Ana sayfa GÜNDEM HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!

397
0

KARACA: “PAZARCILARIN EKMEĞİYLE OYNUYORLAR”

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca tam kapanma sürecine pazarların açık olmamasına ilişkin PERPA Pazar yerinde basın açıklamasında bulundu.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca Covid 19  ile mücadele kapsamında, bu akşam saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek tam kapanma sürecinde  pazaryerlerinin kapalı olması  hakkında basın açıklamasında bulundu.

ACABA BİLİM KURULU ÜYELERİ ZİNCİR MARKETLERİN CEO’ SU MU?

Karaca; Vatandaşın %60’ı Pazar yerlerinden alışveriş yapıyor. Fiyat açısından pazarlar marketlerden  daha uygun. Marketler sebze ve meyveleri pazarlardan  iki katına satıyor. Bilim Kurulunun aldığı karar yanlış bir karardır. Acaba bilim kurulu üyeleri zincir marketlerin CEO’ su mu ?

“ZİNCİR MARKETLERİN HİSSELERİ BORSADA TAVAN YAPTI”

Pazarcıların ekmeğiyle oynandığını vurgulayan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Ali Karaca; “Pazar yerleri kısıtlamaya dahil olduğu için on binlerce şubesi olan zincir marketlerin hisseleri borsada tavan yaptı. Vatandaş, milyonlarca ton sebze ve meyveyi Pazar yerlerinden temin ediyor. Şimdi bu milyonlarca ton meyve ve sebze marketlerde satılacak. Bir milyon pazarcı camiası hiçe sayılarak ekmeği elinden alınıyor. Bu insanların hepsinin çekleri ve ödemeleri var peki onlar ne olacak bize buradan yardımcı olun.Marketler,tatlılıcılar ,kuruyemişçiler her yer açık Pazarlar  kapalı bu nasıl bir tam kapanma ?”.

“BİZİM AKLIMIZLA DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?”

Pazar yerlerin açık hava olmasında dolayı  marketlerden daha güvenli olduğunu belirten Polatlı Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Ali Karaca; “ Pazarların kapalı olduğunda İnsanların hepsi  200 metrekare olan marketlere gidecek ve izdiham oluşacak.  PERPA Pazar yeri 7 bin metrekare çatılı kenarları açık bir yerde virüs bulaşıyor ama kapalı marketlerde virüs bulaşmıyor. Siz bizim aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?” diyen  Başkan Karaca tepkisi sert bir şekilde ortaya koydu.

“BİZ BUNA RAZI DEĞİLİZ, HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Buradan yetkililere sesleniyorum neden bu kadar duyarsızsınız esnafımıza böyle bir zamanda sahip çıkmamız gerekiyor. Seçim zamanı pazarlara gelen siyasiler şimdi neredesiniz? Türkiye’de ailesiyle, çocuklarıyla, yanında çalışan bir milyon pazarcı camiası hiçe sayılarak ekmeği elinden alınıyor buna da bizim oylarımız alarak seçilmiş siyasiler göz yumuyor. Biz buna razı değiliz, hakkımızı helal etmiyoruz.” Dedi.

“BİLİM KURULU ZENGİN LOBİSİNE HİZMET EDİYOR”

Karaca; “Böyle bir karar olmaz. Devletin vatandaşların sağlığı için aldığı karara bir şey demiyoruz. Biz söylediğimiz şu;  Pazarları kapatarak marketleri açmak. Bu karardan anladığımız şudur; Bilim kurulu zengin lobisine hizmet ediyor. Gariban pazarcı esnafın tezgahı kapatılıyor. Bir yıl boyunca tekstilci esnafı bayram hazırlığı yapıyorlar. Devlet bizi ayakta tutmak için 3 ay boyunca 1000 lira destek verdi o bile bize o kadar iyi geldi. 1000 liraya ihtiyacı olan pazarları kapatıp milyon dolarları açık olan zincir marketleri açık tutuyorsunuz .yazıklar olsun ve nerde esnafın çiftçinin genel başkanları nerde. Bizim sesimizi duyurun”.

KIŞIN NEDEN KAPATMADINIZ ?

Pazarcının emeklerinin boşa çıkacağını belirten Karaca; “Bir ay boyunca biz Ramazan Bayramının bereketini bekliyoruz. Esnafın aldığı ürünler elinde kalacak. Bayramdan sonra kime satılacak. Bilim kurulu, pazarcı, köylü ve çiftçiyi çağırıp fikir alması gerekiyor. Bizde ocak ve şubat ayında narenciye hariç üretim olmuyor. Kapanma kararı bu aylarda çıkması gerekirdi. Cumhurbaşkanımız yanlış bilgilendiriliyor. Tam üretimin bol olduğu, yaz ürünlerinin başladığı dönemde kapatılıp üretici ve pazar esnafı mağdur ediliyor. Salgının yayılması için alınan her kararı destekliyoruz ama bu durum böyle olmamalıydı” dedi.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