DOLAR 9,4359-1.56%
EURO 10,9721-1.51%
ALTIN 546,77-1,81
BITCOIN 593807-3,07%
Ankara
11°

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

SAHABE

SAHABE

ABONE OL
16 Eylül 2021 10:11
SAHABE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

Müslüman Ülkelerin içinde bulunduğu durumu ,hepimiz görüyor,yaşanan vahşetler karşısında ürperiyoruz.Ürpermek ne kelime,endişeye kapılıyoruz. Benim iman ettiğim İslam’a göre,bir müminin kanı ,diğer mümine haramdır.Allah Teala günahsız bir insanı katledenlerin ebediyen cehennemde kalacağını buyurmaktadır.O halde sormak gerek “,hangi Din adına Müslümanı katlediyorsun.”

Bütün bunlar,İslam’ın doğru algılanmamasının,Kuran’ın hükümlerinden uzaklaşmanın bir sonucudur. İslam’ın temel hükümleri ve İslam büyüklerinin örnek hayatları ile ilgili bilgiler aktarmaya çalışıyorum.”senin yazını kaç kişi okuyacak,okusa ne olacak “diyenler olabilir.Benimkisi,karınca misali.Karınca hacca gidiyormuş “ömrün yetmez”demişler.”Olsun,bende bu yolda ölürüm ya”demiş.Hem unutmayalım ki,bu günkü Müslüman ülkeler,oralara giden birer sahabe sayesinde Müslüman olmuşlardır.

Ve,Sahabe’nin,kıyamete kadar gelecek olan bütün Müslümanların üzerinde hakları vardır.Onlar,Hz.Peygamber ile Ümmeti arasında köprüdürler.Onlar,Hz.Peygambere ve onun getirdiği Din’e inandıkları için,işkencelere maruz kalmalarına rağmen,İnançlarından kıl kadar taviz vermemişlerdir.Onlar,Hz.Peygamber ile birlikte İslam’ın yayılmasına çalıştıkları gibi,Peygamber efendimizin ölümünden sonra da yeryüzüne dağılarak ,İslam’ı tebliğ etmeye devam etmişlerdir.Bu gün eğer mümin olduğumuz için şükredebiliyorsak,yine onların sayesinde Müslüman olduk.

O halde,Sahabe kimdir sorusuna cevap vermeye çalışalım.Sahabe,Hz.Peygamberin döneminde yaşayıp,onun yüzünü gören,onunla sohbet eden,meclisinde bulunan, eden ve Müslüman olarak ölen kimselerdir.Onlar,Hz.Peygamberin arkadaşları olan ilk nesil Müslümanlardır.Onlar ki,Peygamber efendimiz ile birlikte mücadele ettiler,Kuran ayetlerinin nazil oluşuna 23 yıl şahitlik ettiler.Kuran’ın hükümlerine önce onlar uydular.Gerek Kuran-ı kerim’in,gerekse Hadislerin bu günlere kadar ulaşmasını onlar sağladılar.Onun için,Hz.Peygamber “Ashabımdan kimseye sövmeyin (kötü söz söylemeyin) zira,sizden herhangi biriniz,Uhud dağı kadar altını sadaka olarak verse,onların bir ölçek sadakasına ulaşamaz”buyurmaktadır.

Yine,Peygamber efendimiz,”Ashab’ım,gökteki yıldızlar gibidir.Hangisine uyarsanız hidayete erersiniz.Ashabımın farklı görüşleri sizin için rahmettir.”buyurmakta.Onun için sahabelerin hayatları müminler için çok önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.