Ana sayfa GÜNDEM BERBER ESNAFI DESTEK BEKLİYOR

BERBER ESNAFI DESTEK BEKLİYOR

89
0

KAPANMA NEDENİYLE İŞ YAPAMAYACAK BERBER ESNAFI DESTEK BEKLİYOR

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, tam kapanmadan dolayı mağduriyeti artacak berber esnafı için yardım talebinde bulundu.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, tam kapanma kararının ardından süreçten etkilenecek berber esnafının mağduriyetinin karşılanması gerektiğini söyledi.

Oda Başkanı Sezayi Kara, “Bir yılı aşkın uzun vadede yaşadığımız pandemi sürecinin etkileri şüphesiz ki esnafımız üzerinde ağır bir yük oluşturdu. Bu dönemde alınan tedbirlerden dolayı halen esnaf olarak kendimizi toparlayabilmiş değiliz. Tüm bunları atlatamadan şimdi de Cumhurbaşkanımızın açıklaması ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile 17 gün sürecek bir kapanma ile karşı karşıyayız.  Zor bir süreçten geçiyoruz. Devletimizin her zaman yanındayız, ama bu kısıtlamadan dolayı berber esnafımız gerçek anlamda zor durumda kalacaktır. Berber esnafı günlük kazanan ve harcayan bir kesim. Bizi arayan esnafımız ‘bu kapanma sürecini nasıl atlatacağız, giderlerimizi nasıl karşılayacağız’ diye temsilcileri olarak bizlere soruyorlar. Küçük esnafa verilen bin TL’lik gelir kaybı desteği ve 750 TL kira desteğinin miktarının artırılarak devam etmesini istiyoruz. Bu zorlu süreçte devletimizden küçük esnafa bir yardım paketi müjdesi bekliyoruz. İnşallah bu süreci birlik ve beraberlik ile atlatacağız, bunun farkındayız. Zaten sıkıntılı olduğumuz SGK ve Bağ-Kur prim ödemelerimize devlet destek olsun. Bir asgari ücret tutarında esnafımıza bu dönemde yardım talep ediyoruz. En az 6 ay ödemesiz ve faizsiz kredi istiyoruz. Berber esnaf ve sanatkarlarımıza gerekli desteğin sağlanması konusunda taleplerimizi içeren yazılarımızı üst kuruluşlarımıza ve SGK gibi ilgili kurumlara iletiyoruz. Devletimiz bir destek paketi açıklarsa berber, kuaför ve güzellik salonlarını işleten esnaf ve sanatkarlarımız mutlu olacaktır.” diye konuştu.

BERBERLER AÇIK OLMALIYDI

“Bu süreçte berber ve kuaför, güzellik salonlarının açık olması çok uygun olacaktı.” diyen Oda Başkanı Kara, şöyle devam etti.”Ramazan Bayramı yaklaşıyor. Bizde toplum olarak bayram tıraşına gitme, saç bakımı ve güzellik hizmeti alma alışkanlığı vardır. Özellikle Bayram öncesinde insanlarımız berber ve kuaför salonlarına gittikleri zaman kendilerini mutlu hissediyorlar. Biz salonlarımızda hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak randevu sistemi ile çalışıyoruz. Hem kendi sağlığımızı hem de müşterimizin sağlığını önemsiyoruz. Pandemi açısından baktığımızda bizim salonlarımız, marketlerden, toplu taşıma araçlarından daha fazla riskli değil.

HBR: GÜLCİHAN SOLMAZ