DOLAR 8,4396-0.21%
EURO 10,0747-0.32%
ALTIN 492,43-0,93
BITCOIN 3553335,01%
Ankara
30°

AÇIK

04:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞEHİT TORUNU 100 YIL SONRA DEDESİNİN KABRİ BAŞINDA

ŞEHİT TORUNU 100 YIL SONRA DEDESİNİN KABRİ BAŞINDA

ABONE OL
24 Haziran 2021 10:53
ŞEHİT TORUNU 100 YIL SONRA DEDESİNİN KABRİ BAŞINDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 13.ALAY KOMUTANI YARBAY AHMET RIFAT  TOYDEMİR’DE ŞEHİT DÜŞTÜ

 SPOT: Kırım Türkleri Polatlı Şube Başkanı Vecdi Özgey “Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun”

Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yıldönümü kapsamında muharebe sahasında 2014 yılından  buyana tespit edilen şehitliklerin ihyası amacı ile  düzenlenen  Toydemir kampında  .Dr.Selim erdoğan ve ekibi, Kırım Türkleri Polatlı Şube Başkanı Vecdi Özgey ‘in fikir birliği ile Toydemir mahallesinde  yapılacak olan müzeye Şehit komutan Ahmet RIFAT bey in isminin verilmesi kararlaştırıldı.

100 yıldır uğrunda can verdikleri bayrağın gölgesinde bekleyen binlerce kayıp şehit için   Toydemir kampında   bir araya  gelen tarih severler    Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şube Başkanı Vecdi Özgey ve yönetimi  ev sahipliği yaptı.  100 kişinin üstündeki ekip çadırlarını kurarak bu kutsal topraklarda Sakarya meydan muharebesinin yoğun olarak geçtiği Toydemir cephesinde tespit edilen aziz şehitlerimizin kabirlerinin bakım ve temizliklerini yaptılar.

AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN KABİRLERİNİN BAKIM VE TEMİZLİKLERİNİ YAPILMIŞTIR

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Polatlı Şube Başkanı  Vecdi Özgey   “

100 kişinin üstündeki ekip çadırlarını kurarak bu kutsal topraklarda Sakarya Meydan Muharebesinin yoğun olarak geçtiği Toydemir cephesinde tespit edilen aziz şehitlerimizin kabirlerinin bakım ve temizliklerini yapmışlardır. Sn.Dr.Selim ERDOĞAN’ın çabaları sonucu Toydemir cephesinde şehit olan 80.Şehidimizin Toydemir köyündeki ebedi istirahatgahları tespit edilmiştir. “dedi.

Özgey “17,18,19,20   Haziran 2021 tarihleri arasında Doğayı koruma milli parklar Harp coğrafyası uzmanı Dr.Selim ERDOĞAN’ın koordinatörlüğünde ki Mürettep Müfreze ekibini Kırım Türkleri kültür ve yardımlaşma derneği Toydemir Şubesi ne ait olan Kırım hatıra ormanı mesire alanında misafir ettik.

100 kişinin üstündeki ekip çadırlarını kurarak bu kutsal topraklarda Sakarya meydan muharebesinin yoğun olarak geçtiği Toydemir cephesinde tespit edilen aziz şehitlerimizin kabirlerinin bakım ve temizliklerini yapmışlardır.

Sn.Dr.Selim ERDOĞAN’ın çabaları sonucu Toydemir cephesinde şehit olan 80.Şehidimizin Toydemir köyündeki ebedi istirahatgahları tespit edilmiştir.

13.ALAY KOMUTANI YARBAY AHMET RIFAT TOYDEMİR ‘DE  ŞEHİT OLMUŞTUR

Toydemir köyünde tespit edilen şehitlerimizin künye tespitleri yapılmış ve o dönemin en şanlı Tümeni 5.Kafkas tümenine ait olduğu tespit edilmiştir. 5.Kafkas Tümenine bağlı 13.Alay komutanı Yarbay Ahmet RIFAT bey de Toydemir muharebeleri esnasında şehit olmuştur.

ŞEHİT DEDESİNİN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Torunu Rıfat Orhan KORAL ile eşi Bahar  Koral  Dedelerinin şehit olduğu bu kutsal toprağı ziyaret ederek bizleri mutlu etmişlerdir.

 TOYDEMİR’E MÜZE YAPILACAK MÜZEYE ŞEHİDİN İSMİ VERİLECEK

Sn.Dr.Selim ERDOĞAN ve ekibi, Dernek Başkanının fikir birliği ile Köyümüzde yapılacak olan müzeye Şehit komutan Ahmet RIFAT bey in isminin verilmesi kararlaştırılmıştır.

 POLATLI KIZILAY ŞUBESİ TOYDEMİR’DE ŞEHİTLİK YAPACAK

Polatlı Türk Kızılayı Şubesi Yönetim kurulu üyesi Cemalettin SERDAR’ın girişimleri ile Polatlı Türk Kızılay Şubesi Şehitlerimizin tespit edildiği Toydemir köyüne şehitlerimizin ruhlarını şad etmek için şehitlik yapacaktır. Toydemir şubesi, Mürettep müfreze ekibi Polatlı Türk Kızılay Şubesi olarak birlik ve beraberlik içinde en kısa zamanda Şehitlik ile müzemizi yapacağız” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.