DOLAR 12,82963.64%
EURO 14,47613.11%
ALTIN 735,483,16
BITCOIN 75493912,70%
Ankara
15°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

UYURKEN BOŞLUĞA DÜŞME HİSSİNİ NEDEN YAŞARIZ?

UYURKEN BOŞLUĞA DÜŞME HİSSİNİ NEDEN YAŞARIZ?

ABONE OL
23 Şubat 2021 11:49
UYURKEN BOŞLUĞA DÜŞME HİSSİNİ NEDEN YAŞARIZ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu gün sizlere uykuda sıçramamız ile ilgili bilgilerimi paylaşacağım. Tam uykuya geçiş sürecinde kendini bir boşluktan düşü­yor gibi hissedip sıçramak ya da irkilmek pek çok insa­nın başına gelen bir olaydır. Büyük olasılıkla vücudumuzun uykuya fizyolojik olarak hazırlanışı esnasında meydana ge­len belirli elektriksel ve hormonal değişimlerin bir sonucu olan bu hissin, bilimsel olarak kesin açıklaması henüz yapı­lamamıştır.

Bu ani ve kısa kasılmalar sonucunda ortaya çıkan sıçrama­lara tıp dilinde “Myclonic” adı verilir. Psikolojik kökenli oldu­ğu ve özellikle yoğun ve stresli iş temposundan kaynaklandığı söylenir. Uzmanlar, eğer nadiren bu şekilde sıçrayarak uyanılıyorsa endişelenecek bir durum olmadığını ancak sıçramaların şiddeti artarsa o zaman bir nöroloji uzmanına görünmekte fay­da olduğunu vurgularlar.

Olayın Biyolojik açıklaması dışında iki farklı, görüş daha bulunmaktadır. Bu görüşe göre ruhumuz  vücudumuzdan ayrılır ve bu anlık ayrılmanın farkına varamayız. Vücudumuzdan ayrılan ruh çok hızlı bir şekilde seyahate çıkar ve beden uykuya devam ederken geri döner. Bu dönme sırasında öyle ani bir dönüş olur ki irkilip uyanırız.

Diğer görüş ise Amerikalı yazar Jack London’dan gelmekte­dir. Yazar, “Adem’den Önce” adlı kitabında bu konuya farklı ve ilginç bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Kitapta anlatılan hikâyeye göre, insan soyunun ataları oldukça yüksek ağaçlardan oluşan ormanlarda, bu ağaçların gün ışığını gören kalın dallarına yu­valarını yaparlarmış. Bu ağaçlar o kadar yüksek ve dalları o ka­dar sıkmış ki belli bir mesafeden sonra gün ışığını engelledik­lerinden ormanın dibi görülemezmiş. Zaman zaman dengesini kaybeden bu yarı insanlar da ağaçlardan düşerken daha yere çarpmadan çoğu zaman korkudan kalp krizi geçirip ölürlermiş… İşte kitaba göre günümüz insanının hâlâ bu hissi yaşa­masının nedeni de genetik kod aktarımıyla atalarından geçen bu boşluğa düşme korkuymuş. İşin ilginç tarafı ise bu varsayımın doğruluğu konusunda herhangi bir bilimsel açıklama olmamasına rağmen pek çok insan tarafından benimsenmesidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.