DOLAR 9,4383-1.55%
EURO 10,9815-1.44%
ALTIN 547,50-1,68
BITCOIN 595598-3,00%
Ankara
11°

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya Nüfusunu 500 Milyona İndirme Projesi(!)!

Dünya Nüfusunu 500 Milyona İndirme Projesi(!)!

ABONE OL
24 Nisan 2020 12:01
Dünya Nüfusunu 500 Milyona İndirme Projesi(!)!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son bir yıl içinde, sosyal medyada birkaç defa önüme çıkan cümle: Dünya nüfusunu 500 milyona indirme projesi… Coronavirüs dolayısıyla, son iki aydır birkaç defa daha karşıma çıktı. Nihayet, can kardeşim Mehmet Torunlar, ete-kemiğe bürünmüş halini, fotoğrafıyla birlikte, yazıma bir yorum olarak gönderdi. Bendeniz de internetteki haberini buldum. Virgülüne dokunmadan okuyalım, sonra üzerinde konuşalım:

“Üzerinde ‘İnsan Nüfusunu 500 Milyona İndirin’ Yazılı Korkunç Anıt!

ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan Rehbertaşı adındaki anıt üzerinde 10 emir bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de insan nüfusunun 500 milyona indirilmesi yönünde.

Yapımı 1979 yılında başlanan ve 1980 yılında da dikilen anıt, Robert C. Christian tarafından diktirilmiş. Bir gün Elberton Granite Finishing isimli şirkete giden Christan, şu cümleyi kurmuş: ‘Ben küçük bir grup Amerikalı’nın adına burada hem saat, hem takvim, hem de rehber olacak bir granit anıt siparişi vermek istiyorum.’ 

Şirketin sahibi ise Cristan’ın projesine sıcak bakmamış ve normal fiyattan 3 kat fazla para istemiş. Christan ise buna hiç itiraz etmemiş ve pazarlık bile etmeden ücreti ödemeyi kabul etmiş. Sonra yapılan araştırmalar, Christan’ın belediyeye fazlasıyla bağış yaptırdığı ortaya çıkmış. Anlayacağınız rüşvetler hazırmış.

Gel zaman git zaman anıtın dikilmesi konusunda anlaşmaya varılmış. Her biri 20 ton ağırlığında ve 5 metre yüksekliğinde olan taşların arkasında ve önünde 8 farklı dilde yazılmış, 10 tavsiye bulunuyor. Bu tavsiyeler sırasıyla şöyle:

İnsan nüfusunu daima doğa ile uyumlu olarak 500.000.000’un altında tut.

Farklılıkların ve uygunluğun, gelişiminin çoğaltılmasını bilgece idare et.

İnsanlığı yaşayan yeni bir dil ile birleştir.

Tutku, inanç, gelenek ve her şeyi yönet.

İnsanları ve ulusları, adil yasalar ve hakkaniyetli mahkemeler ile koru.

Bütün anlaşmazlıkları ülkeler üstü bir mahkemeye bağla.

Küçük yasalar ve kullanışsız protokollerden kaçın.

Kişisel hakları, sosyal görevler ile dengele.

Gerçeği, güzelliği, aşkı, sonsuzlukla ahenk kurma arayışını taktir et.

Dünyada bir kanser olma, doğaya yer bırak, doğaya yer bırak.

İçlerindeki bazı maddeler yine insani olarak nitelendirilebilir. Fakat yazıldığı dönem dünyada ortalama 5 milyar insan yaşıyor desek, bu nüfusun 500 milyona indirilmesinin istenmesi bana biraz psikopatça geldi. Ayrıca son madde de gerçekten fazlasıyla dikkat çekici: Doğaya yer bırak, doğaya yer bırak. (webtekno.com’dan, Eser Şahin)”

Okudunuz mu?

Şimdi, hakkında konuşabiliriz.

Demek heykel ne zaman yapılmış? 1980’de…

O zaman, dünya nüfusu kaçmış? 5 milyar…

O heykel, 5 milyarlık dünya nüfusunu 500 milyona indirin dediği halde, dünya nüfusu, o günden bugüne geçen 40 yılda ne olmuş? 8,3 milyar…

Peki, o heykel kime hitap etmiş? Kime görev vermiş? Muhatapları veya görevliler neden “emri” yerine getirmemişler? Azaltmak bir yana, nüfusun artmasına neden engel ol(a)mamışlar?

Bugün, dünya nüfusu 8,3 milyardan, 500 milyona indirmek mümkün mü?

Bunun gerçekleşmesi için, bugünkü dünya nüfusunun yüzde 94’ünün yok edilmesi lâzım… Bunun mümkün olup olmadığını, rakamların Türkiye izdüşümüne bakarak daha kolay anlayabiliriz. Görüldüğü gibi, Türkiye’nin 83 milyonluk nüfusu, dünya nüfusunun tam yüzde 1’i.  

Eğer dünya nüfusu 500 milyona inecekse, bunun ancak yüzde 1’i Türkiye’de yaşayacak demektir. Yani Türkiye’ye düşen nüfus 5 milyon olacaktır.

Bu mümkün müdür?

Şöyle sorayım: Sadece 16 milyonluk İstanbul nüfusunu bile 5 milyona indirebilir misiniz?

Haberin son tarafında, muhabir, kendi yorumunu katmış: “Bana biraz psikopatça geldi”.

Yetmez, sadece psikopatça değil, aynı zamanda, şizofrence!

x   x   x

TAVSİYE

Allah Rızası İçin Mantık Süzgecinizi Kullanın, İsmail Hakkı Cengiz, 27 Mart 2020

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.