DOLAR 9,62231.25%
EURO 11,20571.11%
ALTIN 554,791,77
BITCOIN 612212-0,14%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Nefret -KÖŞE YAZISI

Nefret -KÖŞE YAZISI

ABONE OL
27 Haziran 2019 10:11
Nefret -KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“İnsan doğası denen bir şey yoktur, insan toplumsal ilişkilerin bir sonucudur”. Marx

Sözlüğümüz, nefret kelimesini şöyle açıklamıştır:“1. Bir kimsenin kötülüğünü, mutsuzluğunu istemeye yönelik duygu. 2. Tiksinme, tiksinti” olarak tanımlamıştır.

Nefret, insana ait bir duygudur.Yıkıcılığın ve negatifliğin dışa vurumudur.  Yoğun düşmanlığı getirerek yitirilen bilinçlerin duygusudur.Anlama kapasitenizi daraltarak, gözlerinizin hışımla kısılmasına ve etrafa çatık kaşlarla bakmanıza sebep olan urdur.İnsanoğlunun karanlık  tarafıdır.Zayıflığı ve çaresizliği de getirmektedir.İnsanın kalbinde kanayan bir yaradır. Kapanmıyan bir hesabı anlatmaktadır nefret… Hoşgörüye, kişinin yaşama açılan penceresinin  ortaklaşmaya kapalı olmasıdır.

İnsanı kuşatma altına alarak kapatır ve adeta sürükler, yaralar,eksiltir.İnsanın kendisini de yıpratmayı göze almasıdır.Sürekli olarak devam eden bir durumdur.İnsanın değerlerine ve nesnelliğine zarar vermektedir.İnsanın içini yakan bir kaybetmişlik duygusudur. Egosal bir durumu  ortaya çıkarmaktadır. Kişinin özerklik işlevinin kaybıdır. İnsanın, doğal sevgisini kaybetmesini getirmektedir.

Kişi nefret ettiği insanları dışlama yönündedir .Dışladığı kişiye karşı  empati kurması zorlaşmaktadır, karşı tarafı anlayamaz hale getirmektedir. Nefret edilen değer açısından değersizliği getirir.Nefrette asla karşıdakinin iyi ve doğru tarafını göstermez. Onun içindir ki, nefretin gözü kördür. Zehir zemberek acı bir meyveye benzemektedir.

İçinizdeki tüm güzellikleri kirletmektedir.İnsanın hayata bakış açısını olumsuz yönde  değiştirmektedir.İnsana gereksiz bir yük getirir.İnsana  olumsuz yönde hakim olabilmektedir. Doğaya,insanlığa,güzelliğe aşka kalbini kapatmaktır.Analiz eksikliğini ortaya çıkarır. Yorucudur ve insanı tüketmektedir.Kötümser olmayı,öfkeyi beslemektedir.

İnsanı içinden çıkalamaz bir kısır döngüye götürür. Duyguları köreltmektedir.Nefret eşduyumun yitimidir. Bir diğer canlıyla aradaki bağın kopmasıdır.Ötekini görememektir, onu anlayamamaktır, ona nasıl karşılık vereceğini, ona göre nasıl konumlanacağını bilememeyi getirmektedir.  Nefretin bir sonu sürekli harmanlandığı zaman yoktur.

Peşinden yıkım ve acıyı getirmektedir. İnsan olmaktan çıkıştır.Emek harcanmasına  gerek yoktur. Olayı anlamayı getirmez . Soruların cevabını bulmak için beyni yormak zorunda kalınmaz. Etrafınızdakileri de sarmaktadır. Kolaylıkla yayılabilmektedir. İktidarın gücü ile birleşince, önüne geleni sürükleyen bir yıkım aracına dönüşmektedir. Nefrette, reddetme, inkâr ve tahammülsüzlük duyguları egemen olmaktadır.

