DOLAR 8,71520.05%
EURO 10,43480.25%
ALTIN 500,500,71
BITCOIN 288497-2,41%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yaşar: “Vergi indirimi ile Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli”

Yaşar: “Vergi indirimi ile Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli”

ABONE OL
31 Ekim 2019 10:37
Yaşar: “Vergi indirimi ile Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurumu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, yabancı tabela kullanımına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Polatlı’da ve ülkenin pek çok şehrinde işyeri tabelalarının pek çoğu Türkçe olmayan ya da yabancı kelimelerin oluşturduğu isimlerden oluşuyor. Son yıllarda artış gösteren cadde ve sokaklardaki yabancı tabelaların kullanımını önlemek için acil tedbir alınması gerektiğini söyleyen Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurumu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Son 2-3 yıldır ülkemizde yabancı tabela kullanımı yüzde 300-400 kat oranında artış gösterdi. Öyle ki özellikle Güneydoğu illerimizde Arapça tabelalar içerisinde Türkçe tabelaları arar olduk. Yabancı tabela kullanımına mutlaka sınırlama getirilmeli. Türkçe tabela kullanımı ise özendirilmelidir. Bunun için tabelada tamamen Türkçe karakter kullananlara vergi indirimi getirilmeli. Öte yandan yabancı tabela kullanımına hem boyut bakımından sınırlama getirilmeli hem de daha fazla vergi alınmalı.  Bu sayede Türkçe tabela kullanımı özendirilirken çevremiz de yabancı tabelalardan arınır” dedi.

“Polatlımız bu anlamda son derece şanslı ve iyi durumda”

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurumu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlılı esnaflara da çağrı yaptı. Yaşar “Türkiye’deki tabelaların tamamının Türkçe isim olması için öncelikle belirli bir kanun taslağı hazırlanmalı. Ancak bu konu da enaflarımız da duyarlı olmalı ve işyerlerine Türkçe isim tercih etmeli. Umuyorum bu çağrımız yeni açılan tüm işyerlerinde olumlu yanıt bulur. Ancak ülke geneline baktığımız da ise Polatlımız bu anlamda son derece şanslı ve iyi durumda. Polatlılı esnaflarımız Türkçe tabela konusunda son derece duyarlı ve bu duyarlılıktan ötürü de kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

“Sanki daha kaliteliymiş gibi bir imaj sergilenmeye çalışılıyor”

Son dönemde artış gösteren yabancı tabela kullanımının önüne geçmek için tabelalarda tamamen Türkçe karakterli kelime kullananlara vergi indirimi getirilmesini talep eden Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, “Ülkemizin cadde ve sokaklarındaki çok sayıda iş yerinde yerli ürünler üretilip satılmasına rağmen dikkat çekmek amacıyla tabelalarda yabancı kökenli kelimeler kullanılıyor. Yabancı tabelanın kullanıldığı iş yerlerindeki ürünler sanki daha kaliteliymiş gibi bir imaj sergilenmeye çalışılıyor. Bu da yerli ve milli markalarımızı gölgeliyor. Markalaşmanın artmasına katkıda bulunmak için yerli tabela kullanımını özendirmek gerekiyor” diye konuştu.

“Ülkemiz adına olumlu bir gelişme değil”

Öte yandan turizmdeki 70 milyon turist hedefini yakalayabilmemiz için de Türkçe tabela kullanımının büyük bir önem taşıdığının altını çizen Yaşar, “Tüm iş yerlerinde Türkçe tabela kullanılması sağlanmalı. Yabancı tabelaların kullanımına ise yeni düzenleme getirilmeli. Yabancı tabelaların boyutları standart hale getirilmeli ve belli bir boyutun dışına çıkarılmamalıdır. 70 milyon turist hedefi olan bir ülkede başta Arapça olmak üzere bu kadar yabancı tabela kullanılması hem turizm sektörünün gelişmesi, hem de ülkemiz adına olumlu bir gelişme değil. Çünkü bu kadar yabancı tabela kullanımı, bırakın turist sayısını artırmayı gerilemeye neden olur. Tüm ticari müesseselerin kullandıkları tabelalar için yeni bir düzenleme yapılarak yabancı tabelalar standart hale getirilmeli ve vergi oranları artırılmalı. Belediyeler ise tabelalardan alınan vergilerde Türkçe ve yabancı tabela ayrımına giderek yeni fiyatlandırma yapmalı ve Türkçe tabela kullanımını özendirmelidirler. Aksi halde turizmde 70 milyon turist hedefine ulaşamayız. En önemlisi para bırakan ve ülke ekonomimize büyük katkı sağlayan turistleri de kaçırırsak o zaman son pişmanlık fayda etmez” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.