DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 737789-4,91%
Ankara

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜKETMEYİN KARDEŞİM!

TÜKETMEYİN KARDEŞİM!

ABONE OL
25 Şubat 2021 11:43
TÜKETMEYİN KARDEŞİM!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fiyatlar füze gibi yükseliyor… Öyle-böyle değil… Görenin şapkasını uçuracak derecede ve hızda!

Ekonomi yönetiminin ağır topu Yiğit Bulut, “Vatandaşın tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz karşınızdakini eğitmeye yeter.” demiş.

Evet, tüketimden gelen bir gücümüz var.

O çarşı-Pazar fiyatlarını biz belirliyoruz: Portakal 10 liraya satılıyor, müşteri buluyor ki o fiyattan satılıyor. O parayı kimse vermezse, düşer. Piyasa böyle işler… Arz-talep dengesi böyle kurulur.

İki noktada haksız: Birincisi, “ilaç” gibi, “eğitim-çocuk-bebek ürünleri” gibi hayatî ihtiyaçları tüketmeyi nasıl keseceksiniz?

İkincisi, “hiç tüketmemek” mümkün mü?

Ha, ne yapılabilir?

Biz bunu yıllardan beri, feryat-figan söylüyoruz:

Tüketimi kısın!

Tüketimi azaltın!

Tüketimi sınırlayın!

Bunları sadece pahalılığı önlemek için değil, yerkürenin kaynaklarını hızla tükettiğimiz için söylüyoruz.

Gelecek nesillere de bir şeyler bırakalım diye söylüyoruz.

8 milyar insanın yarısı, aşırı tüketimden “obez” olurken, diğer yarısı aç yattığı, her gün binlerce kişi de açlıktan öldüğü için söylüyoruz.

Ayrıca, tüketim arttıkça israf da artığı için söylüyoruz.

Yiğit Bulut’un sözleri etkili olur mu?

Belki olur!

KISSADAN HİSSE

Vaktiyle, şeker müptelası bir çocuk varmış. Ailesi ne yaptıysa çocuğu bu iptiladan kurtaramamışlar. Yakınlarda bir evliya olduğunu, çocuğu bir de ona gösterrmeleri tavsiye edilmiş.

Çocuğu, evliyaya götürüp, dertlerini anlatmışlar. Derviş, biraz düşündükten sonra, “bu çocuğu götürün, 40 gün sonra getirin” demiş. Aile çok şaşırmış ama çaresiz söyleneni yapmışlar.

Kendisine 40 gün sonra getirilen çocuğu karşısına alan evliya, “evladım, demiş, şeker zararlıdır, sen bunu yemeyi bırak”.

Aile, bu sefer daha çok şaşırmış, evliyaya, “madem bu kadarcık şey söyleyecektin, onu ilk getirdiğimizde söyleseydin ya” demişler.

Evliya, “ilk geldiğiniz günlerde ben de şeker yiyordum. Eğer o gün çocuğa şeker yeme deseydim, hiç tesiri olmazdı. Önce kendim şeker yemeyi bıraktım. Vücudumdan da tamamen temizlenmesi için 40 geçmesini bekledim. Şimdi, şekerin zararlı olduğunu inanarak ve örnek olarak telkin ettim. İnşallah yararını göreceksiniz” der.

x   x   x

TAVSİYE

Adamlar, Arif Nihat Asya

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.