Ana sayfa GÜNDEM Öztürk: “Çiftçi çıkış yolu bulamıyor”

Öztürk: “Çiftçi çıkış yolu bulamıyor”

582
0

İYİ Parti köylerde kapı kapı dolaşacak

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, dün Kadın Politikaları İl Başkanı Selen Kılıçarslan ile birlikte İYİ Parti Polatlı İlçe Teşkilatına ziyarette bulundu.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, dün Polatlı’ya gelerek partilileri ile görüştü. Öncelikle İYİ Parti Polatlı İlçe Teşkilatını ziyaret eden Öztürk ve Yönetimi ile beraberinde Kadın Politikaları İl Başkanı Selen Kılıçarslan’ı İYİ Parti İlçe Başkanı Muharrem Durukan, Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Politikaları İlçe Başkanı Sultan Özdoğan ve partililer karşıladı. Başkan Öztürk, İl Başkanlığı olarak başlattıkları Ankara’nın 25 ilçesini ve köylerini kapsayan üreticileri dinleme projesini açıkladı. Her köye giderek her kapıyı çalacaklarını belirten Öztürk, çiftçinin sesini tüm Türkiye’ye duyuracaklarını söyledi. Toplantıda ayrıca parti genelinde artış gösteren kadın üye sayısı konuşularak, Polatlı’da da üye sayısının artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi. Toplantı sonunda Başkan Öztürk, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Tüm başkanlarımız gece gündüz çalışıyorlar”

Öncelikle kadın politikalarına ilişkin konuşan Öztürk; “Tüzüğümüz gereği hem illerde hem ilçelerde, partinin tüm yönetim kademelerinde çok ciddi anlamda kadın kotalarına yer veriyoruz. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaptığımız il kongresinden sonra tüm teşkilatlarımızda, hem gençlik hem de kadın politikalarında sayımızın artması, kadınlarımız ve gençlerimizin daha çok olması yönünde sözlerimiz vardı. Bu kapsamda Kadın ve Gençlik Politikalarımız 25 ilçede çok ciddi anlamda teşkilatlanmasını gözden geçirdi. Ayrıca hem genç sayımızın hem kadın sayımızın artması yönünde de tüm ilgili başkanlarımız gece gündüz çalışıyorlar. Bu hafta nasip olursa Çarşamba günü yapılacak grup toplantımızda bir ev hanımı kadınımıza Sayın Genel Başkanımız Millet Kürsüsünü teslim edecek. Kadınlarımızın neler yaşadığını, bir hanenin ne kadar zor şartlarda geçindiğini genel başkanımız da orada ifade edecek.”diye konuştu.

“926 köyümüzün 640 köyünü planlamaya aldık”

Başkan Öztürk, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin 81 ilinde ve yüzlerce ilçesinde, başta Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener olmak üzere; Başkanlık Divanı üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Genel İdare Kurulu Üyelerimiz, İl ve İlçe Başkanlarımız, tüm yöneticilerimiz, teşkilatımızın en aşağıdan yukarıya kadar tüm kademeleri ilmek ilmek Anadolu’yu geziyoruz. Ankara İl Başkanlığı olarak geçtiğimiz ay Gölbaşı ilçemizde bir pilot uygulama yaptık. Kırsalda vatandaşlarımızın, gençlerimizin yeniden toprakla buluşması ve hayvancılıkta son durumu nedir diyerek pilot uygulama yaptık. Gördük ki üreticimiz, çiftçimiz çok dertli. Polatlı da bu anlamda, hem tahıl hem soğan üretiminde çok ciddi katma değeri olan bir ilçemiz. Bu sebeple şu anda 45 kişilik 16 ayrı ekip oluşturduk. Bildiğiniz gibi Ankara’nın 9 ilçesi metropol, 16’sı ise dış ilçemiz. Başlangıçta dış ilçelerimiz olmak üzere 926 köyümüzün 640 köyünü planlamaya aldık.  Ekiplerimiz 30 gün içerisinde 640 köyümüzün tamamında bugün de dahil köy çalışmasındalar. İlçe Başkanlarımızın başkanlığında il yöneticilerimiz ile birlikte üreticimizi dinlemeye gidiyoruz.”

“Hiçbir üreticimize oy istemek için gitmiyoruz”

“Şu anda alınmış bir seçim kararı yok. Biz hiçbir üreticimize oy istemek için gitmiyoruz. Onlara iktidarı yermek veya biz şunları yapacağız diye anlatmaya gitmiyoruz. Dinlenmeyen, bugüne kadar sesi soluğu kesilmiş hem medya hem taşralarda ne yazık ki yerel basın dahi bu konuda baskı altında olduğu için üreticilerimiz, köylülerimiz, muhtarlarımız yaşadığı sıkıntıyı ifade etmekten çekinir hale gelmişler. Böyle bir korku düzeninde yaşıyoruz. Bugünden itibaren üreticinin sesini videolar halinde tüm teşkilat birimlerimiz paylaşmaya başlayacak. Vatandaşın ne kadar dertli olduğunu sizler de göreceksiniz.”

