Ana sayfa GÜNDEM Seymenler lösemiye farkındalık için maske taktı

Seymenler lösemiye farkındalık için maske taktı

363
0

Ankara Kulübü Derneği, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafından başlatılan “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” Lösemili Çocuklar Haftası’na destek verdi.

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle lösemili çocuklara bir destek de Ankara Kulübü Derneği’nden geldi.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” sloganıyla gerçekleştirilen kampanyaya desteklerini açıkladı.  

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan ve genel merkez yönetim kurulu üyeleri ile Çankaya Şube Başkanı Halil Bahadır Saka ve üye Seymenler, Ankara Konağı’nda bir araya gelerek, lösemiye farkındalık oluşturmak için maske taktı.

Özaslan, “LÖSEV’in 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle düzenlediği farkındalık projesine  ‘Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım’ diyerek biz de katılıyoruz. Ankara Kulübü Derneği olarak tüm şubelerimizle, tüm  Seymen ve Bacıerenlerimizle farkındayız, yanlarındayız. Lösemi ve kanser hastalıklarıyla mücadele eden tüm çocuklarımıza, kardeşlerimize Allah’tan şifa diliyorum.” dedi.

“MORAL DA BİR BAKIMA EN GÜÇLÜ İLAÇTIR”

Löseminin, gelişen tıp imkanlarıyla tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Özaslan, “Lösemi her yaşta görülmekle birlikte en sık çocukluk çağında ortaya çıkmaktadır. Löseminin eskisi kadar korkulacak bir hastalık olmaktan çıktığını, tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle aileler kendilerini çaresiz hissetmemeli. Artık günümüzde erken müdahale ve iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide başarı oranının yüzde 90’lara kadar yükseldiğini biliyoruz. Tedavinin zor ve zaman aldığını, sabır istediğini kabul etmeliyiz. Lösemi tedavisinde kullanılan ilaçlar maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilemekle, yok etmekle kalmıyor, vücutta iyi hücreleri de yok ediyor. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülüyor, ağızlarında yaralar oluşuyor,  halsizleşiyorlar, Tedaviden kaynaklı olarak bağışıklık sistemi iyice zayıfladığı hatta çöktüğü için vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız hale geliyor. Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktalar. Aynı zamanda çocuklarımızın yanlarındaki refakatçiler de onlara bu tür mikropları bulaştırmamak için maske takmak zorunda. Zorlu tedavi sürecinde yaşama tutunmaya çalışan çocuklarımızı yalnız bırakmayalım. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası vesilesiyle lösemiyle mücadele eden, tedavi gören yavrularımızın, ‘Ben bu hastalığı yeneceğim” diyen minik yüreklerin yanlarında olalım, onlara güç verelim. Onlara yanlarında olduğumuzu hissettirmenin, moralin tedavide ilaç kadar etkili bir güç olduğuna inanıyorum. Hafta nedeniyle bir kez daha lösemili yavrularımıza acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.

Ankara Konağı’nda haftalık olağan eğitim çalışmalarını gerçekleştiren Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Seymenleri de Eğitmen Seymenler; Gürcan Maden ve Halil Bahadır Saka yönetimindeki çalışmalarının bir bölümünü, lösemi hastalığına dikkat çekip, farkındalık oluşturmak amacıyla maske takarak sürdürdü.

Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Başkanı Halil Bahadır Saka lösemiye dikkat çekmek istediklerini söyleyerek, lösemi hastalarına acil şifa diledi.

GÖNÜLLÜ KEMİK İLİĞİ BAĞIŞI

Saka, “2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası. Bu anlamda lösemi hastalığına olan farkındalığın arttırılması için tüm Türkiye’de; ‘Maskemi Takıyorum, Farkında Oluyorum’ sloganıyla bir kampanya var. Ankara Kulübü Çankaya Şube Seymenleri olarak hepimiz lösemili çocuklarımızın ve lösemi hastalığının farkında olmak adına maskelerimizi takarak lösemiye dikkat çekiyoruz. Ayrıca, lösemi hastalığında kemik iliği (kök hücre) nakli de tedavi aşamasında çok önemli hale geliyor. Lösemide hastalığın başarıyla tedavisi için kemik iliği nakli gerekebiliyor. Bu nedenle sağlıklı her birey kemik iliği nakli bekleyen hastalar için, hayat kurtarmak için gönüllü kemik iliği bağışçısı, donör olmalı. Bu hepimizin insanlık vazifesi.” ifadelerini kullandı.