DOLAR 8,4732-0.02%
EURO 10,2749-0.01%
ALTIN 507,22-0,17
BITCOIN 3412173,79%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BİR NİMET BİR HUZUR

BİR NİMET BİR HUZUR

ABONE OL
6 Mayıs 2021 12:15
BİR NİMET BİR HUZUR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Padişah vezirini huzuruna çağırarak sorar. Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir. Halbuki onun hiçbir şeyi yok. Ben ise padişahım ve her şeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok. Bunu işiten Vezir cevap verir. Ey Padişahım, sen ona 99 kuralını uygula. Padişah bu kural nedir dedi.

Gece bir torbaya 99 altın koyup kapısına bırak ve üzerine de bu 100 altın sana hediyedir yaz sonra kapısını çal ve olanları izle. Padişah merakla vezirin anlattığını yapar. Hizmetçi kapıyı açar, sağına soluna bakar ve altınları alır. Heyecanla altınları sayar lakin bir tane altının eksik olduğunu görünce galiba dışarda bir yere düştü diyerek çoluk çocuk kayıp altını aramaya koyulurlar. Gece boyunca kayıp altını ararlar, bakmadıkları yer ve sokak yoktur. Hatta boş araziler ve sokaklardaki eşyaların bile altlarına bakarlar ama nafile. Eksik altını bulamadıkça baba, çocuklarını azarlar hatta bir ara onlara saldırır bir hale dahi gelir. Ertesi gün olur sabah, hizmetçi kederli, düşünceli olur. Çünkü bütün gece uyumamış kayıp altını aramıştı. Suratı asık, keyifsiz, her halinden belli vaziyette şikayetçi bir tavırla padişahın huzuruna gider. Böylece Padişah 99 kuralının anlamının ne olduğunu öğrenmiş olur. Aynen öylede bazen biz, Allah’ın bize ihsan ettiği 99 nimetini unuturuz. Sonra hayatımızı o kayıp bir nimeti aramakla geçiririz. Halbuki o nimet bilmediğimiz bir hikmetlerden dolayı, belki bir imtihan belki daha iyisi gelecek, belki de ahirette bize verilecek bilinmez. Ama biz 99 nimeti görmez o bir şeyin peşine düşeriz. Sonra bulamayınca da kendimizi mutsuz, huzursuz, keyifsiz eder ve içinde bulunduğumuz nimetleri de unuturuz.

Gelin biz doksan dokuz nimetin tadını çıkaralım, Allah’ın nihayetsiz nimetlerine şükredelim. Şüphesiz ki o şükürle nimetlerimiz artar. Bir kaidedir ki şükür nimeti ziyadeleştirir ve unutmayalım ki verilen en büyük nimet sağlıktır. Hayırlı ramazanlar. 

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.