DOLAR 9,61401.17%
EURO 11,19060.97%
ALTIN 554,141,65
BITCOIN 614085-0,82%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avcı: “Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak”

Avcı: “Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak”

ABONE OL
27 Haziran 2019 10:30
Avcı: “Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avcı: “Kazandığımız büyükşehirler milli gelirin yüzde 59’u oluşturuluyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Belediye Başkanlarına çalışma prensipleri ile ilgili verdiği talimatı Polatlı kamuoyu ile paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, dyazılı bir basın açıklamasında bulundu. Avcı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Belediye Başkanlarına çalışma prensipleri ile ilgili verdiği talimatı paylaştı. Avcı’nın açıklaması şöyle:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun Belediye Başkanlarımıza çalışma prensipleri ilgili verdiği talimat aşağıdadır. “Büyükşehir Belediye Başkanlıkları itibariyle bakıldığında; 2014’te Cumhuriyet Halk Partisinin kazandığı Büyükşehir Belediyelerinde hizmet alan vatandaşlarımızın sayısı Türkiye’nin toplam nüfusunun %12’si kadardı. Bu oran 2019 seçimlerinde %45’e çıktı. Büyükşehir olmayan illerde merkez ilçe nüfuslarını da hesaba kattığımızda, CHP’li belediyelerin hizmet ettiği vatandaşlarımızın sayısı toplam nüfusun %46,4’üne çıkıyor. Kazandığımız diğer ilçe belediyeleri de dikkate alınırsa Türkiye’nin toplam nüfusunun neredeyse yarısına hizmet etme görevini milletimizin Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarına verdiği görülüyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin milli gelirine en çok katkı veren kentlerimizin yönetimini de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanlarımız almıştır. 2014’te yönettiğimiz büyükşehirler, toplam milli gelirin yüzde 12’sini üretirken, bugün kazandığımız büyükşehirlerde milli gelirin yüzde 59’u oluşturuluyor. Bu göstergeler kuşkusuz başarı kadar sorumluluğumuzun da büyük olduğunu gösteriyor. Bu sorumluluğun gereğini yerine getirebilmek için çok çalışmalıyız. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin, ülke bütünlüğünün, çoğulcu demokrasinin,  örgütlü toplumun,  bireyin gelişmesinin, insan haklarının,  bireysel kültürel haklara ve kültürel mirasa duyarlılığın,  korunmaya muhtaçların, dezavantajlı grupların, çevrenin ve tüketicinin korunmasının güvencesi olacağımızı  kamuoyunun bilmesini istiyoruz.”

“Belediyelerde siyaseti bir tek başkanlar yapacaktır”

“Belediyelerimiz insan odaklı hizmet anlayışıyla;  insan haklarına birinci önceliği verecekler; hizmete erişme haklarını, fırsat eşitliği ilkesi çerçevesinde sağlayacaklar,  hiçbir koşulda hukukun üstünlüğü ilkesinden ödün vermeyeceklerdir. Farklı sosyal kökenlerden ve bölgelerden gelen insanların birlikte yaşamasını sağlamak ve sosyal yaşamlarını iyileştirmek belediyelerimizin öncelikli görevleri olacaktır. Hizmetleri en hızlı, ekonomik, etkin, verimli, zamanında ve yeterli biçimde üreterek sunabilecek kurumsal yapıyı sağlayacaklardır. Atamalarda liyakat en önemli kriter olacak, belediyelerde siyaseti bir tek başkanlar yapacaktır. Belediyelerimiz, etkin bir stratejik planlamayla gelecekte karşılaşılacak olası sorunlara ve ihtiyaçlara hazırlıklı olacaklardır. Kendini sürekli yenileyip geliştiren, bilgi ve iletişim teknolojilerinden en geniş şekilde yararlanan mekanizmaları oluşturacaklardır. Kapsamlı, çağdaş, hiżmete  odaklanmış, hemşerilerinin tamamının kentin sosyal hayatına katılmalarını sağlayacak yerel yönetim anlayışıyla; Yurtların, Kadınlara beceri kazandıracak semt evlerinin, Kreşlerin, Yüzme havuzlarının, Kadın Sığınma Evlerinin, Bakıma Muhtaçlar ve Yaşlılar Evlerinin, Gençlik ve Kültür Merkezlerinin,  Halk Sağlığı Merkezlerinin, Parkların, Açık ve kapalı spor sahalarının yapımına önem vereceklerdir. Başkanlarımız Belediye şirketlerini mercek altına alacaklarıdır. Belediye şirketlerini kolay, keyfi, kuralsız ve denetimsiz para harcayan bir yapı olmaktan çıkaracaklardır. Belediyelere verilen her türlü görevi şirketler aracılığıyla yapma kolaycılığına kaçmayacaklardır. Zorunlu hallerin dışında yeni şirket kurmayacaklardır. Kentlerinde oluşan değer artışlarını, saydam bir çalışmayla kaynağa dönüştüreceklerdir. Böylece, çeşitli imar uygulamalarıyla oluşan rantı kentte yaşayanların hizmetinde kullanacaklardır. Belediyelerimiz akredite yerli şirketler aracılığıyla bağımsız denetim yaptırmaya önem vereceklerdir. Bu çerçevede belediyelerimizin en yüksek kredi notlarına erişmelerine önem veriyoruz. Belediyelerimiz hizmette kır kent dengesini kuracaklar, tarımsal desteklere, alım garantili sözleşmeli üretime ve kooperatifleşmeye ağırlık vereceklerdir. Bu kapsamda kadın kooperatifleri özellikle desteklenecektir.”

“Halkımıza hizmet yolunda ayrım yapmadan çalışacağız”

“Belediye Meclislerinde Muhtarların, Meslek Odalarının, Sendikaların, Çevre Örgütlerinin, Sivil Toplum Temsilcilerinin ve alınacak kararlardan etkilenecek diğer tarafların ilgili müzakere süreçlerine katılımları sağlanacaktır. Hedef belediyelerimizi katılımcı, çoğulcu, etkin, demokratik, hesap veren, şeffaf, bilgi edinme hakkına saygılı, çağdaş yeni bir yerel yönetim anlayışıyla yönetmektir. Yerel yönetimlerimizin ortak sorunlarına ortak çözümler geliştirilecektir. Hizmette ortak politika ve ortak dille hem belediyelerimizin genel merkezle hem de kendi aralarında etkin koordinasyonu sağlanacaktır. Halkımıza hizmet yolunda ayrım yapmadan çalışacağız.

“Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli.

Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı.

Bütçe harcamalarıyla ilgili olarak belirli aralıklarla belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve bu düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.”

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli”

“Ulaşımın, dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı. İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli. Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eş güdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.”

Haber: Sevim Işık

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.