DOLAR 9,26720.06%
EURO 10,7481-0.01%
ALTIN 525,75-0,10
BITCOIN 5722040,29%
Ankara
16°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çelebi: “AKP ekonomisinin temeli israf ve yolsuzluktur”

Çelebi: “AKP ekonomisinin temeli israf ve yolsuzluktur”

ABONE OL
16 Haziran 2019 12:34
Çelebi: “AKP ekonomisinin temeli israf ve yolsuzluktur”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çelebi: “Türkiye bugün işsizlik bakımından Afrika ülkelerinin bile gerisinde bulunuyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Sekreteri Halil Çelebi, ülkenin genel durumu ile ekonomik sıkıntılar ve işsizlik konularında yazılı basın açıklaması yaptı.

CHP Polatlı İlçe Sekreteri Halil Çelebi, dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Çelebi, yaptığı açıklamada ülke genelindeki ekonomik sorunlar ve işsizlik konularına değindi. Çelebi, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ülke nereye gidiyor?

“Ülke nereye gidiyor? Millet tarlalarının, fabrikalarının, evlerinin tapusunu, traktörlerinin, arabalarının ruhsatını bankalara kaptırma korkusu içinde yaşıyor. Çarşıda, pazarda, sebze ve meyve artık taneyle, gramla satılıyor. Millet ucuz soğan, patates, domates alabilmek için saatlerce kuyruklarda bekliyor. Babalar evlatlarına cep harçlığı bile veremiyor. İşsiz gençlerimiz intihar ediyor. İktidar ne yapıyor? İstişare ve danışma  kurulları adı altında makamlar oluşturarak yandaşlarını maaşa bağlıyor. 75 yaşındaki adama bankalar kredi vermiyor, iktidar bankanın yönetimine getiriyor yazık milletin parası ancak bu kadar hesapsızca harcanır. Milletten kopmuş, gözleri kör, kalpleri mühürlü vatandaşın feryadını duymuyor. Saray çevresi yazlık, kışlık, uçan saraylarda gününü gün ediyor. Damatlar bakan, teyze oğulları genel müdür atanıyor. Akrabalara, yandaşlara devlet kadrolarında ballı maaşlar bağlanıyor. Havuz müteahhitleri dolarla, euroyla garantilenmiş gelirleri ceplerine atıyor. Vatandaş hayat pahalılığından, işsizlikten bir kuru soğana muhtaç. İşçimiz, çiftçimiz, sanayicimiz kan ağlıyor. İktidar ve çevresi lüks içinde yaşarken millet kan ağlıyor.”

“İşsizliğin en yüksek olduğu 34’üncü ülkeyiz”

“AKP ekonomisinin temeli israf ve yolsuzluktur. Bunlar milletin verdiği paraları har vurup harman savurdular, milleti işsizliğe mahkum ettiler. İşsizlik rekor bir seviyeye çıktı. 24 Haziran’dan sonra ekonomi şahlanacak dediler işsizlik şahlandı, Dünyada 182 ülke var. İşsizliğin en yüksek olduğu 34’üncü ülkeyiz. Türkiye bugün işsizlik bakımından Afrika ülkelerinin bile gerisinde bulunuyor.”

“Çiftçinin 150 milyar lirasını gasp ettiler”

“Üretim olmayan yerde bereket de olmaz, zenginlik de olmaz. Bugün Türkiye’de kıtlık varsa, yokluk varsa israf ve yolsuzluk nedeniyle var. Bunlar üretime gidecek parayla saraylar yaptılar, yandaşları beslediler, ceplerini doldurdular, milleti yokluğa mahkum ettiler. Tarım devriminin yapıldığı topraklarda bunlar tarımı bitirdiler. Çiftçinin malı para etmiyor. Mazota, gübreye, ilaca gücü yetmiyor. 2002 yılında bir kilo gübre almak için çiftçimiz 1,7 kilo buğday satıyordu. Bugün 2,7 kilogram buğday satsa ancak alıyor. Besici 2002’de 1 litre çiğ süt satıp 1,7 kilo süt yemi alıyordu. Şimdi 1 litre satsa ancak 1 kilo süt yemi alıyor. 17 yılda Tarım Kanunu gereği çiftçiye ödenmesi gereken para 271 milyar. Ödedikleri para 121 milyar. Bunlar çiftçinin 150 milyar lirasını gasp ettiler. Makam ve mevki uğruna savurganlık ve israf devam ediyor. En son örneği hukukun katledilerek tekrarlanacak olan İstanbul seçimlerinin ülkeye masrafını düşünün yazık yazık…”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.