Ana sayfa Doğru Kalem KORONALI GÜNLER- TATİLE ÇIKMIYORUZ

KORONALI GÜNLER- TATİLE ÇIKMIYORUZ

11914
0

25 Haziran Son dakika haberlerinde : Valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek, şimdi de bugüne kadar yapılan sözde 65 yaş ve üstünü korumaya yönelik onur kırıcı , insan hak ve özgürlükleriyle bağdaşmayan kısıtlamalar yetmiyor gibi hayatımıza ‘’ Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi ‘’ giriyor.

Ben eğer Camiye gidebiliyor , beş vakit ibadetimi cemaat ile birlikte yapabiliyorsam ; milyonlarca öğrenci  ; 25.06.2020 itibarıyla Avrupa’da İngiltere’nin 1118  Korona vakasının önünde 1458 vaka ile Avrupa rekoru kırarak açık ara şampiyonluğumu  ilan ederken sınavlara girme cesareti göstermeye zorlanıyorsa ben de 65 yaş üstü olarak özgür irademle #MASKE #MESAFE #HİJYEN kurallarına uyarak serbestçe seyahat edebilme  özgürlüğüne sahip olmalıyım .

Ben ve eşim 65 yaş üstü olarak turizm amaçlı seyahat izin belgesi alarak seyahate çıkmak istemiyoruz. Doğal olarak her an gözleri üzerimizde olan çocuk ve torunlarım da bu sene tatile çıkmıyor.

Yayınlanan  genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ( son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar , immün yetmezliği olanlar ve böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç ) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda ‘’ Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi ‘’ almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Kimse  ; Dünya Sağlık Örgütü raporlarında belirtilen Korona virüsten en çok etkilenen gurubun  altmış beş  yaş ve üstü gurup olduğunu inkar etmiyor . Bu yaş gurubu neredeyse doksan gün karantina hayatı yaşarken ,  iktidarın ekonomik gereksinim nedeniyle kaldırdığı kısıtlamalar sonrası Türkiye’nin  günlük vaka sayılarında İngiltere , İspanya , İtalya , Fransa önünde Avrupa rekoru kırması sonucu  , 65 yaş ve üstüne uygulanan sözde koruma amaçlı tedbirin hiçbir mantıki açıklaması yoktur.

Camiden virüs bulaşmasa  bile , bütün gün plajda keyif çatan torununun , kapı , kapı dolaşarak satış yapan oğlunun , saat 10:00 – 20:00 arası market alışverişinde üstüne tırmanan daha genç yaştakilerin , AVM ‘lerde  havasız ortamda serbestçe alışveriş yapan yakınlarının taşıdığı  virüs  riskini görme ,  yazlığına giderken ondan ‘’Turizm amaçlı seyahat izin belgesi ‘’ iste , mantık bunun neresinde . Bu tür  davranışların ardında toplum haklı olarak ‘’GEREKÇE ‘’ arıyor ve devreye fısıltı gazetesi giriyor.  Hükümetin  65 yaş üstü gurup ile ilgili dış kaynaklı bir planı mı var ? 2017 Münih Güvenlik toplantısı ve Davos’ta Dünya nüfusunun azaltılmasına yönelik  Bill Gates’in önerisi mi gerçekleştirilmek isteniyor ? Gibi .

Korona Virüs mücadelesinde son derece başarılı; 25 milyon nüfuslu sadece 7558 vaka görülen ve 104 vefat olayı olan Avustralya hükümeti   ( Bizde  193115 vaka, 5046 vefat ) bu konuda yasaklama olmasa da tavsiye niteliğinde kararlar almış, onlar kibarlık yapıp 65 yaş ve üstü dememişler de : ‘’ Yaşlı İnsanlar için Coronavirüs ( COVİD-19 ) TAVSİYESİ demişler:

70 yaş ve üstü kişiler , 65 yaş ve üstü kronik sağlık sorunları olan kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve 50 yaşın üzerindeki ( Burası çok önemli ) Aborijin ve Torres  Strait Adalı insanlar, enfekte olduklarında daha ciddi hastalık riski altındadır. Şu anda korona virüs için bir tedavi veya aşı veya toplulukta bağışıklık yoktur, bu nedenle KENDİNİZİ KORUMANIZ GEREKİR.

Yasaklama yok , kısıtlama , onur kırıcı davranışlar yok ama VAKA da yok . Bizde hepsi var ama sonuçta günlük vaka sayısında Avrupa lideriyiz.

850 ile başlayan telefon: Ben hemşire R. Siz Ankara’dan şehir dışına çıktınız mı? Evet, on beş gün önce çıkmıştım. Pardon şimdi hatırladım. Polatlı’ya gitmiştiniz. Evet. Sizinle konuşmuştuk daha önce, evde karantinanız bugün sona erdi . Hatırlattığınız için çok teşekkürler. İyi ki varsınız. Ankara’dan 74 km uzaklıktaki Polatlı’ya gittikten sonra 14 gün ev karantinasına alınıyor ve  eğer üç defa aranıyorsam , turistik amaçlı tatile çıksam kim bilir telefonum hiç susmayacak.

Saygılarımla,