Ana sayfa GÜNDEM PTO “EĞİTİM Mİ VERMELİ, EĞİTİM Mİ ALMALI?”

PTO “EĞİTİM Mİ VERMELİ, EĞİTİM Mİ ALMALI?”

266
0

Polatlı Ticaret Odası ile kısa zamanda acı ve anlamlı bir o kadar bizi tecrübelendiren bir süreç yaşadık. Tabii ki biz bir gazeteyiz ve bizimde bir şirketimiz var. Şirket bünyesinde yaşadığımız tecrübemizi bir gazeteci olarak toplumu bilinçlendirmek bizim asli görevimizdir. PTO ile Yaşadığımız süreci sizlere aktarmak istedik ki ! Sizler de böyle bir muameleye maruz kalmayın.

Polatlı Ticaret Odası ile kısa zamanda acı ve anlamlı bir o kadar bizi tecrübelendiren bir süreç yaşadık. Tabii ki biz bir gazeteyiz ve bizimde bir şirketimiz var. Şirket bünyesinde yaşadığımız tecrübemizi bir gazeteci olarak toplumu bilinçlendirmek bizim asli görevimizdir. PTO ile Yaşadığımız süreci sizlere aktarmak istedik ki ! Sizler de böyle bir muameleye maruz kalmayın.

26.02.2021 tarihinde şirketimiz yasal hakkı olan 7256 sayılı yasaya istinaden Polatlı Ticaret Odasında taksitlendirme hakkımızı kullandık. Bu süreçten birkaç gün sonra şirketimizin genel kurulunu yapmak için muhasebecimiz Polatlı Ticaret Odasına  müracaat etti. Muhasebecimiz Sarıca’ya söylenen bu şirketin borcu var, borcunun tamamını ödemek zorundadır. Ödemediği taktirde hiçbir işlem yapmayacaklarını oradaki görevli çalışan beyan etmiştir.  Muhasebecimiz yetkililer ile görüşmesi de bir sonuç vermeyince bize durumu aktarmıştır. Böyle bir işlemin doğru olmadığını düşünerek TOBB hukuk birimini aradım. Görüştüğüm yetkili bu işlemin yapılması için 1. taksiti ödemeniz gerekir sonrasında tüm işlemlerinizi yaptırabilirsiniz bilgisini verdi. Polatlı Ticaret Odasına 1. taksit ödememizi yaptık. İşlemimizi yapmaları rica ettik. Uygun olmadığını bu şekilde işlem yapmayacaklarını PTO çalışanı yetkili beyan etti. Bizde tekrar TOBB hukuk birimi ile görüştük. “Polatlı Ticaret Odasındaki arkadaşların işlemimizi yapmamasının yanlış olduğunu bu işlemi ivedilikle yapmak zorunda olduklarını, siz söyleyin arayıp bizden bilgi alsınlar” dedi. Bizde muhasebecimiz ile Ticaret odasına TOBB hukuk birimi ile görüşmelerini ve işlemimizi yapmalarını rica ettik. İstemeyerek te  olsa bilgi aldılar ve işlemimizi yaptılar. Fakat bu arada bizim işlerimiz aksamış ve Ticaret odasının işini bilmemesi ve düzgün yapmadığından dolayı zaman kaybımız olmuştur. Bu işlemlerin ardından Polatlı Ticaret Odasından 27.03.2021 tarihinde şirketimizin resmi kuruma vermek zorunda olduğu ve acil olan “Oda Kayıt Sicil Sureti” istedik. Ve tekrar aynı söylem ile siz bu belgeyi almak için tüm borcunuzu ödemeniz lazım şirketiniz askıda görünüyor size bu belgeyi veremeyiz yanıtı ile karşılaştık.  Tekrar TOBB hukuk birimini arayarak bilgi istedik. Vermek zorundalar hatta siz 1. taksiti ödemişsiniz sizin firmanızı askıdan indirmeleri gerekir, yaptıkları yasal değil dilekçe ile başvurun önerisinde bulundular. Bizde şirket olarak PTO’ya resmi dilekçe verdik. Dilekçeyi verdiğimiz dakika bize yetkililerin veremeyiz dedikleri “Oda Kayıt Sicil Sureti” belgemizi hemen 29.03.2021 tarihinde tarafımıza vermişlerdir. Fakat tekrar işlerini düzgün yapmayan insanlar tarafından  işimiz aksatılmış ve  şirketimiz mağdur edilmiştir. Dilekçemizi verdikten sonra 6 Nisan tarihinde yönetimde dilekçemizin değerlendirileceği haberi tarafımıza verilmiştir. Bugün tekrar sorduğumuzda  1. taksiti ödediğimiz için şirketimizin askıdan indirildiği bilgisi tarafımıza bildirilmiştir.

Şimdi işini düzgün yapmayan bir Odanın, işini Düzgün yapmayan bir sekreterin, işini düzgün yapmayan personellerin hatalarını ve iş bilmezliklerinin ceremesini neden odayı ödediği aidatlar ile ayakta tutan şirketler çekmektedir. İş görüntüye gelince oda dimdik ayaktadır. Fakat bir şirketin odaya işi düştüğünde neden zorluk çıkarıldığını anlamakta zorlanıyoruz. Sebebi ne olursa olsun siz odanın üyesi olan tüm şirketlere eşit ve adil davranmak zorundasınız. Şimdi Polatlı Ticaret Odası tarafından bu şekilde mağdur edilip zorlayıcı ve usulsüz bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldığınızda lütfen TOBB’ u arayın ve bilgi alın. Hala işini layığı ile yapan insanlar var çok şükür. Bu konuda Üyesinin yanında olan TOBB birimlerine teşekkür ediyorum. Sizde şirketiniz için yapılandırma kapsamında taksitlendirme yaptıysanız ve 1. taksiti ödediyseniz şirketiniz askıda ise yapılan işlem yasal değildir. Sizde dilekçenizi verin ve şirketinizi askıdan düşürün. Aslında dilekçe vermenize gerek bile yok ama maalesef işlerini aksattıkları için biz şirket yöneticileri mağdur edilmekteyiz. 

Eskiler Boşuna dememiş “Gelin Kalktı, Köyü Yaktı” atasözünü….. anlamı mı yazayım da aramayın, Acemi, tecrübesiz kişilere denetimsiz görev verildiğinde büyük zararlara yol açacağını belirten bir deyimdir. İstihdamın öncüsü şirket yetkilileri Sağlıcakla kalın, haklarınızı arayın…….

İSTİKLAL GAZETESİ HABER MERKEZİ