Ana sayfa GÜNDEM PAZARCI ESNAFININ 1 YILDIR BEKLEDİĞİ BAYRAM HAZIRLIKLARI BOŞA GİTTİ!

PAZARCI ESNAFININ 1 YILDIR BEKLEDİĞİ BAYRAM HAZIRLIKLARI BOŞA GİTTİ!

113
0

KARACA: “MARKETLER AÇIKKEN PAZARLARIN KAPAMASI NE KADAR DOĞRU”

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca tam kapanma sürecine pazarlarında dahil edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca Covid 19  ile mücadele kapsamında, 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek tam kapanma sürecine pazaryerlerinin de dahil edilmesi hakkında açıklamalarda bulundu . Karaca açıklamasında şunları söyledi: “ Türkiye genelinde pazarcı esnafımızın bize ilettikleri tepki ve sıkıntılarını İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığıyla paylaştık. Bu şikayetlerin bir an önce çözüme kavuşması konusunda yetkili mercilere ilettik.

PAZARCI ESNAFININ 1 YILDIR BEKLEDİĞİ BAYRAM HAZIRLIKLARI BOŞA GİTTİ!

Gönül isterdi ki kısıtlamaya dahil olamayalım ve gıda tedarik zincirinde halkımıza en ucuz hizmeti verelim. Pazarcı esnafının 1 yıldır beklediği  bayram hazırlıkları boşa gitti. Tam kapanma  ocak ve  şubat ayında olsaydı esnafımız için belki de daha iyi olacaktı. Bayram arifesinde gelen bu tam kapanma tekstil ve tekstil çalışanları çok zor duruma düşürecek. Vatandaşın çek ve kredi ödemeleri var. Marketler açıkken pazarların kapaması ne kadar doğrudur. Bilim kurulu nasıl böyle bir karar veriyor anlamış değilim. Halkı marketlere yönlendirmek vaka artışları daha da yükseltmez mi ?

PAZARCI ESNAFINA HAKSIZLIK

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı ve Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı Ali Karaca ; “Pazarlar açık olduğunda topluluk ikiye bölünmüş olacak ve açık pazar yerlerinde virüsün bulaşıcılığı daha az olacaktır. Kapalı marketler ve kalabalık bir şekilde alışveriş  yapılması vaka artışına neden olabilir. Bu pazarcı esnafına haksızlıktır. Şimdiye kadar Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu olarak pazarcı esnafın sıkıntılarını yetkili makamlar ilettik. Mücadelemize devam edeceğiz. Bu kısıtlamalardan sonra tekrar pazarcı esnafını daha zor durumda bırakacak kısıtlamalar gelmez diye umuyorum.  Bu salgının bir an önce son bulmasını diliyorum” dedi.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