Ana sayfa GÜNDEM Kazandığımız ruhla kutlayacağız!

Kazandığımız ruhla kutlayacağız!

730
0

Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılı kutlama etkinlikleri tanıtım ve istişare toplantısı dün Güldeste Konak düğün salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Kaymakam Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.  POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç ilçemizde Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümü kapsamında düzenlenecek etkinlikleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı sonunda katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

Polatlı Belediyesince dün Güldeste Konak Düğün salonunda ilçemizde Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yıl dönümü kapsamında düzenlenecek etkinliklere yönelik tanıtım ve istişare toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya Kaymakam Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, üniversite yetkilileri, Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları, İlçe Siyasi Parti İlçe Başkanları, POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç ve Kurum Müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya gerçekleştirdi.

“Polatlı’da iki tarihi, büyük mirasımız var”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya konuşmasında Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl etkinlikleri başta olmak üzere Polatlı’nın  tarihi, kültürel yapısının tanıtılması ve turizm olanaklarının artırılmasıyla ilgili  şunları söyledi: “ Polatlı bir tarım , bir ticaret şehri , üniversite şehri, sanayi şehri fakat Polatlı bunların yanında bir turizm şehri olma iddiasını taşıyor. Polatlı’da iki tarihi ,büyük mirasımız var. Bir tanesi topraklarımızda 3000 yıl önce yaşamış Frig medeniyeti Gordion antik kenti. Burnın dünya miras listesi girmesi için hazırlıklarda bulunduk. Eğer nasip olursa Gordion Ankara’nın UNSCO Dünya listesine girmiş tek mirası olacak. Bu yaz böyle bir beklentimiz var.

“Türkiye Tarihinin Kırılma Noktası Sakarya Meydan Muharebesi”

Bunun yanında asıl Türk ve Türkiye tarihinin kırılma noktası Sakarya Meydan Muharebesi bizim topraklarımızda cereyan etti. Biz bu büyük destanın zaferin ev sahibiyiz. Bu topraklar mübarek topraklardır. Bizde Polatlı Belediyesi, Polatlı Kaymakamlığı olarak tarihi mirasımızın daha iyi anlaşılması ,anlatılması ,milli şuurun oluşması için çok ciddi çalışmalar yaptık. 2014 yılında POTA’yı kurduk. Şehrimiz tarih mirasının tanıtılması için bir alan oluşturduk. Bu yıl 2021 yılı bu şanı zaferin 100. Yılı 100 sene önce yaşanan ecdadımızın kahramanlıkları yad etmek bizlere nasip oldu” dedi.

Yıldızkaya: “Polatlı Olarak Bu Zaferi Daha Coşkulu Bir Şekilde Kutlamak, Şehrimiz Tanıtımına Katkı Sunmak İçin Çalışma İçerisindeyiz”

 Bu yıl bütün Polatlı olarak bu zaferi daha coşkulu bir şekilde kutlamak, şehrimiz tanıtımına katkı sunmak için çalışma içerisindeyiz. POTA ve Kültür Müdürlüğü bünyesinde 6 aydır çalışmalar yapılıyor. Ankara’da Bakanlıklarla koordine içerisinde çalışıyoruz. 100. Yılda devlet töreni yapılacak. Biz Polatlı bürokrasisi olarak ne yapabiliriz diye konuşmak için bugün buradayız. Sivil toplum kuruluş temsilcilerimizin, siyasi ilçe başkanlarımızın fikirlerini almak istiyoruz” dedi.

“Bu Şehre Bu Tarihi Zafer Minnet Borcumuz Var”

Polatlı topyekün taşın altına eline koysun istiyoruz. Çünkü bu şehire bu tarihi zafer minnet borcumuz var.  Sivil toplum kuruluşlarımızdan,siyasi  partilerden  destek istiyoruz. Bu tanıtımı Polatlı’ya yakışır bir şekilde yapmak istiyoruz bu toplantıda şehrimize ne katabiliriz konuşmak istiyoruz. Bu çorbada herkesin bir tuzu olmasını temenni ediyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın açılış konuşmasının ardından POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümü kapsamında ilçemizde düzenlenecek etkinlikleri anlatan  ve taslak projelerin içinde olduğu bir sunum gerçekleştirdi.

Kaymakam Bulacak: “Cumhurbaşkanımızdan Bir Randevu Almayı Düşünüyoruz”

POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç’un sunumunun ardından Kaymakam Murat Bulacak toplantının amacı hakkında konuşma gerçekleştirdi.  Kaymakam Murat Bulacak ; “Bugün hep beraber Polatlı’nın tanıtımı için buradayız. 15 gün önce Sayın Valimize konu hakkında arzda bulundum. Bakanlıklar çalışmalarına  devam ediyor. En sonunda Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir randevu almayı düşünüyoruz ve bu doğrultuda kapsamlı bir program düzenlenecek.

Kaymakam Bulacak: “Polatlı’ya 100. Yıla Yakışır Bir Kutlama Yapmak İstiyoruz”

Polatlı’mızı temsil eden sivil toplum kuruluş  temsilcileri ,oda ve dernek başkanlıkları, siyasi parti ile başkanları ile bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı  yapmak istedik. Hazırlanmış olan taslak projeyi tanıtmak istedik. Polatlı’ya 100. Yıla ,şehitlerimize olan saygımıza hürmetimize uygun bir kutlamayı  yapmak istiyoruz. Yapılan değerlendirmeler üzerine de projemiz şekil almaya başlayacaktır. Ben burada bulunan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum”  dedi.

