DOLAR 9,2550-0.45%
EURO 10,7860-0.4%
ALTIN 528,970,08
BITCOIN 6145356,88%
Ankara
14°

AZ BULUTLU

18:24

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KAR TANELERİ NEDEN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR?

KAR TANELERİ NEDEN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR?

ABONE OL
26 Şubat 2021 16:25
KAR TANELERİ NEDEN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu gün sizlere karlarla ilgili bazı bilgiler vereceğim.

Suyun donarak kristal hâle gelmesiyle oluşan kar, dünya üze­rindeki en ilginç doğa olaylarından biridir. Kar yağdığında mikropların kırılacağına inanılır. Soğuk daha yumuşaktır ve bembeyaz bir örtüyle kaplanan doğanın muhteşemliği büyüle­yicidir. Ancak karın kendisi de en az insanda yarattığı duygu­lar kadar gizemlidir. Bir kar tutkunu bilim insanının başlattığı araştırmanın sonucu, günümüzde de geçerliliğini korumakta­dır; her kar tanesi, her insanın parmak izinin farklı olması gibi birbirinden farklıdır.

Çapları 2-4 mm, ağırlıkları ise yaklaşık 0,005 gram olan kar ta­necikleri havanın gösterdiği direnç nedeniyle süzülerek (limit hızla) yere inerler. Bu inme sırasında tanecikler birbirlerini ittiklerinden yapışmazlar. Özelliklerini koruyarak yere inerler. Bunlar güneş ışığını tamamen yansıtııkları için beyaz olarak görülürler.

Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4° derece ilâ -20° dere arasındayken olur. Bu yağış, sıcaklık sıfırın altında birkaç derece olduğunda ağır, nemli, ebatları bir santimetreye ulaşan parçalar hâlinde gerçekleşir. “Lapa lapa kar yağması” deyimi bu durum için kullanılır. Atmosferle toprağın sıcaklıkları eşit olursa yüzeye ulaşan kar hemen erimez. Toprak sıcaklığı at­mosfer sıcaklığının üzerindeyse yere düşen kar kısa sürede erir. Çok sayıda kar kristal çeşidi olmasına rağmen hepsi altı kö­selidir. Kar tanelerinin kristal yapıları birbirinin tıpatıp aynısı değildir. Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde yapılan araştırmalarda, kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tane­sine rastlanmamıştır. Kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan ABD’li Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat kar­şısında âdeta büyülenmiş ve 45 yıl boyunca sürekli kar kristali fotoğrafı çekmiştir.

9 Şubat 1865 Jerico doğumlu Wilson Bentley, 23 Aralık 1931 ‘de Ebenda’da vefat etmiş Amerikalı bir çiftçi, fotoğrafçı ve kar bilimcisiydi. Ailesi, Bentley 17 yaşına girerken ona he­diye olarak bütün paralarını biriktirip 100 dolarlık bir fotoğraf makinesi almıştı. O dönemler için bu fiyat küçük bir servetti. Bentley, iki yıl boyunca kar tanelerinin fotoğrafını çekmeye çalıştı ve nihayet 1885’de ilk kar kristallerinin fotoğrafını çek­meyi başardı.

Bu tarihten itibaren ömrü boyunca kar tanelerini izleme­ye devam edip fotoğraflamayı sürdürdü. Dünyada kar taneleri hakkında en çok bilgi sahibi olan kişi olarak bilindi ve “kar tanesi adam” ismiyle ünlü oldu. Bazen yakaladığı bir kar kris­talinin erimemesi için nefesini tutarak çalışan bu adam, o eski makinesiyle tam 6000 fotoğraf çekti. Altmış yaşlarında kar ta­neleri hakkında yazdığı kitabı basıldı.

Kış aylarında kar yağdığında gökyüzünden sayısı belirlenemeyecek kadar çok ve birbirinden farklı kar kristali oluşmaktadır. Kar kristallerinin bu kadar kendine özgü olmasında, yere ulaşana dek oldukça farklı dış etkenlere maruz kalmalarının etkisinin büyük düşünülmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde oluşan kar taneleri, oluştukları hava koşullarına göre şekillenir. Ayrıca yere ulaşıncaya kadar farklı nem, rüzgâr ve sıcaklık değerlerine maruz kaldıklarından sürekli şekilleri değişir. Yeryüzüne ulaşana dek aynı yükte oldukları için birbi­rini sürekli iten kar taneleri, bu süreçte de başkalaşım geçirir.

Kar tanelerinin yapısındaki farklılığın, büyük ihtimalle olu­şumlarında kullanılan suyun atmosferdeki yoğunluğuna da bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle dünya üzerindeki tüm kar tanelerinin de yapısı birbirinden farklılık göstermek­tedir Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucu “hâlâ” ağırlık, boyut ve desen açısından birbirinin aynı iki tane dahi kar kristaline rastlanmamıştır. Ayrıca laboratuvar ortamında kar taneleri üzerine yapılan bazı araştırmalar, su moleküllerinin insan duygularından etkilendiği ve bu nedenle de farklı hislere göre yapılarının değiştiğini ortaya çıkarmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.