DOLAR 8,6901-0.24%
EURO 10,3942-0.15%
ALTIN 499,480,50
BITCOIN 288549-2,28%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Düpedüz bize   …  diyorlar!… KÖŞE YAZISI

Düpedüz bize … diyorlar!… KÖŞE YAZISI

ABONE OL
12 Eylül 2019 11:41
Düpedüz bize   …  diyorlar!… KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyondaki artış,işletmeleri siftah yapmadan kapanma noktasına getirdi……

Ben bu gün sadece kendimce, bu ekonomik kriz gerçeğinin vatandaşa nasıl yansıdığını araştırmak ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim.

Düpedüz bize   …  diyorlar!…

Son bir yılda ekonomisi tarıma dayalı Polatlı da,çiftçi zarar edince,memur bankalardaki borçlarını ödedikten sonra beş kuruşsuz kalınca garip uygulamalara şahit oluyoruz. Enflasyondaki artış,işletmeleri siftah yapmadan kapanma noktasına getirdi.Giyim sektöründe tamamen kapanan işyeri sayısı korkutucu..

Özellikle Fiyatlar üzerinde  görüşümü paylaşmak isterim.Arkadaş ayni sektörde ayni malın,ayni hizmetin fiyat makaslarını (farklı fiyat uygulaması) anlamak mümkün değil.Hele Eğitim sektöründe,öğrenci ayni yerden yetişir,öğretmen içimizden biri,tesis nerde ise birbirinin aynı,ama fiyatlar farklı…Hele dershaneleri kapatıp ta şu etüt merkezlerini açık bırakan hukuk uygulamasını da çözemedim ki,aralarındaki fiyat makaslarını anlayayım.Özel kolejler ile ilgili bir şey diyemiyorum.İki özel okul reklamım var,gazetemde…  

Ben bu gün sadece kendimce, bu ekonomik kriz gerçeğinin vatandaşa nasıl yansıdığını araştırmak ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim.

İlk tespit,siftahsız kapanan giyim,emlak ve bakkaliye sektöründe yer alan en az 100 işyeri artık ya kapandı ya da başka bir iş kolunda faaliyete geçme kararı aldı.Polatlı’da işletmelerin camlarında, kapılarında yada reklam ilanlarında son birkaç ay içinde ciddi bir fiyat düşürme modası başladı.

Şimdi size soruyorum. Bir mal yada hizmeti bir yıldır sattığınız fiyatı %50 hatta %75 düşürmenizin anlamı nedir?

Benim aklıma ilk gelen yanıt şu. “Ey Tüketici biz sizi  yıllardır iki,üç kat kar ederek bu malı maliyetinin bir kaç katına satarak sizi kandırdık. Ama şimdi mallar elimizde patladı, eskisi gibi bu malı bu fiyata alacak talep yok. Şimdi size cüzi bir karla, bu malı takdim ediyoruz. (Yine de kar ediyorlar…)Kıymetimizi bilin..”

İkinci yanıt; “Biz bu firmayı kapatıyoruz. Bu malı en kısa sürede elimizden çıkarmak zorundayız. Zararına da olsa satacağız.” olabilir.Ama bu yanıt sonunda da o firma kapanmalı. Açık kalmaya devam ederse birinci yanıt gerçek yanıttır.

Üçüncü yanıt; “O mal defolu ya da ayıplı maldır,firma değiştirme hakkı olmadan müşterisine bu malı düşük fiyatla satar”

İşe birde uyanık Tüketici açısından bakarsak, o daima en kaliteli malı, en ucuza almak ister. Hatta siz %10-20 indirim yapıp zararla satsanız bile alışmıştır,bir mala üç,dört kat etiket konulup yarı fiyatına düşmesinin normal satış politikası olduğuna kısacası alışmıştır,pazarlık edip kazık yemeğe.

Uyanık Tüketici size %50-60 indirim teklif eder.Kim kimi kandırır bilemeyiz ama vatandaş ettiğini bulur.

 Eh ne diyelim, Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.