DOLAR 8,71520.05%
EURO 10,43480.25%
ALTIN 500,500,71
BITCOIN 288497-2,41%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Neden boks ringleri dört köşelidir?

Neden boks ringleri dört köşelidir?

ABONE OL
20 Kasım 2020 10:51
Neden boks ringleri dört köşelidir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün size  iki kişinin boks hakemi gözetiminde karşılıklı yum­ruklanarak her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakası olan boks ringin neden dört köşeli olduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcu­nun kendi etrafında 360 derece dönmesi  avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı alın­masına neden olur; üç uyarı bir ihtar (-1 puan) demektir.

Bolu karşılaşmaları ringde yapılır. Ring, üç veya dört sıra halatla çevrili ve yerden yükseldiği en az 91 cm. en fazla 122 cm. olan kare biçiminde bir alandır. Halat aralıkları en az 40 cm. olmalıdır. Ringde kırmızı, mavi ve tarafsız beyaz köşeler vardır. Sporcular ait oldukları köşeden, hakem ve doktor ise jüri masasına yakın olan beyaz köşeden ringe çıkar.

Aslında İngilizcede  ring  kelimesi daire, halka anlamında kullanılır. Parmağa takılan yüzüğe bile bu nedenle  denir.

Peki, o zaman neden boksörlerin dövüştüğü alan daire dev kare şeklindedir.

Geçmişte profesyonel boksta, boksörler grup hâlinde kasabadan kasabaya dolaşır, oradaki yerli boksörlerle maç yaparlardı.  Boks yapılacak alana seyirciler daire şeklinde yerleştirilir önde oturanlara alanı çevreleyen ip tutturularak başkalar  boks yapılacak yere girmeleri önlenirdi. Ayrıca sahnedeki boksöre meydan okuyan biri kafasını bu ipe çarparak dövüşme isteğini belirtirdi. Seyirci miktarı artınca bu usulü uygulan^ zorlaştı. Yere dikilen kazıklara ip bağlanarak boks yeri belirlen­meye başlandı. Tabii ki bu iş için en uygun şekil kareydi. Boks yapılan yerlerin dünyanın her yanında kare olmasına rağmen ring diye adlandırılmasının nedeni budur.

Boks bilgisi ve kültürü çok eskidir. 4000 ile 5000 senelik bir mazisi olduğuna dair belgeler vardır. Tarihte iki ayrı evresi bulunur: İlk evresi, Babilonyalılar ve Truvalılar; ikinci evresi ise Yunanlılar ve Romalılar zamanına rastlar. Eski eserler için yapılan kazılarda bazı resimler ve eşya üzerinde boks yapan in­san şekilleri bulunur. O zamanlarda boksun eldivensiz olarak yapıldığı tarihi belgelerle ispat edilir.

Boks tarih öncesi çağlara kadar uzanan en eski spor dalların­dan birdir. Önceleri askerî amaçlarla gymnasiumlarda (okullar­da) gençlere öğretilen boks, daha sonraları pankration denen ve boks-güreş karması olan karşılaşmalar şeklinde yapılmıştır. Kö­keni oldukça eski olan boksun spor olarak yapıldığına ilişkin ilk kanıtlar Girit’te M.Ö. 1500’lerden kalma belgelerde bulun­muştur. Mezopotamya’da Bağdat yakınlarında bulunan tabletlerdeki kabartmalarda da iki boksörün savunma pozisyonunda birbirleriyle karşılaştıkları görülmüştür. İlk zamanlar boksörler kendi şöhretleri ve kârları için dövüşürlerken daha sonraları zenginlerin eğlence törenleri için dövüşmeye başlamışlardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.