“Eleştirilmeye dahi tahammülü olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız”

“20’nci yılına girecek olan iktidarın bugüne kadar en büyük başarısı sadece ‘ben yaptım oldu’ demektir. Okumayan, sormayan, sorgulamayan, eleştirilmeye dahi tahammülü olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar böyle despot bir anlayış hiçbir zaman olmamıştır. Bu yüzden başta ilçelerimiz ve köylerimiz olmak üzere biz üreticimizi dinlemekle mükellefiz. Artan gübre fiyatları, tohum fiyatları, girdilerdeki yükseklikler, mazot fiyatları ve en önemlisi üretim malzemelerinin tamamına yakını neredeyse iki katı zamlanmış durumda. Bir yıl önce altmış liraya alınan yem bugün 120-130 lira. Bir yıl önce 25 liraya aldığımız yağ, bugünlerde 70 lira. Dolayısıyla artık üretici üretimden çekilmek üzere. Biz İYİ Parti olarak iktidarımızda tekrar üretimin canlanacağını, pes etmemeleri gerektiğini, iyilerin onların yanında olduğunu, sadece şifahen değil yaptığımız çalışmalarla, Genel Merkezimiz Ar-Ge birimlerinin hazırlamış olduğu raporlarla kendilerine ifade ediyoruz. Ama en önemlisi, ana amacımız bugüne kadar dinlenmeyen üreticimizle hemhal olmaktı. Şu anda onu da başarılı bir şekilde arkadaşlarımız yürütüyorlar. Gördüğümüz şu; Çiftçi bıkmış, çiftçi köyünü terk etmek üzere, maalesef yeni bir göç dalgası başlamak üzere, çünkü çiftçi çıkış yolu bulamıyor.”

Kılıçarslan: “Biz kadını sayıyoruz, hep söz kadında diyoruz”

Sonrasında konuşan İYİ Parti Ankara İl Kadın Politikaları Başkanı Selen Kılıçarslan ise; “Ülkemizde kadınlar hem öncüdür. Bir evin kadını bir partiye oy veriyorsa, evin geneli onun arkasından gider. Biz böyle düşünüp hareket ederek ‘söz kadında’ diyoruz. İYİ Parti’nin Genel Başkanı bir kadın olduğu için biz partililer olarak sözün öncelikle kadında olduğuna inanıyoruz. Bu yoldan hareket ederek de her eve girmek istiyoruz. Şu anda Türkiye’de en iyi kadın oy potansiyeli, en çok kadın üyemiz Ankara’da. Hatta son verilere göre Gölbaşı’nda %60 kadın üye sayımız var. Bu bir Türkiye rekoru, Polatlı’nın da bu duruma gelmesini temenni ediyoruz. Polatlı’da çok fazla ev hanımı var. Ev hanımları bir araya geldiklerinde çok güzel işler başarabiliyorlar. Ben Polatlı’da da aynı şeyin başarılacağına inanıyorum. Özellikle kadın politikaları başkanımızdan rica ediyorum, sayımızı artıracağız, önümüzdeki dönemlerde sizi de birinci görmek istiyorum. Çünkü Polatlı’nın adını ön plana çıkarmak istiyoruz. Bunu kadınlarla başaracağımıza inanıyoruz. Bizim partimizde kadın politikaları başkanlığı çok önemli, diğer partilerde yok, onlarda kadın kolları var. Kadın Politikaları Başkanlığı sadece bizim partimizde var. Bunun kıymetini bilmeli ve herkese anlatmalıyız. Biz kadını sayıyoruz, hep söz kadında diyoruz.”şeklinde konuştu.  

Durukan: “Kadın üye sayımızda hızlı bir artış olacak”

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan ise yaptığı konuşmada ilçe faaliyetlerine değinerek; “Kadınlarımız Polatlı İlçe Teşkilatımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Biz de burada şimdiye kadar hiçbir ayrım yapmadık. Tıpkı Kurtuluş Savaşındaki gibi kadınlarımız bize her zaman destek oldular. Her faaliyetimizde kadınlarımız da vardı. Sultan hanımın şahsında bütün kadın yönetim kurlu üyelerimizi, teşkilatımızdaki kadınları kutluyorum, hepsine teşekkür ediyorum. Bunun yanında ilçe teşkilatı olarak faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Merkez Mahalle muhtarlarımızı gezdik, sivil toplum kuruluşlarımızı gezdik. Bu hafta köy muhtarlarımıza ziyaretlerimize devam edeceğiz. Polatlı olarak yoğun bir faaliyet içindeyiz, ayrıca üye sayımızı da hızla artırıyoruz. İnşallah kadın üye sayımızda da hızlı bir artış olacak.”dedi.

