Ana sayfa GÜNDEM MOR ADIMLAR, POLATLI’DA

MOR ADIMLAR, POLATLI’DA

361
0

“MOR ADIMLAR, ANKARA’DA DİRENİYOR

İstanbul Sözleşmesi feshi ile ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz öncülüğünde başlatılan ve Ankara’nın 25 ilçesini kapsayan ‘‘Mor Adımlar, Ankara’da Direniyor’’ eyleminin Salı günkü durağı Polatlı oldu.

İstanbul Sözleşmesi feshi ile ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz öncülüğünde başlatılan ve Ankara’nın 25 ilçesini kapsayan ‘‘Mor Adımlar, Ankara’da Direniyor’’ eyleminin Salı günkü durağı Polatlı oldu. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları üyeleri tarafından, İstanbul sözleşmesi ile ilgili gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Parti Meclisi Üyesi ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, CHP Ankara İl Başkanlığı yöneticileri, CHP Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş, CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Polatlı İlçe Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

KUŞ: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK SİZ GİDECEKSİNİZ”

CHP Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş yaptığı basın açıklamasında; “Bugün burada olma nedenimiz hiçbir mantıklı neden ve gerekçe gösterilmeden tek kişinin kararı ve inisiyatifiyle İstanbul sözleşmesinden ayrılma kararıdır.

Sözleşme tam olarak nedir kısaca açıklayacak olursak

1. Kadına şiddetin önlenmesi için devletin tedbir almasını istemektedir.

2. Kadına şiddet devam ediyorsa kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete   6284 sayılı kanunu uygula kadınları aktif ve etkin koru” demektedir.

3. Şiddet önlenemediyse kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulanmaktadır. Devlete “Etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla” demektedir.

4. Sözleşme devlete kadınların güçlü bireyler olabilmesi hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir

Özetle: İstanbul sözleşmesi kadına şiddet varsa erkeğin cezalandırılması  ve kadınların şiddetten korunması, şiddete uğrayan kadınlar için önlem alınmasını istiyor. İstanbul sözleşmesinin ortadan kaldırılmayı kim neden istemektedir. özleşme kimleri neden rahatsız etmektedir. İstanbul sözleşmesinin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır.  İnsan hakları tartışılmaya açılamaz.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak Atamızın biz Türk kadınlarına Tüm Dünyadaki kadınlardan daha önce verdiği haklanmazdan ödün vermeden geri adım atmadan savunmaya devam edeceğiz ülkemizde tüm kadınlar güven içinde olana kadar asla geri adım atmayacağız.  Sözleşmeyi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları  koltuklar dar edeceğiz.  Son olarak İstanbul Sözleşmesi kalacak Siz gideceksiniz” dedi.

AYFER AYAZ, ‘’ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR ‘’

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı önünde toplanan CHP Ankara İl Kadın Kolları ve CHP Polatlı Kadın Kolları üyeleri, “Yaşasın Kadın Dayanışması ” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı dövizler taşıdı, “Mor adımlar Ankara’da direniyor” yazılı pankart açtı.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, yürüyüş ve protesto eylemi sonrasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimizdir. Cumhuriyet’in ilanından beri birçok kazanımın yanı sıra elde ettiğimiz bu sözleşme elimizden almak istiyorlar. Bizler hakkımızdan vazgeçmeyiz. İstanbul sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gereken hususi bir sözleşmedir. Bu sözleşme 6284’ü uygula Kadını koru ve cezai sistemi uygula der. İstanbul sözleşmesi yuva yıkan bir sözleşme değildir. Kadına karşı uygulanan şiddete gereğinin yap der.’’ ifadelerine yer verdi.

AYAZ, ‘’ YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI… YAŞASIN HAKLI MÜCADELEMİZ.”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, ‘’ Bu sözleşmenin nesinden rahatsız oldunuz? ‘’ diye sorarak, ‘’ İstanbul sözleşmesinin yalnızca biz kadınların değil erkeklerin de savunması gerektiğine inanıyoruz. Kadınların ölmediği, öldürülmediği hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir gelecek istiyoruz. Tekrarlıyoruz; İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimizdir ve diyoruz ki; Yaşasın kadın dayanışması. Yaşasın haklı mücadelemiz.” ifadelerinde bulundu.

İstanbul Sözleşmesi feshi ile ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanlığının ilçemiz Cumhuriyet Meydanın da yapmış olduğu eylemde Polatlı’dan bir kadın kocasından dayak yediği iddia ederek eyleme katıldı. Genç kadının yardım çığlıkları meydanda  yankı uyandırdı.

“ÖLMEK İSTEMİYORUM” ÇIĞLIKLARI YANKI UYANDIRDI

CHP  il Kadın Kolları İstanbul Sözleşmesi Yaşatır programında Cumhuriyet Meydanında Polatlı’da kocasından dayak yiyen bir kadının ölmek istemiyorum çığlıkları yankı uyandırdı. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları yöneticileri ve İlçe Kadın Kolları yöneticileri yardım talebinde bulunan kadınla ilgilenerek her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

“KADINI TOPLUMUN ÖZNESİ OLARAK DEĞİL DE NESNESİ OLARAK GÖRENLERDE SANDIKTA HESAPLAŞACAĞIZ”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka yaşanan bu talihsiz olayın ardından şu açıklamayı yaptı: “Az önceki kız kardeşimiz bir kadın olarak Türkiye’de tablonun ne olduğunu kendi yaşam hikayesiyle bize gösterdi. Biz Genel merkezimle beraber bu projeyi hayata geçirdik. Bu kız kardeşimize yapacağımız gibi şiddet gören kadınlara destekte bulunuyoruz. Hukuki destek ,psikolojik danışmanlık desteği veriyoruz. Bugün Polatlı’daki kız kardeşimize bu destekleri vereceğiz. Biz il il, ilçe ilçe geziyoruz. Her yerde ölmek istemiyoruz sözleriyle karşılıyoruz. Kadınların yanında olmak için biz buradayız. Bizler bu dayanışmayı büyüteceğiz, yükselteceğiz ve kadını yok sayan kadınla erkeği eşit görmeyen kadını toplumun öznesi olarak değil de nesnesi olarak görenlerde sandıkta hesaplaşacağız” dedi.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