya getireceklerini söyleyenler, fabrikaları sattılar ve çalışan işçileri mağdur ettiler. TİGEM’de traktör reklamı yapanlar, şimdi ortada traktör yok. Sakarya Meydan Muharebesi nedeniyle AKP Genel başkanı Polatlı’ya gelerek Tarım Üniversitesi dışında başka bir açıklama yapmamıştır. Oysa mazot, gübre girdi maliyetlerinden habersiz olanlar çiftçilerimize bu konuda hiç bir açıklama yapmamışlardır. Soğan fiyatları maliyetinin altında kalmıştır. Ama hükümetten ses seda yok.

Tarım Kredi kooperatifleri’ de çiftçileri sömürmektedir. Bilindiği üzere bu yıl

kuraklıktan dolayı mağdur olan çiftçilerimizle ilgili bakanlık çiftçi borçlarını faizsiz yapılandırmalı idi. Pandemi koşullarında tüm dünya çiftçilerine sahip çıkarken, destek verirken siyasi iktidar kendi çiftçimize sahip çıkamıyor. Esnafımızın da vatandaşımızın da alım gücü kalmamıştır. Temel gıda ürünlerine ve tüm gereksinimlerine neredeyse her hafta gelen zamlar karşısında temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma düştüklerini belirten vatandaşlarımız umutlarının kalmadığını ifade ediyorlar.

 

AVCI : “POLATLI’MIZDA  ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA TARIM TAMAMEN BİTME NOKTASINA GELEBİLİR”

Bilim adamları İç Anadolu Bölgesinde kuraklık olacağını ifade ediyorlar ve eğer önlem alınmazsa zor durumda olan çiftçilerimiz ve Polatlı’mız önümüzdeki yıllarda tarım tamamen bitme noktasına gelebilir. Bu konuda Mülki Amirler, STK’ lar, siyasi partiler bir araya gelip ortak bir çalışma yürütmeleri gerekir. Ayrıca bu konu ile ilgili bir rapor hazırlayıp Tarım Bakanlığına bu raporu iletmeleri önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.