Özdoğan: “Kadınlarımızın sorunları ile ilgili çalışmalar yapmaya devam edeceğiz”

İYİ Parti Polatlı Kadın Politikaları Başkanı Sultan Özdoğan, sadece oy için değil kadınların çözümüne yönelik çalışacaklarını belirterek; “Hep beraber kadınlarımızın toplumdaki değerini ve yerini arttıracak, sadece oy için değil kadınlarımızın sorunları ile ilgili çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Bizim Genel Başkanımız bir kadın. Bence bir kadının toplumdaki yerini, değerini ve önemini bir kadın anlar. Çünkü kadınlarımız Türkiye’de gerçekten çok problemi var. İnanıyorum ki kadını bir kadından daha iyi kimse anlayamaz. İnşallah bundan sonra birlik beraberlik içerisinde bir aile olarak kadınların sorunlarına yöneliriz.”diye konuştu.  

Üreticilerle ilgili projede bakanlarla ilgili görüşme planınız var mı?

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öztürk şunları söyledi:

“Hayır yok. Bu Ankara İl Başkanlığının bir projesiydi.  Bundan iki hafta önce Genel Başkanımıza Kızılcahamam ziyareti sırasında sordum. Diğer illerimizin de yapmasının uygun olacağını düşündük. Bu Ankara İl Başkanlığında başlayan daha sonra diğer vilayetlerde yer ala bir proje. Tüm arkadaşlarımız ekip liderlerinin raporlarını il başkanlıklarına sunacaklar. En önemli sorunları belirleyip Genel Başkanımıza sunacağız. Hem grupta hem de meclis tarım komisyonunda bu sorunları dile getirecekler.”

Genel Başkan Meral Akşener ne zaman Polatlı’ya gelecek?

“İlçeleri programlıyoruz. Genel Başkanımız Ankara’ya çok önem verdiği ve Ankara’nın çalışmalarını başarılı bulduğu için programı il başkanlığı olarak bize bıraktı. Bu hafta Ulus ve Altındağ ilçesinde özellikle Samanpazarı bölgesinde tekstil firmalarını ziyaret etmeyi planlıyoruz. Hava şartlarından dolayı şu an dış ilçelere çok gitmeyi düşünmüyoruz. Polatlı benim göz bebeğim. Kendi doğduğum doyduğum ilçe. Polatlı’mıza havalar biraz daha ısındığında özel bir program düşünüyorum. Polatlı’ya bir çıkarma yapacağız.”

Ankara siyasetinde son durum?

“Ankara’da siyaset çok hızlı ve sıcak. Bizim bu manada erken seçim beklentimiz var. Çalışmalarımızın tamamını da bu yönde belirleyip çok sıkı çalışma içerisindeyiz. İYİ Parti çok ciddi bir yol aldı. İYİ Parti şu an sağın en büyük alternatif partisi. Bu bizim için gurur verici. Cumhuriyet tarihinde ihtilal dönemlerini saymazsak AK Parti hariç ikinci bir parti olarak kurulduktan kısa bir süre sonra Allah izin verirse iktidara geleceğiz. Şu an yapılan anketlerde siyasi parti oranlarından daha yüksek bir oranda kararsızlar kitlesi var. İnanın bu kararsızların tamamına yakını Cumhur ittifakına oy vermiş seçmenlerden oluşuyor. Anketler pandemiden dolayı telefonla yapılan anketler. Aranan insanlar telefonundan bilgilerine de ulaşıldığını düşünerek maalesef çekinerek en kötü olarak kararsızım diyebiliyor. Eğer seçim 2023 yılında tarihinde ve gününde yapılırsa 8 milyon Z kuşağı oy kullanacak. Bu Z kuşağına yapılan bilimsel anketlerde %87’si asla AK Parti’ye oy vermem diyor. Bu çok büyük bir oran. Genel Başkanımızın Z kuşağıyla kurduğu çok güzel bir temas var. Kadın olmasından ve onlara bir abla şefkatiyle yaklaşmasından dolayı partimize çok ciddi bir yöneliş var. Parti içi çalışmamızda da partimize oy vermiş seçmenin %85’i yeniden İYİ Partiye oy veririm diyor. Bu oran hiçbir siyasi partide yok.”

Erken seçim olur mu, İYİ partinin buna yönelik çalışması var mı?

“Kesinlikle var. Şu anda seçim işleri başkanlığımız geçtiğimiz hafta Ege Bölgesinden İzmir ve Manisa’yı ziyaret etti. Tüm illerde seçim işleri başkanları yenilendi, güncellendi. Bizde genel başkanlığımızdan gelen tavsiyeyle mahalle başkanlıklarını ve sandık başkanlarını yeniliyoruz. İYİ Parti hiç olmadığı kadar seçime hazır. Çünkü sahadan hiç kopmadık. Bizim için yarın sandık varmışçasına çalıştık. Oturan arkadaşlar düşünsün. İktidar partisi temsilcileri köylere, esnafa gittiklerinde ne diyecekler çok merak ediyorum. Sabırsızlıkla o günü bekliyorum. Partiler bir din değildir. Partiler insanların kendilerini özgürce ifade ettiği mekanizmalardır. İnsanlar tabi ki parti değiştirebilirler. Yeni partiler bunun için kuruluyor. Merkez sağın en büyük alternatifi olarak Türkiye’de birinci sağda birinci siyasi parti olarak çıkacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın. Yakın bir tarihte de biz seçim bekliyoruz.”