Ana sayfa GÜNDEM ELDE KALAN PATATES VE SOĞANI TMO ALACAK!

ELDE KALAN PATATES VE SOĞANI TMO ALACAK!

329
0

KURU SOĞAN  ve PATATES   ALIMI BAŞLADI!

Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilerden patates-kuru soğan alımına başlandığını bildirerek, il valiliklerine sevk edilen patates ve soğanların ihtiyaç sahiplerine bedelsiz dağıtılacağını duyurdu. Bakanlık açıklamasında, “TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu değildir. ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır.” dedi

Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilerden patates-kuru soğan alımına başlandığını bildirdi. Konu hakkında açıklamada bulunan  Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir şunları söyledi: “ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Liderliğindeki Hükümetimiz, Tarımsal üretimimizin kesintisiz sürdürülebilmesi ve çiftçilerimizin mağduriyet yaşamaması için yeni uygulamalara imza atmaktadır” dedi.

RAMAZAN ÖNCESİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Söz konusu süreci, İlçe tarım Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Ziraat Odası Başkanlığı birlikte yürütecek. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), depolarda çürümeye başlayan ve üreticinin satamadığı kuru soğan ve yemeklik patatesleri almaya başlayacak. Üreticinin elinde kalan yemeklik patates ve kuru soğanlar TMO tarafından alındıktan sonra, 81 ilde valilikler aracılığıyla Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtılacak. Sektör temsilcileri, söz konusu kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gerçekleştiğini belirtiyor.

TMO’NUN KURU SOĞANI ÜRETİCİLERDEN 55-60 KURUŞTAN ALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

 Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlanmıştır. Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz dağıtılacak olup Ramazan öncesi dağıtımların başlanması hedeflenmektedir. TMO’nun kuru soğanı üreticilerden 55-60 kuruştan, patatesi ise 85 kuruştan alacağı tahmin ediliyor.

“TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ (TMO) PATATES VE KURU SOĞAN TEDARİKİ VE DAĞITIMI İLE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlayacaklarını ifade ederek, alımı yapılan ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Bakan Pakdemirli, “Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır. Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan bu durumun çiftçilerimizi olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılması amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirilmiştir” açıklamasında bulundu. Söz konusu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerden başlamak üzere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, üretici örgütleri aracılığıyla 2020 yılı mahsulü olan patatesin 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacağını belirten Bakan Pakdemirli, “Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır” dedi. Pakdemirli, “TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan İl Valiliklerimiz (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları) aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır. Bakanlığımız ve TMO olarak depo, finansman, personel ve lojistik gibi tüm hazırlıklar ikmal edilmiş olup mübarek Ramazan Ayı girmeden önce illerimize sevkiyat işlemleri başlatılmış olacaktır. Bakanlığımızca yeni hasat dönemi öncesi elinde patates ve kuru soğan bulunan üreticilerimizin kayıplarını önlemek, bu vesileyle de temel gıda ürünlerinden olan patates ve kuru soğanı özellikle ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtarak bir nebze olsun gıda giderlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