DOLAR 8,6944-0.18%
EURO 10,41140.02%
ALTIN 499,670,54
BITCOIN 285751-3,03%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yıldızkaya: “O bölgede ısrar etmek Polatlı’nın geleceğine zarar verir”

Yıldızkaya: “O bölgede ısrar etmek Polatlı’nın geleceğine zarar verir”

ABONE OL
5 Eylül 2019 13:02
Yıldızkaya: “O bölgede ısrar etmek Polatlı’nın geleceğine zarar verir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tetik’ten, tarım hayvancılık tesisleri hakkında önerge

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan CHP Meclis Üyesi Şah İsmail Tetik, Tarımsal ve hayvancılık amaçlı tesislerde imar ve ruhsat harcı bedellerinin düşürülmesi ile bu tesislerdeki dondurma, durdurma karar iptali hakkında meclise önerge verdi.

Polatlı Belediye Meclisi Temmuz ayı birinci birleşim birinci oturum toplantısında CHP Meclis Üyesi Şah İsmail Tetik, gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. Tetik, Tarımsal ve hayvancılık amaçlı tesislerde imar ve ruhsat harcı bedellerinin düşürülmesi ile bu tesislerdeki dondurma, durdurma karar iptali hakkında konuşarak meclise önerge verdi.

Tetik: “Et üreticileri krizden en çok etkilenenler arasında yer almaktadır”

Tetik, ilk önergesinde şunları söyledi: “Bilindiği üzere ekonomik kriz her sektörde olduğu tarım ve hayvancılık sektörünü de olumsuz yönde etkilemiştir. Yaklaşık 34 TL’ye ürettikleri eti, Et ve Süt Kurumu fiyatlarına göre 29 TL’ye satmak zorunda bırakılan üretici krizden en çok etkilenenler arasında yer almaktadır. Talebimiz ise kırsalda yaşayan üreticilerimize destek amaçlı kendilerine ağır gelen imar formülü ve ruhsat harçlarının bedellerinin düşürülmesi hususudur.”

“Haklarının verilmesini talep ediyoruz”

Tetik, Tarımsal amaçlı hayvancılık tesisleriyle ilgili dondurma, durdurma kararı iptali hakkında ise; “2018 yılı 2. Dönem 7.Birleşim Meclis kararıyla ilçemiz Sakarya, Karahamzalı, Eski Polatlı, Türkkarsak, Çanakçı mahallelerinde tarımsal amaçlı hayvancılık tesisleri için imar durum belgesi ruhsat işlemlerinin dondurulmasına istinaden kurum görüşleri alınan imar durum belgesini almış yatırımcıların kazanılmış haklarının kapasite artışı konusunda verilen haklarını kullanımına yönelik haklarının verilmesini talep ediyoruz. Yaklaşık 1 yıldır yüksek bedeller karşılığında almış oldukları tarlaları faaliyete geçiremedikleri için yatırımcıların mağduriyetleri çok fazladır. 1 yıl öncesi temmuz ayında dolar kuru 4.58 iken bugün 5.70 bandına ulaşmıştır. Durdurma kararı iptal edildiği takdirde durma seviyesine ulaşmış inşaat sektörüne ise katacağı hareket hayli fazladır. Yatırımcıların yapmış olduğu prefabrik anlaşmaların inşaat yapımı ve sonrası için öncesinde yapmış olduğu tüm anlaşmalar hususunda zorda kaldıklarını bilmenizi isteriz. Kaybedilen zamanın geri kazanılmadığını hatırlatarak yatırımcının daha fazla mağdur olmaması sebebiyle bu bölgelerde kazanılmış haklar için dondurma, durdurma kararının iptalini ister konunun ilgili komisyonlara hava edilerek gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederiz.”dedi.

Yıldızkaya: “İnşaat harçlarını düşürmek doğru bir karar olmaz”

Tetik’in ilk önergesine cevaben konuşan Yıldızkaya, yılın ortasında gelir düşürücü karar alınamayacağını, konunun 2020’de değerlendirmeye alınabileceğini söyledi. Ayrıca bu konuyu doğru bulmadığını da belirten Yıldızkaya, oradaki besicilerin tamamının projeleri IPARD ile yaptıklarını, belediyenin gelir elde ederek hizmet yaptığını söyledi. Yıldızkaya, “İnşaat harçlarını düşürmek doğru bir karar olmaz, zaten bu da meclisimizin bugün vereceği bir karar değildir.”dedi.

Polatlı’nın geleceğine zarar verir, doğru değildir”

Yıldızkaya, karar iptali konusunda ise şunları söyledi: “Geçen dönem biz o bölgede bir karar aldık. Çünkü o bölge şu anda yatırıma müsait bir yer değildir. Buradaki ruhsatların birçoğu özel idareler kapanacağı esnada alınmış ruhsatlardır. Biz de geldikten sonra orada henüz yapılaşma olmadığı için biz de izinler vermiştik. Baktık ki sürdürülebilir değil ve o bölgeyi felç ediyoruz. Polatlımız çok verimli toprakları olan, her yerde ulaşımı olan, birçok imkanı olan bir şehirdir. Vatandaşlarımız başka bölgelere gidebilirler. Israrlarla o bölgede yapmak Polatlı’nın geleceğine zarar verir, doğru değildir. Yazları da maruz kaldığımız koku ve sineğin büyük bir kısmı buradan geliyor. Bu sene hem besiciler hem de Polatlı Belediyesi sıkı çalışıyor, şu ana kadar bu konuda büyük bir sıkıntı yaşamadık. Umarım böyle devam eder. Bunun için karar iptali konusu da budur ama yasal hakları olanlar varsa hukuka intikal ettirerek haklarını talep ederler.”

Haber: Sinem Kopar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.