DOLAR 8,4736-0.02%
EURO 10,2743-0.02%
ALTIN 507,75-0,07
BITCOIN 3460945,42%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

POGADER’DEN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI

POGADER’DEN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI

ABONE OL
4 Mayıs 2021 13:37
POGADER’DEN 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ MESAJI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YASAKLARIN GÖLGESİNDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. EFE basın özgürlüğünde Türkiye’nin Basın özgürlüğü olmayan ülkeler arasına girdiğini hatırlatarak durumun basın özgürlüğü noktasında vahim bir hal aldığını söyledi. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında alınan karar doğrultusunda 3 Mayıs tarihi tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 03 Mayıs Dünya basın özgürlüğü gününde yaptığı açıklamada Polatlı’da bulunan yerel basının günümüz şartlarında birçok ekonomik problemlerle karşı karşıya kaldığını, basın mensuplarının özgürlüğü noktasında istenilen yerde olamadıklarını özgür bir basının her alanda olması gerektiğini söyledi. Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE konu ile ilgili daha sonra şu görüşlere yer verdi.

EFE “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü her yıl olduğu gibi bu yılda sadece gazete sütunlarında basın özgürlüğünden ve basında demokrasinin, fikir özgürlüğünün yıl dönümü kutlamaları gibi ifadelerle geçiştirilmektedir. Basın özgürlüğü noktasında Türkiye sınıfta kalmış, Dünya genelinde basın özgürlüğü hususunda yapılan ciddi bir araştırmada Türkiye artık basın özgürlüğü olmayan ülkeler arasına girmiştir. Türkiye’de yasakların gölgesinde haber yapmaya çalışan gazeteciler basın özgürlüğü gününde özgür olamamaktan şikayetçiler. Basın emekçileri 01 Mayıs işçi bayramında dahi çalışan gece gündüz kavramı gözetmeksizin toplumun haber alma özgürlüğünü yerine getirmek için uğraşan fikir işçileridir. Bakın bu kadar değerli görevi yerine getiren basın çalışanlarının ülkede ki son durumunu rakamlarla sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün Türkiye’de 11 bin 157 basın çalışanı işsiz durumda, 91 gazeteci ise cezaevinde. Son 15 yılda12 bin gazeteci yaptığı haber ve yazdığı köşe yazıları yüzünden yargılandı.

“YERELDE OKUNACAK NE BİR GAZETE NEDE BİR ÇALIŞACAK BASIN İŞÇİSİ KALMAYACAKTIR”

Bugünde yine sendikalarının düşük maaş ve sosyal haklardan kaynaklanan tepkilerin dışında yasaklar yüzünden hiçbir etkinlik olmadan sadece takvimlerden kutlanılmaktadır. Oysa özgür basının olmadığı hiçbir yerde halkta, millette özgür değildir. Bir ülkede ya da basının yayın yaptığı bir bölgede basın ne kadar özgürse halk ve okuyucuda o kadar özgürdür. Basın özgürlüğü ne kadar kısıtlanıyorsa halkta o kadar kısıtlamalar ve dayatmalara maruz kalıyor demektir.

Bakın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günüde ben size bulunduğumuz bölgeden bahsetmek istiyorum. Ekonomik sebeplerden zor günler geçiren Polatlı yerel basını 01 Mart itibariyle ilçede günlük yayın yapan dört yerel gazetesini ikiye düşürdü. Yani bir nevi ilçede çok seslilik daha da azalmış oldu. Peki bunun sebebi nedir diye düşünüldüğünde açıklamamın başında da ifade ettiğim ekonomik sebepler gelmektedir. Bizler pandemi döneminde kredi vs gibi hiç bir destek görmedik ve almadan ayakta durmaya çalıştık. Her gün çıkan gazete ve buna bağlı masraflar yüzünden birleşmek zorunda kaldık. Bizlere kurumsal anlamda daha fazla destek verilmesini bekliyoruz. Yoksa yerelde okunacak ne bir gazete nede bir çalışacak basın işçisi kalmayacaktır.” Dedi.

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE konu ile ilgili sözlerini şu şekilde tamamladı. “İşte bu duygu ve düşüncelerle, tüm meslektaşlarımın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyorum.” dedi.

HBR: AYŞE KÖKSAL 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.