“Bu tarihi gelecek kuşaklara aktarmak görevimizdir”

POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı rastgele bir şehir değildir. Mustafa Kemal Atatürk ve ölümsüz kahramanların anlatıldığı yerdir. Biz Polatlılılar olarak şehrimizle ne kadar övünsek azdır. Ülkemizde çok az şehre nasip olmuş böylesine bir tarihi barındıran şehrimizde bu tarihi gelecek kuşaklara aktarmak görevimizdir. Sakarya Meydan Muharebesinin 100’üncü yılında Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya Başkanlığında oluşturulan 100’üncü yıl çalışma grubu büyük bir çalışma yaparak bu projeleri hazırlayıp sizlerle paylaşıyoruz. Projeler sizin katkı ve destekleriniz ile kesinleşmiş olacak. Projeleri hayata geçirdiğimiz zaman Polatlı’nın geçmişte olduğu gibi günümüzde de neleri başaracağını tüm Türkiye görecektir. 2019 yılında başlayan ve 2022 yılına kadar devam edecek milli mücadele etkinlikleri içerisinde Türkiye’de Polatlı örnek gösterilmelidir. Bu topluluğun bunu başarabileceğine inanıyorum. Sakarya ruhu, 100 yıl önce toplumun tüm katmanlarının her kesimden birlikte bu topraklar aşkına oluşturdukları ruhtur. Bu nedenle konsept ‘AŞKINA’ olarak belirlendi. Bu kelime 100’üncü yılda her türlü çalışmada kullanılacaktır. Vatan aşkına, şehitler aşkına, millet aşkına diyerek devam edeceğiz.”

“Türkiye Cumhuriyetinin temelleri Polatlı ve Haymana topraklarında atılmıştır”

“Bu topraklar bizim hafızamızdır ve bu topraklarda yaşananları mutlaka bilmeliyiz, sahip çıkmalıyız. Türk milletinin kanıyla yazılan Sakarya Destanı 23 Ağustos – 13 Eylül tarihleri arasında 22 gün 22 gece Polatlı ve Haymana topraklarında cereyan eden, dünyanın en uzun meydan muharebesidir. Mustafa Kemal, bu muharebe için çok büyük ve kanlı savaş anlamına gelen Melhame-i Kübra ifadesini kullanmıştır. İstiklal Savaşı geneline baktığımızda şehitlerin %35’i Polatlı ve Haymana topraklarından verilmiştir. Ayrıca yaralıların %43,68’i de bu topraklardadır. Diyebiliriz ki; Türkiye Cumhuriyetinin temelleri Polatlı ve Haymana topraklarında atılmıştır. Eğer bu savaş kazanılmamış olsaydı belki Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Bu kadar önemli topraklar üzerinde yaşadığımızın farkında olalım.”

Bu kapsamda yapılacak projelerden bazıları şöyle:

-İstiklal Marşı’nın yazıldığı 12 Mart günü Ankara’da Anıtkabir’den bayrak alınıp Tacettin Dergahında sergilenmesi. Bayrak daha sonra 23 Nisan’da TBMM müzesinde sergilenecek. 22 Ağustos 2021 günü ilk kurşunun atıldığı Polatlı’ya gelecek.

-100 yıl sonra Eski Polatlı’daki şehit mezarının Kalecik’li Salih’e ait olması anlaşıldı, bu konuda belgesel yapılacak. 18 Mart şehitler gününde anıt ve çeşme yapılacak.

-23-25 Nisan tarihleri arasında TBMM’de sergi açılacak.

-1-5 Eylül Diriliş Yolu Belgeseli ve Yürüyüşü yapılacak.

-Savaşta yapılanlar gün gün hazırlanacak videolarla anlatılacak.

-16 Mayıs 2021 tarihinde geleneksel Karatepe yürüyüşü yapılacak.

-100’üncü yıl gençlik kampı yapılacak.

-5 Ağustos 2021 Anıtkabir ziyareti.

-Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları canlandırma ve tiyatro.

-Hoş geldin Atam klibi 12 Ağustos.

-Sakarya için çal etkinliği.

-1 Milyon Vatan evladı nöbette etkinliği

-Mevzi hatlarında turistik geziler.

-100’üncü yıl hatıra para ve pul basımı.

-100.yıl Polatlı Duatepe Maratonu.

-Torunlar dedeleri ile buluşuyor etkinliği.

-100.yıl sanat festivali.

-100.yıl akıl sporları festivali.

-Tarım ve Ticaret fuarı.

-Sakarya Savaşı 100.yıl sempozyumu (12-13 Eylül 2021)

-Sakarya spor müsabakaları etkinliği.

-100 kalpaklı ödül töreni.

-Sakarya Şehitleri anma günü etkinliği.

-Duatepe Devlet Töreni.

-100.yıl konserleri.

-Gaziler günü 100.yıl kutlamaları 19 Eylül 2021.

-Her okula kitap ve harita etkinliği.

Toplantı sonunda siyasi parti ilçe başkanların, sivil toplum kuruşu temsilcilerin Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılı kutlama etkinlikleri hakkında fikir ve önerileri alındı.

Devamı Pazartesi Günkü Sayımızda…