Nefret duygusunun sarmalına dolanan insan, yaşamın felsefesini, varlık nedenini, canlı sevgisini  tüm insani değerleri küçümsemektedir. Nefret, nefreti çağrır… Nefrette ortadan kaldırmaya giden bir süreç vardır.Nefret başa geçtiğinde; kin, öç, intikam peşinden gelmektedir.Arkasından sancılar,acılar, gözyaşları yerini almaktadır. Nefret nefreti besleyip büyütür.Nefret eken sevgi değil, nefret biçiyor.Yok etmeyi! getirir.Rakel Dink’in dediği gibi, “bir bebekten katil yaratırlar. .”

Mandela, şöyle diyordu: “Düşmanlarımdan nefret edersem, onlar kazanmış olur. Çünkü onların güç aldığı siyaset, nefret üzerine kuruludur. Ben onca yılı hapiste, düşmanlarıma kin duymayarak ve onlara benzemeyerek geçirdim”.

Nefret sözleri kırıcılığı simgelemektedir.Nefret söyleminin temelinde önyargılar,ırkçılık,yabancı korkusu,ayrımcılık,tarafgirlik,cinsiyetçilik ve homofobi bulunmaktadır.Kadınlara,cinsel kimliklere,yabancılara ve göçmenlere, değişik inançlara ve mezheplere engellilere ve çeşitli hastalıklara yönelikte olmaktadır. Spor alanının da yeri hazırdır. Bu tip söylemler aynı zamanda ırkçılık ve şiddet içeren ifadeleri de kendi içersinde barındırmaktadır. “Rum hırsız”, “Ermeni katil”,   “Romen dolandırıcı” “hırsız ibne” çıktı vb.

Bir kesimi savunmasız,zayıf  gösteren şiddete meyilli sözlerdir. Hoşgörüsüzlükten kaynaklanmaktadır. Ötekileştirmeye ve yalnızlaştırmaya yönelik, ön yargılardan beslenerek nefreti yayan, teşvik ederek, savunan ifade biçimidir. Bu hiyerarşik yapıyı, eşitsizliğe destek veren araç konumundadır. Nefret söylemi” genellikle siyaset tarafından kullanılmaktadır. farklı olana tahammülsüzlüğü getirir.

Kısmi medya ile beslenip, büyütülmektedir …  Kısmı  medya egemen ideolojinin bir aygıtı olarak milliyetciliği,ırkçılığı yeniden üreterek toplumsal öfke ve nefretin ötekilere karşı yönelmesine neden olmaktadır.Nefret söyleminin en belirgin özelliği  mağdurlarını sessizleştirerek sunmasıdır. “Nefret söylemi”, şiddeti, zulmü desteklemektedir.Yıkıcı etki yaratarak toplumsal barış ve huzuru önemli ölçüde zedelemektedir.Facebook duvarı ve Twitter gönderileri  bazı kullanıcıları tarafından da  nefret söylemi yayılarak kullanılmaktadır.

Nefret yaşamımızda öne geçmemeli. Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Her ne arar isen kendinde ara” sözü önemsenmelidir… Nefret söylemini engellemenin yolu öncelikle onu üretmemekten geçmektedir.Barış dilinin oluşturulması bir arada yaşama kültürüne katkı sağlayacaktır. “Yaşa ve yaşat” felsefesini özümsenmelidir.Vicdanları duyarlı kılma adına nefrete icabet etmemek gereklidir. Büyüklük göstermek kalben huzuru da getirecektir.

Kurtlar Vadisi gibi nefreti körükleyen  yapımlar yerine hoşgörüyü anlatan yapımlar izleyiciye sunulmalıdır. Eleştirel Yeni Medya Okur Yazarlığı geliştirilmelidir.Toplumun bilinçlendirilmesine katkı sunulmalıdır. Önyargıdan kurtulmak ancak doğru bilgiye sahip olmakla mümkün olacaktır.Eleştiri, sorgulama kültürü ve hoşgörü geliştirilmelidir. “Akraba Akreptir” ile atasözlerine uzanan  bir olgunun toplum yaşamından çıkarılması yararlı olacaktır.Sanata önem ve yaygınlaştırılmasına katkı verilmelidir. Yıkıcı duyguların yerine yapıcı duygularla  hareket edilmelidir. Nefret söylemini önleyici nitelikte olmak üzere, tarihsel bir yüzleşme yapılmalıdır.

Özgür Karakaya

ozgur694@hotmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.