DOLAR 12,81453.58%
EURO 14,44782.97%
ALTIN 734,873,08
BITCOIN 75205312,22%
Ankara
15°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pabucu dama atılmak deyimi nerden gelir?-KÖŞE YAZISI

Pabucu dama atılmak deyimi nerden gelir?-KÖŞE YAZISI

ABONE OL
27 Ağustos 2019 12:27
Pabucu dama atılmak deyimi nerden gelir?-KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Selçuklu devletinin dağılma sürecinde Anadolu’nun değişik yerle­rinde soylu boy veya aşiret beyleri kendi hükümdarlıklarını ilan edip beylikler dediğimiz küçük devletçikler kurmuşlardı. Konya ve çevresinde Karamanoğulları, İzmir ve Aydın çevresinde Aydınoğulları, Söğüt ve çevresinde Osmanoğulları, Samsun ve çevresinde Canikoğulları, Kütahya ve çevresinde Germiyanoğulları, Maraş ve çevresinde Dulkadiroğulları ve benzeri gibi…

Ancak bugünkü Ankara, Çorum ve Kırşehir çevresinde durum farklıdır. Buralarda bir bey ve onun aşireti önderliğinde kurulan bir beylik yerine Ahilik (kardeşlik) denilen bir sistemle belki de tarihteki ilk Türk cumhuriyeti teşekkül etmişti. Tamamen toplumsal ve sosyal ihtiyaçlar çerçevesinde işleyen bir dev­let sistemidir bu. Bir bey, aile veya aşiret hükmü yoktur. Tamamen dini, top­lumsal, sosyal ve ticari ahlak kurallarının işletildiği her kararın kurullarca alın­dığı ve uygulandığı bir devlet teşekkülüdür Ahilik.

Ahilikte meslekte ustalaşma, yeni işyeri açma, hata yapan esnaf ve sanatkârı uyarma, düşük evsafta mal üreten sanatkârı cezalandırma, her türlü hukuki işlem İslami kurallar ve Türk töresi çerçevesinde çözüme kavuşturul­maktaydı.

O zamanlarda da pabuç imalatı önemli bir meslekti. Zira insanların en temel ihtiyaçlarından birisi ayaklarına giydikleri çarık, nalın gibi eşyalardı.

Eğer bir sanatkâr düşük evsafta yani bugünkü manada düşük kalitede

pabuç üretmişse ahi teşkilatı tarafından bir defa uyarılır, tekrarı halinde ise ürettiği pabuç bütün esnafın ve halkın önünde o sanatkârın dükkânının damı­na atılırdı. O andan itibaren o sanatkârın ustalık belgesi iptal edilir ve dükkânı kapatılır; bir daha da o mesleği yapması yasaklanır ve halkın önünde teşhir edilirdi. Yani o sanatkâr ticareten biterdi. Genellikle de bu duruma düşen esnaf veya sanatkâr da Ahi toprağını terk edip başka topraklara göç etmek zorunda kalırdı.

İşte pabucu dama atılmak deyiminin çıkış noktası budur…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.