Ana sayfa GÜNDEM İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

604
0

İlköğretim Haftası Atatürk İlkokulunda Kutlandı

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlaması ile birlikte, her yıl okulların açıldığı ilk hafta kutlanan İlköğretim haftası için bu yılki kutlamalar Atatürk İlkokulunda yapıldı.

Bu yıl Atatürk İlkokulunda yapılan İlköğretim Haftası kutlama programı, ilçe protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleşti. Programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri, Muhtarlar, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları, şiirlerin okunması, koro ve halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi. İlköğretim haftası coşkuyla kutlandı.

Tunçer: “Sizler mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen kişilersiniz”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Uzun bir tatilin ardından 9 Eylül 2019 pazartesi günü yeni eğitim-öğretim yılına huzur ve güven içinde girmenin mutluluğu içindeyiz. Çok kıymetli öğretmen arkadaşlarımız, Sizler mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen kişilersiniz. Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak ve bu güzel ülkenin geleceğini belirleyecek nesilleri yetiştirme gibi büyük bir sorumluluğunuz var. Başöğretmenimiz Atatürk, mesleğinizin güzelliğine milletimizin öğretmenlerden beklentilerini ve size olan sonsuz güvenini “muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleriyle özlü bir biçimde dile getirmiştir. Başöğretmenimizin izinden yürüyerek fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için hiçbir özveriden kaçınmayacağınızı biliyorum. Çünkü öğretmenlik, bir ideal, bir fedakârlık mesleğidir.”

“Öğretmenlik, bir ideal, bir fedakârlık mesleğidir”

“Sevgili öğrenciler; Sizin eğitiminiz için seferber edilen tüm imkânlar, aziz milletimizin sizlerin geleceği için ortaya koyduğu fedakârlıkların eseridir. Size sunulan eğitim imkânlarını en iyi şekilde değerlendirerek, kendinizi geleceğe birikimli ve donanımlı şekilde hazırlayarak, ülkemizi ve milletimizi sevindireceğinizi lütfen unutmayınız. Bu eğitim-öğretim yılında ilk mesajım kitap okumanın hayatımızdaki önemi ve anlamı üzerine olsun. İyi bir kitabın hayatınızda, kendinizi ifade etme tarzınızda ufkunuzun gelişmesi ve zihninizin özgürleşmesindeki etkilerini çok sonra fark edersiniz. Araştırınız. Bilimsel düşünmeye bilgi ve teknoloji üretmeye çalışınız.”

“Eğitimin öğrenci- öğretmen – veli üçgeninden oluşan gelişme ortamı olduğunu asla unutmayınız”

“Sayın anneler, babalar, çocuklarınız ilk ve sürekli öğretmenleri sizlersiniz. Eğitimin öğrenci- öğretmen – veli üçgeninden oluşan gelişme ortamı olduğunu asla unutmayınız. Bu vesile ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılında geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımızı öğretmenlerimize emanet ediyor; yeni eğitim-öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz ve ailelerine, fedakâr ve onurlu mesleği temsil eden saygıdeğer öğretmenlerimize ve tüm ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor; başarı dileklerimi ve sevgilerimi sunuyorum.”

Kılıç: “Bilimi ve teknolojiyi en iyi şekilde entegre etmeye çalışacağız”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ise yaptığı konuşmada; “Bizler ilçemizdeki eğitim kurumlarının tamamında her şeyin başında sevginin olduğunu, sevginin aşamayacağı bir kilidin bir kapının olmadığı düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bizler başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize çizmiş olduğu yolda muhasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için tek gerekçemizin olduğu bir eksiğimizin olduğu düşüncesiyle o da çalışmaktır diyerek bundan sonra bizlere emanet edilen yavrularımıza yapacağımız hizmette çalışacağız ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için bilimi ve teknolojiyi en iyi şekilde entegre etmeye çalışacağız. Ben ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, okul öncesi çağındaki çocuklarımızın geleceğe en iyi şekilde hazırlanması adına bizlere emanet ettiğiniz yavrularınıza sahip çıkacağımıza, onlara kendi evladımız gibi bakacağımıza ve baktığımıza burada bir kere daha sizin huzurunuzda ifade ediyorum. Bu duygularla ilköğretim haftasının başta ilçemizdeki tüm çalışanlarımız, öğrencilerimiz, velilerimiz olmak üzere ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”cümlelerine yer verdi.

Özbey: “Eğitimde feda edilecek tek bir genç yoktur”

Okul Müdürü Mehmet Özbey ise yaptığı konuşmada; “Eğitimde feda edilecek tek bir genç yoktur. İlköğretim meselesi demek büyük önder Atatürk’ün de dediği gibi vatan, millet, bayrak meselesidir. İlköğretim meselesi bir millet için var olmak ve bağımsızlık meselesidir. Yurttaşlığın en önemli sınavının verildiği ilköğretimde çocuklarımıza her şeyden önce bir yaşam biçimi olan demokrasiyi öğretmeli ve özümsemelerini sağlamalıyız. Çocuklarımızın yaşamdan tat almalarını sağlamalıyız. Sayın veliler; bize emanet ettiğiniz canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Başöğretmen Atatürk’ün “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyerek hitap ettiği değerli meslektaşlarım ulu önderimizin bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir görevdir. Bu duygu ve düşüncelerimle 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ülkemize, milletimize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım.”