DOLAR 12,86293.83%
EURO 14,51423.44%
ALTIN 737,993,52
BITCOIN 75551913,06%
Ankara
15°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

KASIRGALARA NEDEN KADIN İSMİ VERİLİR?

KASIRGALARA NEDEN KADIN İSMİ VERİLİR?

ABONE OL
26 Şubat 2021 16:53
KASIRGALARA NEDEN KADIN İSMİ VERİLİR?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu gün sizlere kasırgalarla ilgibi biraz bilgi vereceğim.

Kasırga, köken olarak eski Tüekçe’deki “kasırku” sözcüğünün günümüze ulaşmış biçimidir. Kasırku, “titremek, sallamak” manalarında kullanılan “kasmak” eyleminden türe­miştir ve “fırtına” anlamına gelen bir kelimedir. İngilizce karşılığı olan “Hurricane”nin ise Orta Amerika’da yaşamış olan Mayaların kullandığı “Huracan” sözcüğünden geldiği söylenir. Mayaların dilinde “Huracan” büyük rüzgârların (fırtınaların) ve kötü ruhların tanrısı anlamına gelir.

Kasırga en tehlikeli ve yıkıcı tropik fırtınalardan biridir. Tropik denizlerin sıcak suları üzerinde ortaya çıkar ve çoğu Antil Denizi ile Meksika Körfezi’nde oluşur. Kasırga dönemi genellikle Atlas Okyanusunun kuzey kesiminde haziran-ekim arasında, güney kesiminde ise eylülde yaşanır.

Bir kasırga, su üzerindeki sıcak ve nemli havanın yüksel­mesiyle başlar. Bu havanın çevresinde girdap gibi dönen güç­lü bir rüzgâr oluşur. Ardından yağmur bulutları toplanır ve artına patlar. Fırtınanın kasırga sayılması için rüzgarın saatte 120 kilometrelik bir hızaulaşması gerekir. Kasırga durgun bir merkezin çevresinde dev bir girdap gibi döner. “Kasırga gözü” denen merkez bölümünde çok az rüzgar ve yağmur görülür.kasırgaya eşlik eden rüzgar ve yağmur büuük hasara ve can kaybına yol açabilir. Kasırgayla birlikte denizlerde dev dalgalar da oluşabilir. Bunlar bazen kıyı bölgelerini sular altında bırakır.

Kasırga oluşumunu anlayabilmek için üzerinde en çok çalışmış ve bilgi sahibi olunan Atlas Okyanusu kasırgalarının de­vimini anlamak önemlidir. Bu kasırgalar, Afrika kıtasının tropi­kal kuşağında dik güneş ışınlarının ısıtarak hızla yükselttiği ağır nem taşıyan kümülonimbus bulutlarıyla doğar. Düşey derinliği çok büyük olan dev bulut kümeleri kıtayı boydan boya geçerek Atlas Okyanusuna yönelir. Eğer yol boyunca Sahra Çölünden kalkan tozla karşılaşmazsa Atlas Okyanusunun öte yanında, Kuzey Amerika kıyılarında kopan kasırgalara neden olabilir.

Kasırganın doğum yeri Afrika’dır ama gelişip şiddetlendik­leri yer Atlas Okyanusudur. Afrika’dan gelen bulutlar, Atlas Okyanusu üzerinde batıya doğru ilerlerken yüzey suyu sıcaklığının 26 dereceyi geçtiği bölgelerde alçak basınç sistemi oluşturarak şiddetlenir. Saat yönünün tersine dönen bir bulut yapısı oluşturur. Güney yarı küredeki kasırga bulutları ise saat yönünde biçimlenirler. Bulut oluşumu güneybatıya doğru esen, denizcilik tarihine yön vermiş ünlü ticaret rüzgarlarıyla karşılaşınca adeta kamçılanan bir topaç gibi hızını arttırır ve örtasında “göz” adı verilen bir baca yapısı geliştirir.

Büyüklü küçüklü tüm kasırgalar istatistiklerin daha kolay tutulabilmesi için tek tek isimlendirilir. Bu işlem, onlar okyanus boyunca hareket ederlerken rahatça takiplerini de sağlar. Çünkü aynı anda birden çok kasırga olabilir ve eğer onlar adlansırılmazsa hangi fırtına hakkında konuşulduğu karıştırılabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.