Ana sayfa GÜNDEM Borsa’dan öğrencilere 130 tablet

Borsa’dan öğrencilere 130 tablet

575
0

TOBB öncülüğünde, Türkiye genelinde pandemi sürecinde uzaktan eğitim gören ve maddi imkanı olmayan 30 bin öğrenci için “Tabletsiz Öğrenci Kalmasın” hedefiyle yola çıkılarak, başlatılan kampanyaya Polatlı Ticaret Borsası  da  katkı sağladı.  Kaymakam  Murat Bulacak , İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz’ın katılımı ile Polatlı Ticaret Borsasında  dün gerçekleştirilen  törende  tabletler  İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz’a teslim edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlatılan “Küçük Parmaklar” tablet dağıtım kampanyası kapsamında,  Polatlı Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu , Milli Eğitim Müdürlüğüne 130 adet klavyeli tablet bağışında bulundu.Tablet teslim törenine Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak , Polatlı ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz , Şube Müdürleri ve Polatlı Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

30 bin öğrenci için “Tabletsiz Öğrenci Kalmasın” hedefiyle yola çıkılarak, başlatılan kampanyada Türkiye Odalar Borsalar Birliği 55 adet,Polatlı Ticaret Borsası 55 adet, Toplu Un Sanayi ve Petrol Ürünleri  Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu 3 adet,Polatlı Altınbaşak Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Şeren 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Sayman üyesi Ali Türkoğlu 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ergün 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası  Meclis Başkan Yardımcısı Alişir Atalay 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası   meclis üyesi Niyazi Şahin 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası   Mustafa Kemal Sarıboğa 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası meclis üyesi   Abdülkadir Yaman 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası  meclis üyesi  Şaamettin Emektar 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası meclis  üyesi Yasin Kahraman Özdemir 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası   Yüksek İstişare Kurulu üyesi  Ayhan Atalay 1 adet, Polatlı Ticaret Borsası   Yüksek İstişare Kurulu üyesi Senayi Gökçe  1 adet, Borsa üyesi Oğuz Kırtız 1 adet, Borsa üyesi Birol Kırtız 1 adet, Borsa üyesi Osman Zemheri 2 adet, Borsa üyesi Naci Zemheri 1 adet, Borsa üyesi Yılmaz Bahur 1 adet klavyeli tablet bağışında bulundu. Polatlı Ticaret Borsası  toplamda 130 adet Milli Eğitim Müdürlüğüne 130 adet klavyeli tablet bağışında bulundu.

Toplu : ” Her yıl eğitime katkı adı altında değişik yardımlarda bulunuyoruz”

Polatlı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu konuşmasında ;  “Her yıl eğitime katkı adı altında değişik yardımlarda bulunuyoruz. Öğrenciye yönelik kimi zaman kırtasiye yardımı yaptık, kimi zaman giysi yardımında bulunduk. Ama bu pandemi döneminde uzaktan eğitim olduğu için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı görüşmede tablet alımı için bir talep oldu. Bu doğrultuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye genelinde 365 oda ve borsaya eğitimde kullanılması için tablet gönderdi. TOBB bize siz ne kadar katkı yaparsanız aynı miktarda da kurumumuz yapacak dedi. Dolayısıyla 55 adet tabletin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gönderdi. 55 tableti de Polatlı Ticaret Borsası olarak biz finanse ettik. 20 tane tablete de meclis üyesi ve bazı üyelerimiz katkıda bulundu. Toplam 130 adet tabletin sizlerin huzurunda Kaymakamımızın nezaretinde Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teslim edeceğiz.

“Türkiye’de tableti olmayan öğrenci kalmasın istiyoruz”

Bunlar ihtiyaç sahibi öğrencilerimize verilecek. Arzu ederdik ki daha fazla verilsin. Bunda devletimizin katkısı da oldu tabletler vergiden muaf şekilde getirildi. Maliyetinin daha düşük olduğunu bilseydik. Biz buna ayırdığımız bütçeyle 55 yerine 110 tane alabilirdik. Bilmiyorduk, bize başta tahmini fiyat verdiler. Bir daha fırsat olursa bir daha TOBB böyle bir kampanya başlatırsa, hükümetimizde bu yönde teşvik ederse Türkiye’de tableti olmayan öğrenci kalmasın diye her üye bağışta bulunur kanaatindeyim.

Toplu: “Borsaya gelen gelir kamu yararına harcanıyor”

Biz kurum olarak yılda iki defa bu işi yapıyoruz. Bir eğitime katkı adı altında yapıyoruz, birde Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, borsalar ne yapıyor dediğinde bir çok hizmet yapıyorlar, kamu hizmeti yapıyorlar. Sizde biliyorsunuz daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yüzde elli, yüzde elli Polatlı’ya Fen Lisesi kazandırdık. Aklımızda birçok proje var. Bu üniversite mi olur ziraat lisesi mi olur bu konu hakkında fikir jimnastiği yapıyoruz. Biz kamu kurumuyuz kar dağıtmıyoruz. Buraya gelen gelir kamu yararına harcanıyor” dedi.

Bulacak : ” Tabletleri özellikle kırsal kesimdeki ihtiyacı olan öğrencileri tespit ederek çocuklarımıza vereceğiz”

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak  ise salgın sürecinde tablet ya da bilgisayarları olmadığı için uzaktan eğitime katılma imkanı bulamayan öğrencilere yapılan bu desteği çok değerli bulduğunu belirterek; “Güzel bir program için bir araya geldik. Salgın sürecinde çocuklarımız okula gidemiyorlar. Bir şekilde eğitime ulaşmaları lazım. Buda bir şekilde bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar ve diğer iletişim araçlarıyla oluyor. Bu manada gerçekten ihtiyacı olan, sıkıntısı olan çocuklarımıza faydası olacak şekilde tablet ihtiyacının karşılanması adına Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah bizlerde bu tabletleri özellikle kırsal kesimdeki ihtiyacı olan öğrencileri tespit ederek çocuklarımıza vereceğiz” dedi.